e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Fujı Frontıer Slp 340

Bilindiği gibi bu baskı makinası Windows 2000 ile çalışmakta ve ona baskı için software kuracağınız PC de Windows 2000 işletim sistemi kullanıyor olmak zorunda.

Ancak sizde taktir edersiniz ki gelişen teknoloji içersin de artık Pc ye bir donanım alındığında Win2000 driver olmayabiliyor bile,donanımı geçtim win2000 kullanamk zorunda kalmak çok saçma değilmi.Mağazanıza yeni bir bilgisayar aldığımız da Vista işletim sistemi oluyor vs.vs. pc lerin işletim sistemleri birbirinden farklı olunca Adobe Gamma ayarlalrı bile değişebiliyor,XP de baktığın fotogtraf ayrı,Vista da baktığın ayrı, Windows2000 de baktığın ayrı.

Kısacası Frontier SLP 340 modelini kullanıp XP ile yada Vista işletim sistemi kullanan arakadaşlar varmı,kullandıysanız herhangi bir sorun yaşadınız mı?Yada Standart olarak Win2000 Pc ye FDI programını kurarken yaptıklarımızın dışında ayrıca XP yada Vista da yapmamız gereken bir şey varmıdır.

Deneyimleriniz oldu ise paylaşırsanız sevinirim.

Tarih: 24 Ocak 2009, 21:32 - İp: 92.***.**8.147
atasu
atasu (üye)
İçel / Firma

Windovs xp de Fdi yi kullana bilirsin yanlız ana bilgisayarın win2000 olmalı ikinci bir bilgisayara kurup çalış ben öyle çalışıyorum iki tane bilgisayarım var biri ana makina win 2000 yüklü değeri win xp yüklü ana makinayı sabah açıyorum sonra win xp yi açıyorum ana makina hiç kullanılmıyor (sadece minilab da taradığım negativ lerin cd ye atılması dışında) hep xp de çalışıyorum yanlız Win xp home veya profesyonel SP2 yüklü olması lazım Fdi nin ise Ver 4.5 uyumlu çalışıyor yani Win xp ye ver 5.5 yüklenmiyor bilgin olsun takıldığın bir yer olursa özelde mesajla sorabilirsin iyi çalışmalar.

Tarih: 26 Ocak 2009, 11:30 - İp: 94.***.**4.42
e0s
e0s (üye)

Merhaba..

Cevabınız için teşekkür ederim.Bir kaç noktaya değinmek istiyorum.

1-Öncelikli olarak ana makinadan kastınız Frontierin içersinde ki bilgisaardanmı bahsediyorsunuz.Yoksa Win2000 kurulu bir Pc yi frontiere baskı göndermek amaçlı kullandığınız için onamı ana makina diyorsunuz.
2-MSDE SQL server bildiğiniz gibi FDI programı kurulmadan önce pc ye kurulması gereken bir program.Ancak MSDE2000 SQL win XP de sorun çıkartıyor, Win XP deki firewall yüzünden.Bununla ilgili Microsoftun sitesinde yayınlanmış bir makale var XP SP2 için yazılmış bir scripti işletim sistemi üzrine uygulamak gerekiyor.

Siz bu bahsettiğim 2. seçenekteki script uygulamasını yaptınız mı.Yoksa FDI 4,5 script uygulamasına gerek kalmadan çalışıyormu.Birde FDI 4,5 sürümü bende yok FDI 5,5 var. sizden kargo ile bir kopyasını almam mümkün olabilirmi.Tabii SQL server doğru çalışırsa script uygulaması ile birlikte belki FDI 5.5 çalışma ihtimalide olabilir.

Takıdığım bir diğer durum ise Fuji gibi büyük bir firma 80.000, 100.000 Euro gibi rakamlara sattığı minilabı Win2000 e mecbur mu bırakıyor.Yoksa Minilabı bile güncelleyerek XP kurulabiliyor da,"en uyumlu Win2000 le çalışıyor" diyerek uğraşmak mı istemiyor.Bunu gerçekten çok merak ediyorum.
Bunu da niye sorguluyorum,3 sene sonra anakartım bozuldu diyelim Yeni bir anakart aldım win2000 driver yok.Yada Ekran kartı vs.vs.

O zaman ne olacak.?

