silverstar
silverstar (üye)
İstanbul / Amatör

Zenit

herkese merhaba,

uzunsuredir digital makine ile cekim yapiyorum fakat hic analog tecrubem olmadi,kendime uygun fiyatli analog makine almayi planliyorum.arkadasimin evinde zenit 12xp gordum birsure inceledim baya bir kanim isindi mnakineye.

bende 12xp yada benzeri bir makine almayi dusunuyorum fakat aklima takilan birkac sorun var yardimci olursaniz sevinirim.

*makine genelde Helio 44M-4, 58mm standart lens ile satiliyormus.bunun haricinde lens bulabilmem mumkunmu?piyasada bulunamadigini duymustum,bulabilirsem hangi fiyat araliginda bulabilirim?
*pozmetresinin kolay bozuldugunu diyaframinin bozuk olabilecegini duydum,alirken nasil kontrol edebilirim ve bozuldugunda tamirettirebilecegim biryer varmidir(astari yuzunden pahali olmadan)?
*bu makinenin hangi modelini onerirsiniz?
*alirken nelere dikkatetmeliyim ve nerden almaliyim?
*hangi fiyat araliginda bulabilirim?

*makine ful manuel ayarlardami calisiyor?yoksa diyafram oncelikli yada enstantene oncelikli cekim yapabilmem mumkunmu?
*sanirim lensi otomatik netlik yapamiyor cok onemli degil fakat otomatik netlik yapan makineye uygun lens varmidir?

yardimci olursaniz sevinirim.

tesekkurederim isiginiz bololsun.

Tarih: 9 Mayıs 2005, 11:20 - İp: yok
cash
cash (üye)
İzmir / Amatör

objektifleri izmirde piyasada bulunuyor bende fotoğrafa bir zenit122 ile başlamıştım zenitle fotoğraf çekmesi çok eğleceliyidi

Tarih: 29 Mayıs 2005, 13:00 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Fotoğrafla uğraşıpda Zenit kullanmayan insan pek azdır. Ben de pek çok makina kullandım, aldım, sattım ama Zenit 12XP'yi 1985'ten beri hala zaman zaman kullanıyorum. Özellikle zor çekim koşullarında, pek çok pahalı makinanın çalışmadığı soğuk havalarda Zenit saat gibi çalışıyor.

*Sorulara gelince; genellikle arıza çıkaran bir makina değil ama arıza yapsa bile tamiri çok ucuz ve kolay.

*Nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama tamir için Ankara'da Menekşe pasajında Ali Değer Ustayı öneririm.

*37mm, 58, 200, 500 ve 1000mm objektifler var (500 ve 1000'lik bulmak kolay değil)
*Makina tamamen manuel (netleme de dahil)

Fiyatına göre fazlasıyla verimli bir makina
kolay gelsin

Tarih: 1 Haziran 2005, 11:18 - İp: yok
macromurat
macromurat (üye)
İstanbul / Firma

merhaba makina tamamen manueldir otmatik netlik yapmaz birde 30 ensantanenin altında ensantanesi yoktur ensantaneyide diyaframınıda siz ayarlarsınız birde tek lensleri bulmak kolay ama istediğniz zoom objektifse biraz zorlanırsınız.

Tarih: 5 Haziran 2005, 23:10 - İp: yok
alabi9001
alabi9001 (üye)
Ankara / Amatör

Senin dediğin makine en az 25 yıllıktır. Babamda var o gençliğinde almış...

Ama çok sağlam makine, Arkadaşların dediği gibi full manuel, otomatik hiç bir ayarı yok,
sadece bakaçtan iki tane kırmızı küçük led görünüyo ışık ölçümü için uygun ışıka biri uygun olmayan ışık ta biri yanıyor. Ufak pille çalışıyo (bizimkine pil dayandıramıyom... kaçtane pil aldım 2-3 günde boşalıyo)

Tarih: 16 Temmuz 2005, 19:35 - İp: yok
ozanb
ozanb (üye)
İstanbul / Meraklı

İyi günler bende 89 model bir Zenit 12XP var aslında babamın fotoğraf makinesi.Makinenin çalışıp çalışmadığını tam olarak bilmiyorum İstanbul Avrupa yakasında oturuyorum acaba nerede kontrol veya tamir ettirebilirim bilgisi olanlar [email protected] a da mail yollayabilirse çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 10 Kasım 2006, 16:53 - İp: 81.***.**6.219
-dark girl
-dark girl (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaşlar benimde bir ricam olucak silverstarın dediği gibi benim en büyük aşkım zenıt 12xp fakat bir türlü bulamıyorum kullanmayı biliorum ama daha henuz yok.bi sitede buldum fiyatıda uygun fakat kredi kartı şifresi gerekio...lütfen yardım edin hayallerimi gerçekleştirin... şimdiden teşekkürler

