kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

Filmli Makine Ve Mf Lensleriniz

Hangi 35mm filmli analog makinelere sahipsiniz ve kolleksiyonunuza ne eklemek istiyorsunuz? Almanya'da bu eski analogları özellikle ilkbahar aylarında ebay'da ganiyle bulabiliyorsunuz ve oldukça ucuza satın alabiliyorsunuz. Ikinci el ilan sayfalırı ve antikacılarda da bol bol var bu hazinelerden.

Benim eski hazinelerim:

Canon A-1 (24mm Tokina RMC)

Zenit 19 (MIR-20M 3.5 20mm + MC Zenitar 1.7 50mm + MC Zenitar Fisheye 16mm)

Yashica Electro - X (Yashinon 1.7 50mm + Sigma Pantel 2.8 135mm)

Praktica L2 (Carl Zeiss Tessar 2.8 50mm)

Petri FT-EE (Auto CC 1.8 55mm)

Fujica STX-1 (X-Fujinon 1.7 50mm)

Bunlara bir de 40mm'lik incecik Pancake lensli siyah bir Pentax ME veya Super A eklemek istiyorum.

Bir de 8mm Peleng balıkgöz lens ve Rubinar 500mm Mirror-Tele bulabilirsem, bütün rus mücevherlerini toplamış olacağım.

((( Bunların dışında kullanıp sattığım veya hediye ettiğim çok makine oldu. Minolta, Pentax, Canon, Praktica ve Zenit'in 1970-1990 arası modellerinin nerdeyse tamamıyla tanışma şerefim oldu Belli bir modeli satın almayı düşünen ve hakkında soruları olan olursa yardımcı olmaya çalışırım... )))

Tarih: 19 Ağustos 2009, 03:08 - İp: 91.***.**2.229
mehmetcihan
mehmetcihan (üye)
İstanbul / Amatör

Selam, 28mm den daha geniş açı bir M42 gözünüze ilişirse haberim olsun.
[email protected]

Tarih: 19 Ağustos 2009, 07:48 - İp: 85.***.**5.205
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

Pentax'in takumarlari ve ruslarin mir'leri var m42'lik.

Zaten 28'in altindakileri takip ediyorum her zaman.

Dijitalle mi kullanmak istiyorsunuz? Evetse hangisiyle merak ettim.

Tarih: 19 Ağustos 2009, 17:45 - İp: 91.***.**5.147
demiratlar
demiratlar (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba benim gibi eskiler toplayanların olmasına sevindim,
İleride fotoğraf müzesinin nüvesini oluşturacak neredeyse tüm ekipmanları topluyorum şimdilik ikyüz küsur adet makinam oldu, birkaç tane leica ve söylediğiniz pentax'ım olmasını da isterdim , Makinalar sudan ucuz alınsa bile dışarıdan gelmesinde gümrük ve vergi sorunu çıkabileceğinden bugüne değin hiç bakmadım doğrusu!
Sağlıcakla kalın

Tarih: 19 Ağustos 2009, 18:28 - İp: 85.***.**6.2
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

Hocam bu kadar makineyi hep birinci elden mi aldınız yani ? Hakikaten tebrikler !

Belli bir fiyatın altında gümrük uygulanmıyor olması lazım bildiğim kadarıyla. Türkiye'deyken yurtdışından hiç getittirmediğim için bilemiyorum ama ben eğer makine veya lensin burdaki fiyatıyla ordaki gümrük ve posta parası dahil fiyatı arasında çok fark varsa ve eğer satıcı paypal kabul eden, ebay'den onaylı güvenli bir satıcıysa ürünü almaktan çekinmiyorum. Şu ana kadar da olumsuz bir tecrübe yaşamadım.

Kimi makineler bazı ülkelerde çok daha yaygın ve doğal olarak da ucuz. Mesela Zeiss lensler Almanya'da, 4x5 büyük formatlar Amerika'da ve Zenit-Kiev'ler de doğu bloku ülkelerde daha ucuz.

Pentax, Canon, Nikon ve Minolta'nın çokca üretilmiş modelleri çeşitli avrupa ülkelerinin ebaylerinde gırla mevcut ve çoğu satıcılar da tüm dünyaya gönderiyor.

Ayrıca Adorama.com ve benzeri sayfalardan da daha temiz makineleri biraz daha pahalıya fakat servis ve güvenlik garantisiyle alabilirsiniz.

İllaki aradığınız bir model var mı hocam? belki yardımcı olabilirim...

Tarih: 23 Ağustos 2009, 08:47 - İp: 91.***.**7.117
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

madem yazan yok bari kendi listemi tazeleyim dedim...

analog ikilim:
Contax G1
Fuji GS645W

mf lenslerim:
Sigma-Zoom Pantel 2,8/135mm
SMC-Pentax 1,7/50mm
Planar* T 2/45mm

antika:
Kodak Retina II
Mess Foinix 6x6
Yamato Rippa

Tarih: 6 Mayıs 2010, 03:35 - İp: 91.***.**6.27
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Peki biz de listeyi çıkaralım o zaman..

Makineler:

ADOX Sport (Orta format)
Porst FX4
Pentax MZ-50
Canon EOS 300V
Olympus Trip 35
Holga 135BC

Lensler:
Porst Super 28mm f:3.5 (M42)
Pentaflex Color 50mm f:2.8 (M42)
Porst Tele Auto 135mm f:2.8 (M42)
SMC Pentax-A 50mm f:2
SMC Pentax-F 35-80mm f:4-5.6
Canon EF 50mm f:1.8 II
Canon EF 70-300mm

Lenslerin son üçü AF lens elbette. Bu lensleri türlü adaptör marifeti ile hem SLR hem de DSLR'lerde kullanıyorum.

Lenslerin içinde en keskin olanı bence Pentax 50mm. Çok ucuz bir lens ama çok başarılı. Hatta Canon 50mm'den daha keskin.

Tarih: 7 Mayıs 2010, 19:03 - İp: 217.***.**6.112
  • 1