aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Fotoğraf Baskı Cihazlarında Kalite?

merhaba arkadaşlar..son yıllarda dijital fotoğraf sektörünün gelişmesiyle gündeme daha çok gelen ev tipi fotoğraf baskı cihazlarıyla ilgili bazı şeyler sormak istiyorum..öncelikle bu tür xihazlarda baskı kalitesini belirleyen etkenler neler?yani cihazın markasının (epson, canon, hp,,,) önemi ne derece etkili?eğer etkisi büyükse hangi markayı daha çok tavsiye edersiniz?ikinci olarak bu cihazlardaki fotoğraf baskı kalitesi, bir minilabdan alınan bbaskıdan ne derecede farklı?yada ciddi bir kalite farkı oluşuyor mu?bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim..

Tarih: 6 Ocak 2008, 22:31 - İp: 88.***.**3.150
orhanabin
orhanabin (üye)
Isparta / Haber Fotoğrafçısı

kardeşim print baskılarda maliyet 0,75 ila1,00 ytl civarınadadır.benim sana tavsiyem baskılarını baskı makinesi olan stüdyolara götürürsen maliyet 1 adet 10x15 için 0,30 ykr. dir
ama ben illa print le endim baskı alıcam diyosan maliyeti gözden çıkarırsan sana önerebileceğim epson lazer print yazıcı alabirisin 7 kartuş
tek kartuş alım fiyatın 25 ytl. dedimya maliyet çok yüksek
bence bastırcan fotoları fotoğrafçıya götürsen daha karlı çıkarsın:minilab baskısı kolay kolay silinmez 100 yıl ömrü vardır
print baskı silinebilir çünkü bilinen oki bi mürekkep sonuçta

Tarih: 8 Ocak 2008, 10:10 - İp: 78.***.**0.28
fotoser
fotoser (üye)
Eskişehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

orhanabin

Tarih: 8 Ocak 2008, 10:24 - İp: 85.***.**5.58
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

Orhan bey elinize sağlık yazın için, aeron kardeş kaliteden bahsetmek için lazer teknolojili eczalı baskı makinelerinde baskı yaptırman lazım ufak printırlarda en fazla 5 yıl ondan sonra resimler silinir silinmese inanılmaz derece solar resimin kalitesi kalmaz..

Tarih: 10 Ocak 2008, 12:58 - İp: 88.***.**8.170
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

mesajlarıyla yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkürler..

Tarih: 13 Ocak 2008, 20:40 - İp: 88.***.**5.212
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Evde basmaktansa stüdyoda adam gibi bastırmanın maliyet, baskı kalitesi ve dayanıklılık açısından çok daha iyi olduğunu yazmışsınız, doğrudur. Benim eve alacağım 100-200 YTL'lik yazıcı ile stüdyonun binlerce dolarlık yazıcısının baskısı tabiiki bir olamaz.

Ben de boyle düşünüyordum.

Fakat kendim ve dahi sıradan insan doğası ve modern endüstriyel toplum hakkında birkaç gozlemim, tecrübem oldu, fikirlerim azıcık değisti :

Çoğu zaman "kolaylık", "kalite"den daha önemli oluyor.

Elimde bastırmam gereken birkaç poz var, bir türlü stüdyonun yolunu bulup bastırtamıyorum. Ya stüdyonun önünden geçerken aklıma geliyor, yanımda CD/FlashDisk vs. olmuyor, yada stüdyo o saatte kapalı oluyor. Zaten İstanbul gibi yerde akşam saat 8'den evvel bu işlere vakit ayırabilene aşkolsun, haftasonları ise onca kalabalık trafiğe, çarşı pazara beni götürebilene helal olsun, zaten hep unutuyorum.

Hemen bir örnek vereyim: Geçen sene İzmir'den akrabamız bir ileri yaşta çift ziyarete gelmişti, ben güzel bir fotograflarını çekmiştim, o zaman yazıcım yoktu, bastırıp verecek fırsatım olmadı. Aradan bir sene geçti, resimdekilerden birisi yine İstanbul'a geldi, diğeri sizlere ömür, ben yine bastırıp eline veremedim o pozu, 2 haftadır aklımda ama bir türlü elim varıp bastıramadım, sanırım memlekine dönünceye kadar da veremeyeceğim.

Uzun lafın kısası, bir düğün nişan sonrası toplu veya sanatsal/ticari amaçla baskı için tabiiki en doğru çözüm stüdyo, ama ayda yılda 10-15 poz bastırmak için eve bir yazıcı almak gayet mantıklı.

Bunca yazdıktan sonra sadede gelelim:

Ev için, kabul edilebilir kalitede az sayıda baskı için hangi yazıcıyı tavsiye edersiniz ?

Tarih: 18 Ocak 2008, 19:25 - İp: 88.***.**3.97
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Çok fonksiyonlu olsun isterseniz CANON MP600.
Sadece Photo yazıcı derseniz CANON IP 4300

Bunları tavsiye ederim.Fotograf baskı çözünürlüğü 9600x2400
1pl micro püskürteçlere sahip renk kartuşları birbirinden bağımsız modellerdir.

Tarih: 18 Ocak 2008, 21:08 - İp: 81.***.**7.35
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sevgili antika paylaşımın için teşekkür ederim.İşte ben de yazdığın metnin en sonundaki cümlenin yanıtını arıyorum..

Tarih: 18 Ocak 2008, 23:21 - İp: 88.***.**2.178
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Size bir iki örnek vereyim.
Her ikiside 4 renk kullanan Samsung lazer ve epson inkjet için;
Lazer yazıcı 250 liralık kartuşla 200 sayfa a4 basıyor.
inkjet ise 50 liralık kartuşla 20 sayfa a4 basıyor.

Lazer yazıcı fotograf basmak için beş para etmez, inkjet ise pahalı ama kaliteli basıyor. Inkjetlerde kafa kirlenmesi, mürekkep kurumasu gibi bir çok sorun var. Mürekkepleri açtıktan sonra belli bir sürede kullanmanız lazım. Orijinal olmayan dolgu işlemleri iyi sonuç vermiyor.
Bu yazıcılar para tuzağından başka bir şey değil.
Mesela Samsung 4 dolu kartuşla geliyor ve fiyatı 260 lira.
Sadece yedek toner kartuşları ise 300 lira !!!
Yani her seferinde printer almak daha ucuz, varmı böyle saçma şey ?
Köşede fotograf basan bir yer çok daha ucuza ve çok daha iyi olabiliyor.
İlla almanız gerekiyorsa (bana gerekiyor) Fotograf için Epson fena değil, Lexmark'tan memnun kalmadım, canon denemedim, satıcı iyi diyordu...
Mürekkebi en ekonomik olana bakın. Epson çok ekonomik değil.

Tarih: 20 Ocak 2008, 01:01 - İp: 88.***.**9.22
kka023
kka023 (üye)
Kocaeli / Stüdyo Fotoğrafçısı

.

Tarih: 20 Ocak 2008, 11:30 - İp: 88.***.**0.211
argun_17
argun_17 (üye)
Bursa / Amatör

hocam bende photosmart c4180 sen var bütün özellikleri güzel ama fotografların renklerini karıştırıyor alacagın cihazın bikere 2 kartuşlu olmasın ne kadr çok kartuş olursa baskı kalitesi o kadar artar...

Tarih: 22 Ocak 2008, 19:59 - İp: 85.***.**9.12
  • 1