fukay
fukay (üye)
Kocaeli / Amatör

Zenitte Daha İyisi Olamazmı?

Tekrardan merhaba çanakkale gezisi sırasında çektiğim bi fotoğrafı sizinle paylaşıyorum. Fotoğraf çok soluk çıktı acaba çekim sırasında enstanteneyi dahamı açmam gerekirdi. Altında photoshopta düzeltme yaptığım kare

Tarih: 30 Eylül 2007, 17:13 - İp: 88.***.**4.54
zenit...
zenit... (üye)
Zonguldak / Amatör

Merhabalar!Uzun süredir Zenit kullanıcısı biri olarak (Bkz.Fotokritik-Stalingrad isimli kullanıcı)çalışmanızı yorumlama gereği duydum.Arkadaki sert ışıklardan gözlemlediğim kadarıyla öğle sonrası saatler ve siz açık diyafram bir alan derinliği uygulaması içindesiniz.Konunuzda bu vurgulayışa gitmeniz normal ve başarılı...Peki Zenit olarak yeterlilikleriniz ne: Makine için maksimum 500 enstantane ve en açık 2 diyafram helios objektif için...
Tahminen siz 125 /4'de çektiniz...Işık fazla renk doygunluğu açık diyaframla silinirken bir de sert ışık azizliği.
Ne yapılabilirdi 500 4'de 2 stop az pozlanabilirdi...

Tarih: 1 Ekim 2007, 22:38 - İp: 88.***.**8.126
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

fukay merhaba ilk önce bende zeniit arkadaşım gibi zenit kullanıcısıyım(zenit-e).ilk önce kullnadığın zenitin modelini öğrenmek isterim.çünki bazı zenitler ttl(lens içinden pozometreli) ve ya tlr(lens dışından makine üzerinden pozometreli) oluyor.bu yaklaışık yarımpoza yakın fark ediyor.

fakat ben senin fotograflarında fazla pozlama görmedim.belki yarım yada çeyrek pozdur.ama netlemede problem var bence tahminimce helios 58 mm f2 objektif kullanıyorsun.sana tavsiyem netleme yaparken ilk önce diaframı tamamen ac ve netlemeyi yaptıkdan sonra pozometrenin verilerine göre kapa diaframı.çünki açık diafram daha cık ışık alacağından daha rahat netleme yapacaksın.yine soruların olursa cevaplamak isterim..

Tarih: 2 Ekim 2007, 02:08 - İp: 81.***.**5.221
fukay
fukay (üye)
Kocaeli / Amatör

12XP kullanıyorum fotoğrafı çektiğimde ikindi vakti falandı sanırım. Bi amatör olarak genelde pozometreye güvenerek çekiyorum fakat bu resmi çektiğimde pozometrenin pili bitmişti o yüzden tamamen ozamana kadar olan tecrübemle çektim. Gezide çektiğim öteki resimlerimide en yakın zaman koyacağım.

Tarih: 2 Ekim 2007, 17:02 - İp: 88.***.**4.247
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

acık dıyafram????
netlemeyı yapamamıssınız..
zenıt daha ıyı sonuclar verebilir..galerimde mesafe isimli bir fotografım var zenıtle cekilmiş,hiçbir mudahale yoktur..

Tarih: 2 Ekim 2007, 20:06 - İp: 88.***.**3.161
oerkara
oerkara (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

tamamen yakını netlemişsin
başka bir sorun yok
çünkü en uzak nokta bile flu
zenith objektifi anologda nikon ayarındadır

Tarih: 3 Ekim 2007, 01:24 - İp: 85.***.**3.89
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

zenit makinalar düşük diyaframlarda yumuşak ve sisli hatta metre ayarlarında yapılan hataları örtemez.bu nedenle diyaframları gölgelerde 8 güneşlerde 16 yapınız.gölgede 15e 11 yapsaydınız hepsi de net olurdu.ama ne yazık ki zenıt ler en az 30x de çalışır.yani saniyenin 30 da 1 inde hızla görüntü alır. bu en düşük ayardır. bu flaş ışığının tamamını yazmasına vesile olur. avantajı budur.11 diyafram çakan bir flaşla desteklerseniz olur.zenit makinalar gölgede flaş pozlamaları sever.hatta 30 megapiksele eş değer fotolar alabilme gücüne sahiptir.

Tarih: 3 Ekim 2007, 11:23 - İp: 88.***.**6.139
  • 1