ahmetyk
ahmetyk (üye)
Kocaeli / Amatör

Minolta Xd7

siteye 1-2 hafta oldu üye olalı yakın bi zaman içinde içimdeki fotoğraf tutkusunu dışarı çıkarıcam. maalesef makinem yok daha ama en kısa zamanda alıcam bitane.
başlıkla alakasız bi giriş oldu ama babadan kalma minolta xd7 var elimde şuan.. bu nasıl bi makinedir? neler yapabilrim bunla? ayrıca 5-6 tane çok güzel gözüken lensler var tam olarak kullanmasını bilmesem ve daha hiç fotoğraf çekmesemde bu makineyle sadce sağa sola bakması bile keyif veriyo bana.. lenslerin markalarını falan yazabilrim soran olursa.. sonuç olarak ne yapayım ben bunları birisi bi tavsiye versin lütfen

Tarih: 5 Ocak 2010, 22:01 - İp: 88.***.**2.3
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Minolta'nın en klasik parçasıdır, kolleksiyoncuların gözdesidir. Sözkonusu makina Amerika'da XD11, Japonya'da XD olarak piyasaya sürülmüş. Sene 1977.

O zamanlar Alman Leitz (yani Leica) firması otomatik pozlama yapabilen elektronik parçaları da olan SLR geliştirmek istiyor ve bu konuda Japonlar'ın bayağı gerisinde kalmış. Minolta ile işbirliği yapıyor, Minolta elektronikte teknoloji sağlıyor, Leica mekanikte. Sonuç XD7. Aynısının Leica muadili R4, sonradan aynı şasi üzerinde R5,R6 ve R7 oluyor. (yanlış anlaşılmasın şasi aynı olmakla beraber her ikisi de kendi bayonetini kullanıyor, yani lensler uyumsuz)

Maalesef Minolta 1985'de AutoFocus'a geçerken sistemini tamamen değiştirdi. O tarihten sonra üretilen Minolta AF lensler, eski makinalara takılamaz.

Fotograf çekecekseniz, plastik dahi olsalar, AF yapabilen modern makinalar her açıdan amaca daha uygun. Kendi flaşları vardır, kendi filmi sarma motorları vardır, pozlamaları daha hassastır vs.

Bunun dışında 70'li yılların metal işçiliği harikaları elde tutarken daha büyük haz verir, AFnin elzem olmadığı aksiyonsuz sahnelerde insanı daha fazla motive ederler. Bu arada neden vizörden bakmayı sevdiğiniz belli, çünkü o makinayı tutmak bile haz verir adama.

Eğer özenli kullanmayacaksanız, yazık etmeyin makinaya, vakumlatıp bir kenera koyun.

Tarih: 6 Ocak 2010, 01:04 - İp: 88.***.**9.233
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

antika çok güzel cevaplamış...

katılmadığım bir nokta var oda son cümlesi. bence bu güzellere yapacağınız en büyük kötülük onları bir kenara kaldırmaktır. biraz abartı duygusal olacak belki ama her makina kullanılmak ister ve kullanıldıkça güzelleşir ve sahibini daha da fazla memnun eder.

daha modern slr'i kullanmak elbette çok daha kolay fakat anladığım kadarıyla ne elinizde bunlardan bir tane var ne de satın almayı düşünüyorsunuz. heralde almayı düşünmeyle kastettiğiniz makine dijitaldir? bu durumda -eğer makine çalışıyorsa tabi- hemen elinizdeki XD7 ile fotoğraf çekmeye başlayabilirsiniz demektir. evet belki diyafram, pozlama süresi gibi tabirlere olan yabancılığın sizi korkutacaktır fakat daha ilk film bitmeden hepsine alışacağınıza ve başarılı fotoğraflar çekmeye başlayacağınıza inanabilirsiniz. zaten bir alıştıktan sonra dijital bile alsanız analogunuzu bırakamazsınız.

sorunuz oldukça bu forumlarda antika gibi fotoğrafseverlerden bol bol yardım göreceğinize emin olabilirsiniz merak etmeyin

elinizdeki lensleri merak ettim doğrusu. markalarını, ışık güçlerini ve mm'lerini yazabilir misiniz?

