n.f.a
n.f.a (üye)
Ankara / Amatör

Nikon F3

Elimde bir Nikon F3 var. bir sırt çantası alıp dijital makinemin yanında ona da yer açıp kullanacağım. F3 ile ilgili tecrübeleri olan üstatlar bana ne önerirler?

Tarih: 12 Mart 2013, 09:08 - İp: 78.***.**3.243
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

ne önerisi?..

Tarih: 12 Mart 2013, 13:41 - İp: 176.***.**1.69
n.f.a
n.f.a (üye)
Ankara / Amatör

ilkdefa analog makine kullanacağım, bununla ilgili öneri genelde. yazarken ifademde eksiklik oldu affola. makine üzerinden gidersem daha nokta atışı bilgilere ulaşacağım diye düşündümde

#n.f.a' tarafından 12.03.2013 13:59:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mart 2013, 13:56 - İp: 78.***.**3.243
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

bir zamanların çok klas ve ateş pahası modeliydi, pro. sınıftı, sağlamdı...gazeteciler, savaş muhabirleri kullanırdı genelde ancak günümüzde bunların bir anlamı yok artık...ya koleksiyon olarak saklayın yada meraklısına satın...analogla foto çekmenin bir avantajı yok, tam tersine, kalitesiz baskı ve maliyet dezavantajı var...

illa tecrübe etmekse mesele, filmi takıp A modunda çekmektir en kolayı...

Tarih: 12 Mart 2013, 14:09 - İp: 176.***.**1.69
n.f.a
n.f.a (üye)
Ankara / Amatör

koleksiyon yapıyorum, dediklerinizde haklısınız. en azından bi 36 lık pozla deneyip vitrinimdeki yerinde dursun . a modunda bi kaç kare deneyceğim ama . bilgi için teşekkür ederim..

Tarih: 12 Mart 2013, 14:19 - İp: 78.***.**3.243
rudeboytr
rudeboytr (üye)
İstanbul / Amatör

Bazısı için analog kullanılır mı bazısı içinse analog tam bir hastalık. O shutter sesi o makineyi kurarken ki ses. Acaba filmler nasıl çıkacak "O" anı nasıl yakalamışım heyacanı

Tarih: 12 Mart 2013, 15:41 - İp: 85.***.**0.136
n.f.a
n.f.a (üye)
Ankara / Amatör

amacım onu tatmak aslında

Tarih: 12 Mart 2013, 15:42 - İp: 78.***.**3.243
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Maalesef "... kalitesiz baskı ve maliyet dezavantajı var... "

Tarih: 12 Mart 2013, 23:50 - İp: 82.***.**1.36
n.f.a
n.f.a (üye)
Ankara / Amatör

haklısınız.

Tarih: 13 Mart 2013, 09:14 - İp: 78.***.**3.243
anlylmz
anlylmz (üye)
İstanbul / Meraklı

Gerçekten güzel bir makineye sahipsiniz, güle güle kullanın. Ben de sadece analog kullananlardanım. Ayrı bir tadı vardır, umarım siz de kullanırken o tadı bulabilirsiniz. Makinenizin pozometresi düzgün çalışıyorsa fotoğraf çekmekte hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Gündüz ve akşamüstü fotoğrafları çekecekseniz 200 asalık filmlerden düşüğünü almayın. Siyah beyazda Ilford Pan 400,Hp serisi, Kodak T-max 400 tavsiye edebilirim. Renkli alacaksanız Fuji 200, Kodak Ultramax 400, Kodak Colorplus 200 her yerde bulunması kolay ve güzel renkler veren filmlerdir. Renkli filmlerin banyosu konusunda sıkıntı yaşamazsın, çünkü makine kendi kendine hallediyor işi. En fazla parasına kıymayan bir fotoğrafçıysa banyo malzemeleri bayat olabilir. O yüzden bilindik yerlerde yaptırmakta fayda var. Ancak siyah beyaz için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Elde yapılması gereken, ve filmin develop ve fixer sürelerine uymanın önemli olduğu banyo işlemini maalesef uğraşmayarak yapıyorlar. Bu yüzden de siyah beyaz filmler noiselu, olması gerekenden daha aydınlık ya da karanlık çıkabiliyor. Hatta elde yapılan bir işlem olduğu için filmi çiziyorlar bile. Sırf bu yüzden siyah beyaz banyo malzemeleri aldım. Evde kendim yapıyorum artık banyo işlemini.

A modunu kullanmanı pek tavsiye etmem, çünkü dslr'lerdeki gibi iso seçimi yapamayacağın için makinenin verdiği değerler fotoğraf çekmeni çok zorlaştırabilir.

Tarih: 14 Mart 2013, 11:15 - İp: 193.***.**3.10
n.f.a
n.f.a (üye)
Ankara / Amatör

anlylmz, verdiğin bu bilgiler için sana çok teşekkür ederim. sorduğum ve önerilerini istediğim şeylerden detaylıca bahsetmen benim çok yararlı bilgiler edinmeme kaynak sağladı. Selamlarımla. İyi ve sağlıklı günler dilerim.

Tarih: 14 Mart 2013, 12:22 - İp: 78.***.**3.243