#e0s' tarafından 27.01.2009 00:21:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2009, 00:13 - İp: 92.***.**8.147
atasu
atasu (üye)
İçel / Firma

Ana makinadan kastım Frontier içindeki bilgisayar değil Ayrı bir Pc ona Fdi yi kurarsınız (ver 5.5) sonra ikinci bir bilgisayara xp olabilir vista olabilir bu arada xp de ver 4.5 çalışıyor ama vista da denemedim hiç belki onda ver 5.5 çalışabilir microsoftun yayınladığı bir yazılım var ama denemedim çünkü vista çok kullanışlı gelmiyor bana siz xp den vazgeçmeyin,ikinci sorunuz ise MSDE SQL kurduktan sonra Fdi Ver 4.5 kuruyorsunuz ve denetim masasında yönetimsel araçlar var onu açıp onun içinden Veri kaynakları ODBC diye bir yer var ona tılayıp sistem DSN kısmında FDI_DB SQL var onada tıklıyosunuz sunucu kısmını FRONTEND seçiyosunuz ileri diyorsunuz fdiaclient diye bir sekme var onu işaretliyorsunuz ve olay bitiyor Xp Fdi niz hazır Fdi nin kurulumu aynı ama yüklerken dikkat edin sıralamayı doğru yapın Kullanıcı isimlerini doğru verin ufak bir eksik yada hatada windovsu yeniden formatlamanız gerekebilir özelden bana msn adresinizi yazarsanız size takıldığınız yerlerde yardımcı olabilirim.
Öte yandan son yorumunuz için kesinlikle katılıyorum Fuji iyice işin cılkını çıkardı bize bir servet değerine bu makinaları sattı kenara çekildi hiç bir yazılım desteği yok bunun için bir çaba veya çalışma yok bugün Türkiye de en çok minilab fujinindir ve hatta avrupadaki birçok ülkeden daha fazla minilab satmışlardır bu minilablarda 50 tane dil var ama türkçe yok hadi onu geçtik bari türkçe kitapçık hazırla ver yanında oda yok saldım çayıra mevlam gayıra misali herkes kendi çapında uğraşıyor benim başımdan 2 olay geçti teknik yardım çok yetersiz kaldı makinamın ilaç kapağı kitlendi nasıl açılacağını hiç biri bilemedi ben kendim kitapçığı araştıra araştıra buldum makinam supreme kart kullanamıyordu kart takılıyordu 4 tane yayı bulamadılar 2 ay sonra gelir dediler onuda kendim uğraşa uğraşa çözdüm bu bizim sorunlarım ve neyseki biz az çok bilgisayardan mekanikten makinadan anlıyoruz ya anlamayanlar ?

Tarih: 27 Ocak 2009, 10:21 - İp: 94.***.**1.228
e0s
e0s (üye)

Aslında şunu yapmak istiyorum.Mağaza da bulunan 3 Pc nin sadece birisinden baskı göndereceğim ve onada XP kurup kullanmak istiyorum.Win2000 zırvalığıyla uğraşmak istemiyorum.

Kurulum işlemlerin de eğer tıkanırsam sizden yardım isteyeceğim.Tekrar teşekkürler.

msn: [email protected]

#e0s' tarafından 27.01.2009 17:42:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2009, 17:42 - İp: 85.***.**8.136
atasu
atasu (üye)
İçel / Firma

msn nizi kaydettim benimki .... [email protected]

Tarih: 28 Ocak 2009, 15:09 - İp: 94.***.**8.3
e0s
e0s (üye)

Eyvallah atasu.

Görüşmek üzere.

Tarih: 28 Ocak 2009, 18:29 - İp: 85.***.**8.136
relax05
relax05 (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

mrb arkadaşlar atasu arkadaşımıza verdiği bilgiye yardım ve ilgisine sonsuz teşekkürler böyle insanların formlarda olması gerçekten güzel tekrardan teşekkürler emeğine sağlık ...

#relax05' tarafından 26.02.2009 00:04:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Şubat 2009, 00:03 - İp: 88.***.**0.66
pc.dr
pc.dr (üye)
Elazığ / Meraklı

arkadaşım aslıonda kulanıla bilinir ama dediğim gibi buna biraz emek vermek yanı o win xp li makinayi foruntiere bağlamak için makina sahibinden istek gelmesi lazım
mesela doli dl1210 makina linox kolanıyur ama kendisine istediğin işletim sistemi kurabiliyusun
geçenlerde elazığda stodyu gelin e ait bir doli makinasını vatandalşin bir kurmuş aklşınca format atmış ve bunu düxeltmek tam bir günümüz aldı frontier içine aslına xp kulanılablir

Tarih: 26 Mart 2009, 10:25 - İp: 81.***.**2.150
umut1212
umut1212 (üye)
Bingöl / Stüdyo Fotoğrafçısı

eos arkadaşım senin dedigin gbi windows 200 kullanmak zorundasın bende zamanında fujiye sordum xp yada vista kulanabilirmiyiz diye olmaz dediler.5 pc var bi tanesini windows 2000 yüklü dgerlerine xp'yi yükledik.bu şeklde yapabilirsin sende

Tarih: 26 Mart 2009, 16:31 - İp: 85.***.**2.203
tit
tit (üye)
İstanbul / Meraklı

Fujifilm Frontier serileri XP pro ile FE sistemi üzerinden çalışabilmektedir.

Tarih: 16 Haziran 2009, 20:25 - İp: 85.***.**3.21