Tarih: 6 Ocak 2010, 02:24 - İp: 91.***.**3.49
ahmetyk
ahmetyk (üye)
Kocaeli / Amatör

makina çalışır durumda ama alt taraftaki demirini tutan bir vida eksik bantla duruyo sadece. geri kalan herşeyi çalışıyomuş babamın söylediği kadarıyla. zamanında ngiltereden alınmış bu makine ben daha çoccukken:D ilk fırsatta bi film alıcam!:D
bu arada objektif marka ve özelliklerini yazayım (her ne kadar anlamasamda); minolta 1:1.4 f=50 mm , minolta 1:2.8 f=24mm, vivitar 1:3.8 70-150mm, KIROn 80-200mm (macro falan yazıyo) ve son olarak minolta 200 mm 1:45 tele bi objektif var. bide ek olarak minolta tele converter 2x ve 3 tane hoya skylight filre galiba anladığım kadarıyla...
kurcaladıkça aşık oluoyrum resmen:D hemen bi film alıp bişeyler çekmem lazım!:D inşallah bi problemi yoktur makinanın.. (gerçi olsada anlayabilrmiyim bilmiyorum)

Tarih: 6 Ocak 2010, 18:37 - İp: 88.***.**2.3
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Her ikisi de nadir ve güzel lensler, babanız vaktinde iyi para yatırmış. Ucuza kaçsaydı sonuç Minolta XG2 + 50mmF1.7 + 28mmF2.8 olurdu, o zamanın en yaygın ve ekonomik modelleri.

Makinanızın ve lenslerinizin kıymetini bilin.

Tarih: 6 Ocak 2010, 23:12 - İp: 88.***.**1.189
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

hakikaten lensler cok iyi. özellikle 1,4'lük 50mm ve 24mm süper genis aci hem zor bulunan hem de cok kaliteli lensler.

zannedersem hepsi rokkor?

eger bir gün makineyi satmaya falan kalkarsaniz muhakkak bilmek isterim türkiye'de cok kiside yoktur elinizdeki lensler.

örnek fotolar:
2,8 24mm
http://www.flickr.com/photos/dan_photographic/4023313075/
http://www.rokkorfiles.com/photos/ER-Metro-carraige.jpg

1,4 50mm
http://www.flickr.com/photos/leonrw/3745262289/
http://www.flickr.com/photos/angry_buddha/2424512277/

Tarih: 6 Ocak 2010, 23:52 - İp: 91.***.**3.213
ahmetyk
ahmetyk (üye)
Kocaeli / Amatör

makinamın kıymetini bilicem:D lensler rakkor ewet ama ne demek rakor?
satmayı dşünürdüm belki ama bu yorumlarınızdan sonra bi hazine olduğunu anladım satmayı düşünmem bu saatten sonra galiba:D kullanmayı öğrenmeye başladım bile yavaş yavaş teorik olarak.. yarın film alıcam sonuçları hepberaber görürüz artık ama çok parlak bişi olmaz heralde ilk deneyimim nede olsa
bu arada bu forumda bu makineyi kullanan arkadaş varmı acaba? sorucak sorum flan olursa sorabileceğim birisi varmı acaba?

Tarih: 9 Ocak 2010, 21:04 - İp: 88.***.**2.3
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Minolta fabrikasının yanındaki dağın adı "Rokko"ymuş. Minolta'nın kurucusu Kazuo Tashima "Rokkor" ismini bu dağın isminden esinlenerek seçmiş.

Tarih: 9 Ocak 2010, 21:11 - İp: 88.***.**2.50
ahmetyk
ahmetyk (üye)
Kocaeli / Amatör

ilginçmiş..
teşşekkür ederim

Tarih: 9 Ocak 2010, 21:30 - İp: 88.***.**2.3
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Minolta yı elinde tutmanın hazzı yeter.

Tarih: 15 Ocak 2010, 11:14 - İp: 194.***.**1.66
ahmetyk
ahmetyk (üye)
Kocaeli / Amatör

evet başladım fotoğraf çekmeye filmi bitirince sonuçları merak ediiyorum.. şimdilik beceremiycem gibi bi his war ama içimde bakıcaz artık.. güzel fotoğraflar çıkarsa paylaşıcam sizinle

Tarih: 15 Ocak 2010, 23:13 - İp: 88.***.**2.3