buffoon
buffoon (üye)
İstanbul / Amatör

Max Baskı Boyutu ?

a100 makinam var,fotograf bozulmadan alabilceğim en büyük baskı boyutu nedir ?

Tarih: 12 Ağustos 2009, 18:55 - İp: 85.***.**8.239
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Büyük ebat fotoğraflara yakından bakılmayacağı için (bazı durumlarda aksi istenebilir, genel anlamda söylüyorum) Elinizdeki 10 megapixel makinenin çekimleri 150x200 cm boyutlarında dahi iyi sonuçlar verebilir. Tabi bu boyutta baskı alınmak isteniyorsa, grensiz ve net fotoğraflar için tripod kullanımı ve düşük İso değerinden taviz verilmemeli..

Tarih: 14 Ağustos 2009, 11:28 - İp: 78.***.**5.254
buffoon
buffoon (üye)
İstanbul / Amatör

bikaç yıl önce 1/250 ve iso100 gibi bi değerde tripod kullanarak çekersem hiç bir sorun olmayacağını okumuştum,doğru mudur bu ? portre çekerken 1/250ye çıkmak pek mümkün olmuyor,yok mu bunun alternatifi ?

Tarih: 14 Ağustos 2009, 12:35 - İp: 85.***.**3.134
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

" 1/250 ve iso100 gibi bi değerde " Tripod kullanımına gerek yoktur..

Fakat tele lens kullanımı esnasında bu değer 1/500 gibi rakamlara gitmelidir.. Geniş açılarda ise 1/60 da bile çalıştığım olmuştu...

Stüdyoda olmadığınızı, yani paraflaşa sahip olmadığınızı tekrar göz önüne almak gerekiyor, Dış mekanlardaki gölge mekanların daha uygun ortamlar olduğunu söyleyebiliyorum..

Daha detaylı sorularınızı, çekim teknikleri bölümünde sorabilirseniz, daha çok arkadaş cevap verebilir..

Tarih: 16 Ağustos 2009, 17:09 - İp: 85.***.**4.84
konyafoto
konyafoto (üye)
Konya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 3 Ekim 2009, 17:25 - İp: 88.***.**8.253
  • 1