phenomen
phenomen (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Termal Baskı

Arkadaşlar Sony Termal baskı makinası aldık stüdyolarımıza 3 fotoğrafçı arkadaş... Fakat bu baskılar vize, pasaport gibi konsolosluk işlemlerinde geçmiyormuş diye diye duydum... ve ayrıcada yakında hiç bir resmi makamda termal baskı geçmeyecekmiş.. bu gibi sorunla karşılaşan ve fikri olan varmı... Herkesin ışığı bol olsun....

Tarih: 25 Nisan 2006, 12:12 - İp: yok
fotoyasar2
fotoyasar2 (üye)

evet bizde ISFO'ya sorduk.. geçmiyor diyorlar.. yaw nasıl geçmezki.bütün firmalar sürekli termal printerleri satmaya çalışıyorlar...o kadarda para saydık..

Tarih: 25 Nisan 2006, 12:21 - İp: 85.***.**2.210
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

dakiakalıklara bugune kadar bir cok studyo termal baskıdan cıkan vesikalıkları veriyor ve vatandas resmi işlerinde kullanıyor. KOnsolosluklarda da boyle bir gariplik var illa karşısında bulunan fotografcıya gonderecek .. Ama inanmıyorum ki tüm resmi işlerde kullanılmasın. Cunku bu kagıtlar cok uzun ömürlü ve dış etkenlere karşı gayet sağlam

Tarih: 25 Nisan 2006, 13:34 - İp: 85.***.**1.135
fotoloji
fotoloji (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

valla hi arkadaşlar ben sony nin kartını sevmedim
gerçekten renkler güzel amam kagıt çok ince oyuncak gibi
fotograf görünümü vermiyor

Tarih: 27 Nisan 2006, 22:00 - İp: 85.***.**3.30
fotocan
fotocan (üye)

biz fotoğrafçılar asıl şundan korkmalıyız yarın tüm devlet dairelerinde vesikalık işini devlet kendi tekeline alırsa işte ozaman yanarız çünkü çoğumuz vesikalık fotoğraftan ekmek yiyoruz valla ben şaşırdım mesleği zorla bıraktıracaklar gibi.istanbul piyasalarında kimyasal üretiminin duracağına dağir acayip söylentiler var doğru olma ihtimali bence yüksek bu yüzden dijital minilab alıp almama konusunda acayip bocalıyorum bir yandan yeni bir duyuma göre sony aynı anda 3 çeşit kağıt takılabilen+filim scanerli yeni bir termal prınter piyasaya sürmek üzereymiş ben sony updr 150 kullanıyorum devlet dairesinden noterden pasaporttan bana geriye hiç vesikalık geriye dönmedi.lütfen meslektaşlarımızdan gerçekten bu kimyasal işlerinin gidişatıyla ilgili gerçek bilgilere sahip birisi varsa hepimizi aydınlatsın herkese bol çekimli günler hayırlı işler dilerim [>:D

Tarih: 27 Nisan 2006, 22:03 - İp: 88.***.**4.20
foto_fatos
foto_fatos (üye)
Adana / Stüdyo Fotoğrafçısı

[email protected] gel goruselım

Tarih: 3 Ağustos 2006, 14:58 - İp: 85.***.**1.85
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Termal kağıt üzerine soğuk damga tutmadığı için geçerli değil diye biliyorum.
Ama ne kadar doğru bilmiyorum.Fotografçılığın hergeçen gün kan kaybettiği kaçınılmazdır.Bugün ben 75€ ya 10x15 baskı yapabilen Canon Cp510 termal printer mağazalarda satıyorum.Bluetooth ile baskı yapabiliyor,pc den baskı yapabiliyor,aynı zaman pictbrigde uyumlu digital makinalardan baskı alınabiliyor.
Ve kağıdı fujının termal yazıcısındaki gibi yada sony yazıcıdaki gibi ince değil.Kartpostal niteliğinde,asla stüdyoda 30 kuruşa mat kağıda yapılan baskı gibi değil
Parlak,oldukça kalın parmak izi tutmayan ve saklama koşullarında 100 yıl dayanıklı baskı 55 kuruşa mal oluyor.Bu perakende maliyeti.
Yaygınlaştıkça kağıt maliyetleri düşüyor.Toptan kağıt alımında baskı maliteyi oldukçada düşüyor.
1 yada 2 sene sonra herkes evinde basabilcek amatör baskılarını.Bu cihaz 75€ herkesin alabilceği bir cihaz.
Bence fotografçılar işlerini bilgisayarcılara kaptırmış pozisyonda,bu printerı bugün satsalar yarın kağıdını satıp para kazanacaklar.İleride amatör baskı yapılamasa bile açığı kağıt satışı kapatabilir.
Stüdyolara profosyonel anlamda ihtiyaç duyulacak,artık vesikalığını bile insanlar kendi hazırlayabiliyor.

