mimar-sinan
mimar-sinan (üye)
Ankara / Amatör

Monitör-baskı Kalibrasyonu Sorunu

Monitör olarak Samsung Syncmaster 2233 marka ve modelde monitör kullanıyorum ancak fotograflarımı işledikten sonra çıktı almak istediğimde veya başka bir bilgisayarda açtıgımda kendi monitörümde çalıştıgım fotografla alakası olmayan tonlarla karşılaşıyorum bu problemi nasıl çözerim..
Cevaplarınızı bekliyorum..
Saygılarımla.

Tarih: 24 Haziran 2013, 08:48 - İp: 212.***.**8.2
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

işletim sistemleri default olarak farklı farklı renk profili kullanıyor olabilir bu da farklı monitörlerde renk tonlarında farklılık yaratabilir. Kullandığın monitörlerde aynı tip renk profilini kullanmalısın. tavsiyem Adobe RGB renk profilidir
Ayarın nereden yapıldığını bilmiyorsanız;
masaüstüne sağ tik / Ekran çözünürlüğü / gelişmiş ayarlar /renk yönetimi / gelişmiş / aygıt profili / Adobe RGB

bunun haricinde sıcaklık değeri olarak 6500K kullanmalısın, bright, kontrast gibi ayarların değer olarak belli bi standardı yok, bulunduğun ortam ışığına göre brighti düşür yada yükselt, kontrastta orta değerler iyidir

Tarih: 24 Haziran 2013, 11:08 - İp: 85.***.**0.64
mimar-sinan
mimar-sinan (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkür ederim cevabınız için ancak dediğiniz işlemleri yaptıgımda daha önceki fotograflarımı açtıgımda ciddi bir farkın olmadıgını gördüm oysaki diğer monitörlerde farklı görünmekte acaba monitör driverini mi yenilemeli?

Tarih: 24 Haziran 2013, 14:44 - İp: 212.***.**8.2
doganevli
doganevli (üye)
İstanbul / Amatör

yeni ips serisi monitörlerden bakmalısın. asus pb238Q modeli var. 80 milyon kontrast değerine ve %100 srgb gösterme özelliğine sahiptir.

Tarih: 25 Haziran 2013, 08:57 - İp: 82.***.**7.152
mimar-sinan
mimar-sinan (üye)
Ankara / Amatör

görünüşe bakılırsa almak gerekiyor çünkü burda oluşturdugunla ürün bir olmayınca can sıkılıyor teşekkür ederim

Tarih: 25 Haziran 2013, 11:34 - İp: 212.***.**8.2
  • 1