lefatre
lefatre (üye)
Yurtdışı / Amatör

Mars Gezegeni

Herkese merhabalar,

Belki duymusunuzdur Agustos ayi icinde MARS GEZEGENI Dünyaya en yakin konumda olacak.Özellikle 27Agustosta gecesi 00:30 gökyüzüne bakildiginda sanki Dünyanin 2 ayiyi varmis gibi görünecekmis.
Bir dahaki tarih 2287yili yani bugün yasayan hic kimse bir daha böyle birseyi göremiyecek .
Benim ögrenmek istegim konu o gece MARS GEZEGENINI nasil cekebiliriz? Nasil bir objektif gereklidir?Ben o ani 100-300 objektifimle cekebilirmiyim?Beni cekim ve gerekli objektif (ekipman)konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.Yeardimlarindan dolayi herkese simdiden tesekküler

Tarih: 17 Temmuz 2006, 01:16 - İp: 83.***.**2.100
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kusura bakmayın, ama sanırım internette dolaşan balon haberlerden biri bu. Marsın hiçbir zaman ay kadar büyük görünebileceğini sanmıyorum, güneş sisteminin mekanik dengeleri alt üst olurdu herhalde. Dünyaya en yakın hali bile ancak parlak bir yıldız gibi olabilir. Ciddi bir teleskop olmadan çekebileceğinizi sanmıyorum.

Tarih: 17 Temmuz 2006, 01:32 - İp: 85.***.**6.251
zensaburo
zensaburo (üye)
İstanbul / Meraklı

Mars bahsedilen büyüklükte görünseydi sandalyemizde oturamazdık sanırım üzgünüm, tamamen balon haber..

Tarih: 17 Temmuz 2006, 01:48 - İp: 85.***.**4.96
sunsurfer
sunsurfer (üye)
Yurtdışı / Meraklı

nette arastirip almanca bir kaynakta bunlari buldum. her seyden önce bu olay 27 augustos 2006 da degil 2003 olmus. herkese gecmis olsun.
haber su: agustos ve eylül aylarinda mars "aydan sonra" en aydinlik gök cismi olarak gözlemlenecek. sebebi ise marsin elipsi yörüngesinin günese en yakin oldugu (perihel) zamanla günes, dünya ve marsin ayi cizgiye girmeleri ve de dünya ile marsin bir birine en yakin olduklari anin kesismesi.27 austos 2003 te saat 20 ile 23 arasinda olmus bu olay.
2287 de yinelenecek ve dünya ile mars biraz daha yakin gececekler 2003 göre.
sanirim birileri pek anlamadan dikkatsizce cevirmisler ve ortalikta gereksiz gaz yapiyorlar.
selamlarimla

#sunsurfer' tarafyndan 17.07.2006 02:32:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Temmuz 2006, 02:28 - İp: 84.***.**6.15
  • 1