bazza29
bazza29 (üye)
Gümüşhane / Stüdyo Fotoğrafçısı

Termal Printerin Temizliği

Arkadaşlar yaklaşık olarak 7 yıldır termal printerler kullanıyorum.

Şu bir gerçekki termal printerler orta ve küçük ölçekli yotoğrafçılar için BİTİRİM

Ne beyaz denge problemi var Ne banyo derdi var
Mürekkepli cihazları fotoğrafcı malzemesi olarak gömüyorum bile

Termal printerlerin mantığı hep aynı olduğu için sorunları da hep aynı
En büyük sıkıntı toz ve çizik.
Toz zamanla optik okuyucuların önünü kapattığı için Kağıdı veya ribonu görmeme, renkleri üst üste basamam, baskıyı yarıda bırakıp arıza verme, gibi sıkıntıları var. Bunun çaresi optik gölerin yerini bulup belli aralıklarla çizmeden temizlemek gerek. Servisler genelde yerini söylemezler ''sen kurcalama bize gönder'' derler. (bilin bakalım neden)

Çizik; Fotoğrafı boydan boya geçen veya kısmen meydana gelen beyaz yahut değişik renklerde çizgiler. Bunları kafa arızası diye adlandıyorlar 600-700 tl fiyat çekiyorlar. Garanti devam ediyorsa sorun yok ama ya bittiyse !
Cihaz 5000 baskıyı geçince(duruma göre değişebilir) başlıyor çizmeye veya mürekkep sürüklemeye. Yani ribon kafada tortu bırakıyor dolayısıyla tortunun olduğu yeri makina ısıtamıyor ve renk veremiyor Renk veremeyince alttaki kağıdın gengi çıyor meydana. Servise gönder geri gelsin iş kaybınamı yanarsın yoksa bakıma verdiğin parayamı? Birde bu büyüklükteki bir kargo paketinin fiyatını !!!

Almanyada yaşayan akrabalardan biriyle sohbet ederken Almanyada ribon fabrikasında çalıştığını öğrendim Meğer bu ribonun bir çözücü maddesi varmış. HEMEN İstedim bir şişe getirdi yanında birde bez.

OH BEE nihayet rahat etim.
haftada bir kez kafayı siliyorum ilk temizliğimden bu yana 18000 baskı oldu hala bir tek çizik veya problem yok.
Önceden her 5000 baskıda servise gönderiyordum

#nazir' tarafından 04.12.2009 09:31:51 tarihinde düzenlendi.

#bazza29' tarafından 10.04.2014 12:34:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Kasım 2009, 17:36 - İp: 212.***.**7.248
shinko_tr
shinko_tr (üye)
İstanbul / Firma

Sayın ilgili,
Termal cihazların bakımı kullanıcı ve servis bakımı olarak iki kısımda incelenir.
Kullanıcılar tarafından yapılan bakımlarda saf alkol ve beyaz bez kullanmak (toz bırakmayan) en doğru yoldur.
1. merdaneleri ve termal kafada yapışan lekeleri temizlemk için bu uygulama yapılır.
2. Termal kafa üzerindeki çizilme nedeniyle oluşan problemi temizleyerek gideremezsiniz. Termal kafa nın çizilmesine neden olacak nedenleri ortadan kaldırmak en iyi yoldur.
-cihazınıza kağıt ve ribon takarken dikkatli olunuz. Tozdan uzak tutunuz.
Cihazın içerisindeki ve havalandırm filtrelerini sadece elektrik süpürgesi kullanarak temizleyiniz. Basınçlı hava kesinlikle kullanmayınız.
-Termal kafa temizliğini yaparken kurallara uygun hareket ediniz.
3. Cihazın bulunduğu noktanın tozunu günlük olarak temizleyiniz.
4. Cihazınızı mümkün olduğu kadar dış kapıdan uzakta bir noktaya kurunuz.
5. Cihazınızda karşılaştığınız sorunlarda servisi arayınız. Yaptığınız hatalı müdahale cihaza zarar verebilir.

Shinko baskı cihazlarında en iyi baskı kalitesini yakalamak için sizlere yardımcı olmak en önemli işimişizdir.
Firma bilginizi ,cihazın seri numarasını ve aldığınız noktayı bildirerek ,
cihazınızı kayıt ettirdiğinizde her zaman servisimizden teknik destek alabilirsiniz.

Aşağıdaki e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz.

İyi günler dileklerimizle,

Şahin SAÇLI

SILVERLAB
Dijital Fotoğraf Baskı Çözümleri Ltd. Şti
Ebusuud Cad. Basım İş Hanı No.75/2 34112
Sirkeci/İstanbul
Tel: 0 212 520 06 66 (123)
Faks: 0 212 520 46 66
E-Posta: [email protected]
Web: silverlab-digital.com

Tarih: 15 Nisan 2010, 10:04 - İp: 95.***.**2.11
almanya
almanya (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

bu bildigimiz eczanelerde satilan ismini simdi hatirlamiyorum ama almanyada var türkiyedede oluyordu eczanelerde,vede fiyati öyle 20-25 euro deil ya ,ben 3 euro aldim gecenlerde ,ispirto yada alkolsüz bi sey olacak ismi ama tam hatirlayamiyorum...
mantik su

iz birakmadan leke cözecek bi sivi aslinda

büytülecek bise deil -ki 20 euro hic deil

Tarih: 15 Nisan 2010, 22:07 - İp: 92.***.**3.22
pulupinar
pulupinar (üye)
Balıkesir / Özel Gün Fotoğrafçısı

2 ay önce DNS Fotolusio termal printer aldım. ribon hatası veriyor ve ne yaparsam yapayım düzelmiyor. Kafayı bozacağım arkadaşlar.

Tarih: 17 Eylül 2015, 01:28 - İp: 88.***.**9.160
sadiksay
sadiksay (üye)
Hatay / Stüdyo Fotoğrafçısı

slm usta bu aldıgın sıvının adı veya markası yokmu araştırdım bu bahsettigin sıvıdan çok çeşitlilerini buldum bana kodak kafa temizleme sıvısının adını yazmanı rica ederim.

Tarih: 25 Aralık 2015, 20:24 - İp: 212.***.**9.240
sadiksay
sadiksay (üye)
Hatay / Stüdyo Fotoğrafçısı

slm usta bu ilacın adını veya fotografını bana yazabilirmisin. bendede kodak 7000 var sıkıntı aynı.

Tarih: 19 Şubat 2016, 17:06 - İp: 176.***.**0.157
ofb37
ofb37 (üye)
İstanbul / Firma

kargo ücreti sizden bakım benden
Gönderiz termal makinanızı ücretsiz bakım yapayım.
Unutmayın dikkat etmezseniz kafayı çizme ihtimaliniz var.
bakıma ücrette almıyorum.
DNP SONY HİTİ bu cihazı olanlar arasın bakım BEDAVA.
0530 029 10 30

Tarih: 6 Haziran 2016, 15:39 - İp: 176.***.**7.5