burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

Slr Ve Pil.

Merhabalar,

Benim makinelerin pil harcamalarına dair bir sorum var.
Canon eos 5 kullanıyorum. Çoğu zaman makinemi sırtıma asıp yürüdükçe yürüyorum. Arada enteresan bir şeyler görünce duruyorum, kadraja alıyorum ışık ölçüyorum. Hoşuma giderse çekiyorum olmadı yürümeye devam.

Aklıma takılan nokta şu. Bu yürüyüşler arasında makinemi hangi modda bırakmam gerektiği. Sizce kapatmalı mıyım yoksa açık mı bırakmalıyım.
Makine açık olduğunda yalnızca durum lcd'si açık oluyor ama yarım saat bir şey çekmeden yürüdüğüm de oluyor. Kapatayım diyorum, bu sefer kapatıp açmanın pile daha fazla yük getireceğini biliyorum.
Beni bu soruya iten bana göre fazla olan pil kullanımı. 2-3 makara da bir yeni pil almam gerekiyor (cr-2, duracell falan almaya çalışıyorum buldukça)

Arada kaldım.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Burak

Tarih: 14 Temmuz 2006, 01:59 - İp: 84.***.**8.218
teodoros
teodoros (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Makinanızın stand-by süresine geçişini kontrol etmeniz gerekiyor.Bu süre 30sn den fazla ise pil tüketimi doğal olarak artacaktır.Makinanızı zaten açıp-kapatmayı denemenizi de tavsiye etmem.dediğiniz gibi daha çok şarj gidecektir.Ama sonuç olarak şarj ünitesinde sorun yoksa şarj edilebilen piller kullanmanızdır..

Tarih: 14 Temmuz 2006, 11:41 - İp: 85.***.**9.26
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

teodoros CR-2 pillerin şarj edilebileni varmı

Tarih: 21 Ekim 2006, 15:48 - İp: 85.***.**5.61
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

sanırım teodoros tam anlamamış benim makinemi. stand by falan diyor.

Tarih: 22 Ekim 2006, 03:27 - İp: 88.***.**2.98
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Evet Analog makinadan bahsettiğini bilmiyor sanırım. burfak ben EOS 3000N de CR123 pil kullanıyorum 2 pil 50-60 makara bitiriyor bence senin makinede bi problem olabilir. Normal kalem pil değilki bu 2-3 makarada bitsin zaten pahalıda 2-3 makarada biticekse hiçbi anlamı yok yani verilen paranın haksızmıyım?

Tarih: 1 Kasım 2006, 01:36 - İp: 81.***.**6.209
  • 1