#e0s' tarafyndan 03.08.2006 15:50:56 tarihinde düzenlendi.

#e0s' tarafyndan 03.08.2006 15:53:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ağustos 2006, 15:50 - İp: 85.***.**3.100
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

Acaba bu termaller resimden anlayan birisini tatmin edermi mesela sizi edermi buna cevap vermek lazım yinede en güzel resimler kimyasalla basılandır artı termallerde yüzlere iyi bakın grilik varmı yokmu ben pek memnun kalmadım termallerden onun için en güzeli kimyasalla basılan kartlar oldukça iyi onun için şu anda termaller maalesef iyi netice vermiyor bu kompack la dslr çekilen resim bir olurmu ? onun gibi bir şeydir iyi demek termallere

Tarih: 9 Eylül 2006, 18:44 - İp: 85.***.**0.89
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ceyhun termaller bahsettigin kadar kötü değil. Modeller ve markalar arasında bazı farklılıklar var. Ama benim hepsinden edindigim deneyime gore yeni nesil cıkacak urunlerle kimsayal ve termal ayrımı kalkacaktır. cunku termaller giris seviyesi urunlere gore cok cabuk piyasada yer edindi.
Kanaatimce ikinci nesil urunler daha tatminakar oalcaktır. Su anda 15x23 e kadar baskı imaknı sunan urunler yerine 20x30 a baskı yapanlar cıkmak uzere.
Tahminime gore ribon degistirme derdide bitecek buna uygun modeller uretecekler.
Evet şu sıralar 15x21 e baskı yapanlar gayet uygun fiyat olarak. Ama maliyetleri pahalı. Firmaların bu yonde iyileştirm yapmaları gerekiyor. Kİmsayasalla basılanlar arasında iki kat fiyat farkı var. BEnce bu olmamamlı eşit olmalı. Yutdısı fiyatları gayet uykuken ılkemizde cok pahalıya geliyor kartlar

Tarih: 9 Eylül 2006, 19:11 - İp: 88.***.**8.5
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

cevap yazan arkadaşlar.. aman alınmayın.. fırçalar gibi link veriyorum ama..

http://forum.netfotograf.com/scainer_printer.asp?msg_id=9277

Minilablar hep işyerlerimizi işgal edecek.... kalite isteyene alternatif yok..

termal veya ink jetler hep ikinci kalite olarak kalacak..

Fuji ve noritsu işbirliği içerisinde, zaten iyi kalite olan gümüş esaslı kağıt üzerine RGB baskı makineleri ile yapılan baskıları dahada geliştiriyor...

ve laser minilablardaki pozlama sistemi güneş ışınlarının verebileceği her rengi sağlayabilen tek sistem..

( diğer makineleri laserlerle bir tutan arkadaşlar da kusura bakmasın)

konuyla alakası yok ama şu link aklıma geldi.. buraya tıklayın biraz eğlenmek için diyorum.. (kinayeli bulmayın)

#mete007' tarafyndan 11.09.2006 19:54:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Eylül 2006, 19:41 - İp: 85.***.**0.104
carpediem1
carpediem1 (üye)
Tekirdağ / Stüdyo Fotoğrafçısı

KONSOLOSLUKLARDAKİ PERSONELİN ÇIKAR İLİŞKİSİ BU GÜNE KADAR SONY 100 LERCE BASTIM SORUN YOK Bİ TENE ŞİKAYET TE YOK

Tarih: 25 Mart 2008, 21:16 - İp: 88.***.**4.30
  • 1