jjjeeemmm
jjjeeemmm (üye)
İzmir / Amatör

Fotoların Yarısı Yanmıs :s Yrdm..

arkadaşlar merhaba zenit 122 makinemle çektiğim ilk filmde anlamadıgım derecede yanık çıkmış
özellikle kapalı mekanlarda çektiklerim yok..filmde baktım ordada gözükmüyor sebep ne olabilir...anlamadım hiçbirşey..

Tarih: 16 Şubat 2009, 19:37 - İp: 78.***.**5.205
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

anladığım kadarıyla; filmin tamamı yanmamış, yani sorun banyodan kaynaklı değil.
?
sanırım kapalı mekanda çektiklerizin pozlaması fazla olmuş ( enstanteneyi çok yüksek tutmuşsunuz) ve pozlar karanlık çıkmış.
makinanızın pozometresi var ve de çalışıyor ise, bu gibi üzücü durumlarla karşılaşmamak için ona uyun. eğer yok ise, harici bir pozometre edinmek gerekebilir.
pozlama hesaplamasıyla ilgili bir yazı vardı forumumuzda, bi' arıyayım, bulabilirsem linkini eklerim buraya. sizin adınıza üzüldüm.
---
fazla uzakta değilmiş:

LİNK

#cinascinas' tarafından 16.02.2009 20:29:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Şubat 2009, 20:24 - İp: 88.***.**7.4
jjjeeemmm
jjjeeemmm (üye)
İzmir / Amatör

öncelkle tşkr ediyorum..pozometre var ama çogu zaman ayarlayamıyorum..birde yeni başladıgım için tecrübemde yok pek ..sanırım zamanla çözücem bu sorunu ben makineden kaynaklanmasından korkuyordum..

Tarih: 17 Şubat 2009, 01:14 - İp: 78.***.**5.205
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba jjjeeemmm;

Sn cinascinas'a katılıyorum sorun banyodan değil büyük olasılıkla makinenizden

1. Özellikle kapalı mekanlarda sorun olduğuna göre büyük olasılıkla makina düşük hızlarda perde hızını doğru ayarlayamıyor.
2. Ya da pozometre doğru çalışmıyordur. Bazı eski makinelerde pozometre bir süre doğru sonuç veriyor sonra ise yanlış hız değerleri veriyor ve pozlar yanıyor. Bendeki makinalardan birinde vardı bu sorun.
3. Bir de, elinizdeki makinayı tanımıyorum fazla ancak bende Pentax LX var, eğer pil çok zayıfsa, düşük perde hızlarını olması gerektiğinden yavaş veriyor. Pilleri de her ihtimale karşı bir kontrol edin.

Tarih: 17 Şubat 2009, 07:47 - İp: 78.***.**5.148
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

jjjeeemmm sizin anlatımınızdan çıkan sonuç kapalı mekanda yeterli ışıgı saglayamamak bunun sebeb ve çözümleri.
1 ,flaş kullandı iseniz uygun bir flaş ve perde hızı gerekli buda zenit makinada
30x enstantane ve flaş üzerindeki tablodan flaşın gücüne göre verilmiş diyafram
degerini ayarlamak (kablo senkronize ve kontak senkronizeyi aynı anda çalıştırmak
hatalı sonuç verecektir)
2,flaşsız çekiyorsanız bir tripota ve hareketsiz bir objeye ihtiyacınız var en düşük enstantane en açık diyafram kombinasyonu ile bir kaç deneme yaparak ortam ışıgında en iyi sonucu almaya çalışın

Tarih: 18 Şubat 2009, 08:16 - İp: 88.***.**1.41
jjjeeemmm
jjjeeemmm (üye)
İzmir / Amatör

galiba perde hızını yanlış ayarlamamdan kaynaklanmış ama yinede filme birşeylerin çıkması gerekmiyrmuydu ..kafamı karıştıran o film üzerinde boş bir alan var..flaş kullanmadım çekimlerimde birde oda ışığı vardı..

Tarih: 19 Şubat 2009, 23:48 - İp: 78.***.**8.132
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

perde hızınız 125 ve üzeri ise ve odadaki ışık sizin çevreyi görmenize yetiyor olması
film üzerinde görüntü oluşturmasına yeterli gelmez

Tarih: 20 Şubat 2009, 18:06 - İp: 88.***.**7.41
  • 1