haydar0694
haydar0694 (üye)
Ankara / Meraklı

Zenit 122 Gece Çekimi

Zenite başlayalı 2 ay oldu pozometresiz güzel sonuçlar aldım.Ancak hiç gece çekimi yapmadım, gece çekimi yapmak için 400 ASA film aldım, ancak enstantane ayarında bilmediği bir kaç şey var, hatam varsa düzeltin araştırdığım kadarıyla gece çekimlerinde B konumu kullanmam gerekiyorumuş, peki perdenin açık kalma süresi kaç saniye olacak?

Fikirlerinizi alıp çekime başlayacağım.

Tarih: 18 Mart 2009, 02:13 - İp: 78.***.**0.77
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 18 Mart 2009, 08:10 - İp: 212.***.**5.15
haydar0694
haydar0694 (üye)
Ankara / Meraklı

Teşekkürler, ama şu deklanşör sağa çevrilip nasıl kilintleniyor anlamadım, bir de selftimeri kurmadan, B konumunda kaç saniye pozlamam gerek?Selfimeri kullanma alışkanlığım fazla yok da.

Tarih: 18 Mart 2009, 11:02 - İp: 78.***.**6.94
erkan77
erkan77 (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Deklnaşörü kilitlemek için ,fotoğraf çekermiş gibi aşağıya kadar bastırıp basılı iken sağa çevirerek kilitleyeceksiniz.Ama size asıl tavsiyem bir kablo deklanşör almanız.Digitaller çıktığı için zenith uyumlularun fiyatı oldukça komik kalmıştır diye tahmin ediyorum.Flaş kullanmadan çekeceğiniz için 400 asayı değilde 100 asayı tavsiye edeceğim,siyah bölgelerde gren yapmaz böylece.Ama 400 aldıysanız kullanın büyük fark yok arada.Diyaframı sonuna kadar kısıp çekerseniz(16- yada 22) gece sabit olan ışıklar (yol &sokak lambaları etc.)yıldız şeklinde ve çok hoş görünümde çıkacaktır.Ancak kıstığınız için enstantene süresini uzatmalısınız.Tavsiyem 1 konuyu çekerken kısık diyaframsa 20- 30 ve daha üstü sürelerle bir kaç poz almanız.Yeni nesil bir canon kullanıyor olsaydınız makinanınz "30 saniyeye kadar enstanteneyi hassas olarak size ayarlıyacaktı ama zenitte bunu siz yapacaksınız ve en iyi yol deneme yanılma.Not ederek 3 poz çekin çıkan sonuçları inceleyin.Arabaların çok olduğu yolları gece çekmekte harika sonuçlar verir.
Başarılı çalışmalar diliyorum.

Tarih: 18 Mart 2009, 11:17 - İp: 88.***.**3.214
haydar0694
haydar0694 (üye)
Ankara / Meraklı

Çok teşekkür ederim

Tarih: 18 Mart 2009, 11:27 - İp: 78.***.**6.94
haydar0694
haydar0694 (üye)
Ankara / Meraklı

Bir şey daha sorucam şimdi farkettim, vizörden bakarken karenini üst tarafında hafif siyah bir kararma var, objektif camını sildim geçmiyor, neden olbilir bu

Tarih: 18 Mart 2009, 11:42 - İp: 78.***.**6.94
erkan77
erkan77 (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Rica ederim.tahminim doğruysa kararma komik bir sebepten.ogjektifi saola doğru çevirerek çıkarın,ogjektifi çıkardığınızda içeride küçük ince bir keçe göreceksiniz.O keçe makinanın diyafaramı açmasını sağlayan kolun kasaya etkisini azaltmak için tampon göreviyle konulmuştur.Ancak bazen kıl döker bazende karanlık görüntü verir.Ama makinede kalması gereklidir parçaların aşınmaması için.Yani o karatı ile iyi geçinmelisiniz.
iyi çalışmalar

Tarih: 18 Mart 2009, 18:00 - İp: 88.***.**3.214
haydar0694
haydar0694 (üye)
Ankara / Meraklı

Hımm anladım, artık gece çekimlerine başlayabilirim, bakalım nasıl sonuçlar çıkacak

Tarih: 19 Mart 2009, 00:14 - İp: 78.***.**8.54
kou_mktrnk
kou_mktrnk (üye)
Ankara / Amatör

Benim fotoğraflarımı incele istersen B modunda SelfTimer ile 4-5,6 diyafram açıklığı 100 ya da 200 asa filmlerle yapılmış çekimler... asa değerie göre asa artarsa diyaframı bir stop daha kısarsın

Tarih: 19 Mart 2009, 10:29 - İp: 85.***.**0.87
haydar0694
haydar0694 (üye)
Ankara / Meraklı

Linki verirsien bakabilirim

Tarih: 19 Mart 2009, 19:19 - İp: 78.***.**7.11
haydar0694
haydar0694 (üye)
Ankara / Meraklı

Fotoğraflarınıza baktım gerçekten çok sanatsal olmuş.

Tarih: 20 Mart 2009, 11:53 - İp: 78.***.**8.225