Tarih: 26 Eylül 2007, 19:48 - İp: 85.***.**6.109
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Konuya yazan bir çok arkadaş İstanbul'da gözüküyor. Arkadaşlar üşenmeyiniz, bir cumartesi Sirkeci'de Hayyam Pasajına gidiniz. Her tür ikinci el makina ve bir çok aksesuarını bulabilirsiniz. Zenit'e lens bulamamak diye bir şey İstanbul'da olamaz. Yalnız iyice pazarlık yapın. Çünkü bir dükkanda bulacağınız Zenit makina ya da lensten mutlaka bir başkasında vardır. Lensler genelde kalitesine göre 30 - 100 YTL arasında oynayabilir. Makina fiyatı da 50 - 150 YTL arası temizliğine ya da modeline göre değişir.
Kolay gelsin..

Tarih: 26 Eylül 2007, 22:52 - İp: 85.***.**9.66
murattr
murattr (üye)
Rize / Doğa Fotoğrafçısı

Zenit makine olarak bir çok makine aldım bir ara 12 çeşit makine Kullandım Zenit türünün değişik lenslerde. Hatta elimde 1,5*20, 10/1000mm objektif var.

]

Rizede yaşıyorum dolasıyla Rusyaya yakınlığından bir çok Zenit elime geçti. Önereceğim Zenit makine Automatiktir.

Çünki perdesi metaldir. Ve ağır bazı eksra özellikleride vardır.Zenit 122 ve sonrası ışık sorunu vardır biraz. Birtane 2 tane zenit makinam var kenarda duruyor valla isteyene veririm.
Rusların en çok önerdiği makine KİEV isminde büyükçe makinelerdir fakat bulmak çok zor onlardan.
Zenit makine objektifleri gerçekten çok iyi ve işe yarıyor. mesela zenit makinenin objektifi ters diğer makinelere takıldığında çok güzel makro çekimler yapılabiliyor.

Ah çektiği bazı lensler malesef elimden kaçtı çok güzel lensleri sattım bir daha da bulamadım. 100/1000mm ve birkaçı duruyor onlarda kıymetli çok.
ve önemlisi diğer NİKON CANON makinelere takılmaktadırlar.

bu konudaki link
LİNK

#murattr' tarafından 27.09.2007 02:42:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Eylül 2007, 02:38 - İp: 85.***.**2.6
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

selamlar.ben sana zenit ttl onerebilirim , tabiki ucuz istersen... 12xp den daha kolay dir isik ayarini yapmak cunku led yerine ibresi vardir.insan daha kolay ayarliyor bu arada daha cok enstante hizina sahib olan zenit istiyorsan 18 veya 19 alabilirsin ..baska modellerde var ama bulmasi zor..19 un hizlari 1 , 1/2 1/4 1/8 1/15 1/30 1/60 1/125 1/500 1/1000 ..2 adet pille calisr.. metal enstantelidir..pilleri takili degilse sadece 1/1000 de ceker..flash senkronizasyonu da 1/60 ta bazi modellerde 1/125 te (degisik yillara gore degisiyor) zenitin yapisi hakkinda sorularin varsaa sorabilirsin...bu makinanin en onemli sorunu perdelerinin yirtilmasidir,bunun nedeni zamanla yapistirildiklari maddenin etkisini kaybetmesidr..baska sorunu yoktur,ustunden tank gecse bile bisey olmaz..aynasi biraz fazla ses cikarir aama oda onun zevki..makinede odakla veya otomasynla alakali hic bir elektronik bulunmamaktadir (tabiki automat, apk v.s. modeller icn gecerli degildr[otomatik odak hicbir zenitte yoktur]) bahsetiim zenit b ,e ,11 , 12,ttl gibi modeller dir

#turntablis' tarafından 27.09.2007 03:26:03 tarihinde düzenlendi.

#turntablis' tarafından 27.09.2007 03:26:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Eylül 2007, 03:24 - İp: 213.***.**4.203
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

@@@@ turntablis

Bir şey sorucam ama verdiğiniz link te 100-1000 objektif de (mirror type/ without diaphragm) yazıyor mirror bir objektif mi photozone de bakmıştım bu mirror objektfiler biraz farklı diyaframı yok mu bunun

Tarih: 27 Eylül 2007, 18:15 - İp: 88.***.**7.150