silverstar
silverstar (üye)
İstanbul / Amatör

Zenit

herkese merhaba,

uzunsuredir digital makine ile cekim yapiyorum fakat hic analog tecrubem olmadi,kendime uygun fiyatli analog makine almayi planliyorum.arkadasimin evinde zenit 12xp gordum birsure inceledim baya bir kanim isindi mnakineye.

bende 12xp yada benzeri bir makine almayi dusunuyorum fakat aklima takilan birkac sorun var yardimci olursaniz sevinirim.

*makine genelde Helio 44M-4, 58mm standart lens ile satiliyormus.bunun haricinde lens bulabilmem mumkunmu?piyasada bulunamadigini duymustum,bulabilirsem hangi fiyat araliginda bulabilirim?
*pozmetresinin kolay bozuldugunu diyaframinin bozuk olabilecegini duydum,alirken nasil kontrol edebilirim ve bozuldugunda tamirettirebilecegim biryer varmidir(astari yuzunden pahali olmadan)?
*bu makinenin hangi modelini onerirsiniz?
*alirken nelere dikkatetmeliyim ve nerden almaliyim?
*hangi fiyat araliginda bulabilirim?

*makine ful manuel ayarlardami calisiyor?yoksa diyafram oncelikli yada enstantene oncelikli cekim yapabilmem mumkunmu?
*sanirim lensi otomatik netlik yapamiyor cok onemli degil fakat otomatik netlik yapan makineye uygun lens varmidir?

yardimci olursaniz sevinirim.

tesekkurederim isiginiz bololsun.

Tarih: 9 Mayıs 2005, 11:20 - İp: yok
aybige
aybige (üye)
Bursa / Amatör

bendede yadigar zenıt 122 var
ve onunla harika kareler yakaladım
renkleri çok güzel birkere!
50 ytl ye bile bulabilirsin açıkçası
ama benikinin diyaframı bozuldu
bursada çok iyi bir ustası varsa önerebilirmisiniz?

Tarih: 30 Eylül 2007, 20:11 - İp: 88.***.**0.22
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

aybige

HAYYAM daki fotoğrafçılara Kargo ile gönderebilirsiniz.

Onlar ilgileniler size geri yollayabilirler

Tarih: 30 Eylül 2007, 22:45 - İp: 88.***.**6.162
can4435
can4435 (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

selam arkadaşım dediğiniz gibi zenith kullanmayan fotğrafçı çok azdır hatta yoktur mutlaka kullanmıştır neden zenith tercih edilmiştir ucuz olduğu için ancak şimdi analog tür o kadar çok ucuz makina varki siz en iyisi onlara bakın hata ve hatta mamiya rb 67 nin bile her profesyonel fotoğrafçının hayali idi bir zamanlar onun bile 100-150 dolara düştüğünü gördüm keza yine layka makinalırnda bayağı ucuzladığını duydum
SAYGILARIMLA

Tarih: 8 Ekim 2007, 11:06 - İp: 85.***.**6.6
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

zniy 12xp doğru seçim.onun harici dar açı ve tele objektifler var.ful manueldir.zenitler böyle. ama alma bence dijiştal makinanı manuelde kullan ve arkadaki ekranda değerlendirme yap.bu daha kestirme.

Tarih: 9 Ekim 2007, 18:45 - İp: 88.***.**3.111
kobratayan
kobratayan (üye)
İzmir / Meraklı

arkadaşlar zenit-e kullanan yokmu yaww

Tarih: 29 Mart 2008, 23:44 - İp: 88.***.**8.58