bysl
bysl (üye)
Ankara / Amatör

Sizce Hangisi ?

Fotoğrafçılığa yeni başlıyorum.İlk makinemi alacağım ve metal kasa olsun istiyorum.Kendimi alıştırabilmem için sizler hangisini önerirsiziniz ?

Canon AE - 1

Nikon EM

Nikon FG 20

Minolta SRT-B

Minolta XG-2

Pentax Sportmatic

Zenit 122

Zenit 12XP

Ricoh KR-10

Tarih: 17 Mayıs 2011, 02:00 - İp: 88.***.**4.183
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon AE-1 Program ( AE-1'in 1-2 sene yeni modeli )
Canon AE-1

Minolta XD-7 ( aynı model pazarlandığı ülkeye göre XD veya XD-11 olarak da bilinir)
Minolta X-700

Maalesef Nikon ve Pentax'ın 1975-85 dönemi arasındaki makinaları hakkında fazla bilgim yok, fakat eminimki onların da benzer kalite ürünleri vardır. Tek bildiğim bu dönem üretilen Nikon ve Pentax lensler bugünkü Nikon-Pentax DSLRlara takılabilirler. O dönemde üretile Canon FD lensler bugünkü Canon EOS gövdelere, Minolta MC/MD lensler bugünkü Sony Alpha gövdelere uymaz.

Canon, Nikon,Minolta ve Pentaxlar bu kadar ucuzken Zenit ile uğraşmaya değmez.

Tarih: 17 Mayıs 2011, 15:51 - İp: 78.***.**8.242
bysl
bysl (üye)
Ankara / Amatör

250 TL ye kadar limitim var baska bi öneriniz var mı ?

Tarih: 18 Mayıs 2011, 02:11 - İp: 88.***.**4.183
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu limit dahilinde Minolta X700

Canon AE1 ve Minolta XD klasik kült modellerdir, Nikon zaten geleneksel olarak pahalıdır, bu durumda bütçeniz karşılığında alacağınız fonksiyonellik açısından en iyisi X700.

Tarih: 19 Mayıs 2011, 01:57 - İp: 78.***.**4.245
katastrofi
katastrofi (üye)
İstanbul / Amatör

Selam,

Fotoğrafçılığa hangi seviyeden başlıyorsunuz bilmiyorum ama eğer sıfırdan başlıyorsanız, analog makine ile başlamanızı tavsiye etmem. Öğrenme sürecinde öğrendiklerinizi hızlı bir şekilde görmeniz ve çok daha az masraf için dijital kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer sıfırdan analog ile başlarsanız büyük masraf eder, çok zaman kaybedersiniz. Sonunda da bıkarsınız... Çünkü analog fotoğrafçılık çok dallı budaklı bir kol. Ben bile, bir kaç senedir analog çekmeme rağmen öğrendiğimi söyleyemem.

Az bir bütçeyle Nikon D40 veya Canon 300D/350D ile başlayabilirsiniz. Bu makineler, DSLR'dir ve analog makineler gibi perde hızı ve diyafram ayarları yapılabilir aletlerdir. Bu makinelerle belli bir seviyeye geldikten sonra analoga geçmenizi tavsiye ederim.

Ondan sonra da benim tavsiyem Canon AE-1'dir. Benim de kullandığım, Canon'un en sevdiğim makinelerinden biridir. Minolta hiç kullanmadım ama Zenith'in herhangi bir makinesini de gözünüz kapalı alabilirsiniz... Zenith, iyidir...

Sevgiler..

Tarih: 26 Mayıs 2011, 11:37 - İp: 78.***.**9.252
bysl
bysl (üye)
Ankara / Amatör

önerileriniz için teşekkürler değerlendireceğim

Tarih: 27 Mayıs 2011, 01:05 - İp: 88.***.**7.3
birsahil
birsahil (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

canon AE1 VAR SATILIK

Tarih: 8 Ağustos 2011, 18:03 - İp: 85.***.**5.236
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

Minolta X700 gerçekten Canon AE-1'den iyidir yalnız ben tavsiye etmiyorum

X700'de deklanşörün çalışabilmesi için gerekli enerjiyi depolayan kondensatörler 10-15 sene içerisinde tükeniyor. değiştirmesi kolay olsa da sizi aşar

şu yıllarda x700'ler o nedenle değer kaybetti.

Canon AE-1'lerin uzun vadede 'öksürü' yada 'astım' dedikleri klasik bir yağ kuruması hatası oluşabiliyor. deklanşöre basıldığında gacırdayan makine bazen bu hata sebebiyle perdeyi de yeterince hızlı açıp kapatamıyor.

Nikon'da EM yada FG yerine FE modelini öneririm. saydığınız makinelerin hepsinden iyidir am biraz daha pahalı olabilir de. lakin on sene sonra bile değer kaybetmeden satabilirsiniz

Zenit'ler çok basit. diğerlerinin bir sınıf altı.

Spotmatic efsane serilerdendir ama tam manuel olduğu için size uymaz.

antika'nın leciel'e "Canon Ae-1" başlığında verdiği cevanı okuyun bence karar vermek için.

Tarih: 12 Ağustos 2011, 02:45 - İp: 46.***.**8.42
emircetiner
emircetiner (üye)
Adana / Amatör

ben yıllar önce pentax spotmatic sII ile başladım uzun zaman kullandım güzel makinadır hala elimde durur pil yatağı farklı olduğu için pil bulmakta zorluk çekebilirsiniz
ama tavsiye ederim ama gücünüz yetiyorsa nikon f3 alın başka bişeyede bakmayın bende var analog, dijital farketmez kıralını getirseler değiştirmem

Tarih: 9 Eylül 2011, 00:44 - İp: 176.***.**7.254
talatza
talatza (üye)
Eskişehir / Amatör

canon ae 1 güğzeldir ama elektroniktir ae özelliği (automatik enstantene)vardır 6 volt pille çalışır pilsiz hiç çalışmaz. bozulursa tamiri zordur. 1976 da yapılmaya başladı .bez perdeli
nikon em tamamen elektronik enstantenedir. pilsiz enstantane sadece 90 da çalışır.1979 metal perdeli
nikon fg güzel bir makinedir enstantane manuel ve otomatik olarak çalışabilir.elektronik bir makinedir. 1982 metal perdeli
minolta srt b tamamen mekanik bir makinedir. sağlam bir makinedir.1966-1975 bez perdeli
minolta xg2 bez perdeli elektronik bir makine
pentax sp buda tamamen mekanik bez perdeli sağlam bir makine k2 bayonet
zenitleri tavsiye etmem.
ricoh kr ötekilere göre daha yeni makine metal perde

seçimi bu makineler içinden yapacaksanız çelik perdeli olanlarını tavsiye ederim.
bunların dışında hem sağlam hem ucuz olsun derseniz çelik perdeli praktıca mtl sl l-vb seri derim.

serisi derim çelik perdelidir

Tarih: 5 Ekim 2011, 01:06 - İp: 94.***.**5.117
  • 1