erencakir
erencakir (üye)
İstanbul / Meraklı

Polaroid Makine

Merhaba ben bir Polaroid makine almayı düşünüyorum bitçem fazla değil bana iyi çekim yapabilen birkaç makine önerirseniz sevinirim .

Tarih: 16 Eylül 2011, 10:51 - İp: 88.***.**2.189
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Dijital çıktıktan sonra ilk topu atan Polaroid'di (batarken arkasında 2milyar USD borç taktı), bunun bir sebebi olması gerekmez mi ?

Kodak, Fujı, Ilford vs. hem film hem de film banyo kimyasalları üretmeye devam ediyorlar, fakat Polaroid çoktan göztü gitti. Çünkü :

1. Polaroid bütün pratikliği, anında fotograf basabilme yeteneği dijital tarafından misliyle aşıldı.

2. Görüntü kalitesi değil normal filmin, dijitalin bile çok gerisinde.

3. Fotolar dayanıklı değildir, 2-3 yıl sonra renk atarlar.

4. Doğrudan kağıda baskı olduğu için negatif film veya dijital kopyalar gibi işlenmeye ve saklanmaya uygun değillerdir.

5. Polaroid film/kağıt gibi malzeme nereden kaça bulunur zerrece fikrim yok.

Tarih: 16 Eylül 2011, 13:08 - İp: 78.***.**8.242
creep69
creep69 (üye)
İstanbul / Amatör

Polaroid makine almak için eğer istanbul cevresindeysen sirkeci ve kadiköy'deki pasajlara bakmanı tavsiye ediyorum ama aynı ürünü internet üzerinden de sipariş edebilirsin, gittigidiyor.com gibi siteleri incele derim 50 TL ile 100 TL arasında değişmekte fiyatları.

Benim sana önerim Türkiye'de en çok kullanılan model olan Polaroid 600 alman. Kagıdını bulmada da zorluk yasamazsın. 80 TL'ye temiz calısır durumda bulabilirsin. Ancak Polaroid makine kullanırken dikkat etmen konu film kagıdıdır. 10'luk kağıtlar 80 TL civarında satılmaktadır. Buda bi fotorafın 8 TL ye gelmesi demek oluyor... Daha ucuza bulduğun filmlerse bayat filmler olacaktır genellikle. Bayat filmlerle yapacagın çekimlerde en iyi ihtimal fotorafın kötü çıkmasıdır, genellikle hiç bişey gözükmeyen renkli kağıt olarak geri dönüyorlar.

Tarih: 22 Eylül 2011, 01:09 - İp: 85.***.**2.157
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Buda bi fotorafın 8 TL ye gelmesi demek oluyor..

Başka bir ifadeyle 150 fotoğraf çektin mi bir DSLR parası vermiş oluyorsun.

Tarih: 22 Eylül 2011, 11:02 - İp: 213.***.**5.242
erencakir
erencakir (üye)
İstanbul / Meraklı

Aslında filmi ucuz olan bi makine lazım çünkü ilerde bi Canon 550D almayı düşünüyorum. Bunuda para kazanmak için yapmaya kalkıştım eğer uygun bişeyler olursa hem bana para kalır hemde aileminde desteğiyle istediğim makineyi alabilirim . Saygılar

Tarih: 22 Eylül 2011, 13:26 - İp: 88.***.**5.234
talatza
talatza (üye)
Eskişehir / Amatör

nostalji amaçlı alacaksanız ,eskici pazarlarında bolca bulmak mümkün. ama sadece süs için almış olursunuz .kartını bulsanız bile fotoğraf pahalıya malolur.

Tarih: 5 Ekim 2011, 01:33 - İp: 94.***.**5.117
  • 1