_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Canon Ae1

Arkadaşlar bu makinanın kullanımı ve özellikleri hakkında yardımlarınızı bekliyorum...

Tarih: 18 Ekim 2006, 10:42 - İp: 88.***.**1.4
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Canon AE-1, enstantane önceliği (Shutter Priority) mantığı ile çalışan bir makinedir. Siz, enstantaneyi seçersiniz, makine ona uygun bir diyafram seçer.(Bir de AE-1 PROGRAM modeli vardır ki o hem enstantaneyi hem de diyaframı kendi ayarlayabilir)

Pil ile çalışır. Kullanılan filmin ISO ayarı makine üzerinden yapılmalıdır. Takılan lensin diyafram halkası üzerindeki küçük bir düğmeye basılarak diyafram halkası A noktasında kilitlenir.

Daha fazla bilgi (İngilizce):

http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/canon/fdresources/SLRs/ae1/

#ocaklilar' tarafyndan 18.10.2006 11:03:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ekim 2006, 11:00 - İp: 85.***.**5.234
_unknown_
_unknown_ (üye)

Hocam çok saolasın be inan bende sana özel msj atıcaktım bu konuda çok teşekkür ederim

Tarih: 18 Ekim 2006, 12:39 - İp: 88.***.**1.4
miracle75
miracle75 (üye)
İstanbul / Amatör

BENİM İLK MAKİNEM AE-1 PROGRAM DI ..MUHTEŞEM BİR MAKİNEDİR..
3 YIL ÖNCE ARABADAN ÇALINDI..DÜNYAM BAŞIMA YIKILDI SANMIŞTIM..OCAKLILAR HOCAMA KATILIYORUM..

Tarih: 18 Ekim 2006, 17:32 - İp: 213.***.**4.166
_unknown_
_unknown_ (üye)

YA BENDE AE1 DE VAR PROGRAMLISIDA.AE1 İLGİMİ ÇEKTİ Bİ TANE S&B FİLM ALDIM ÇEKİM YAPMAK İSTİYORUM (FLAŞSIZ OLARAK)NELERE DİKKAT ETMELİYİM NE GİBİ ÖNERİLERİNİZ VAR
YARDIMCI OLN LÜTFEN(OCAKLI HOCAM!)

Tarih: 18 Ekim 2006, 20:37 - İp: 88.***.**1.4
_unknown_
_unknown_ (üye)

miracle75 SANA TEŞEKKÜR EDİYORUM İLGİNDEN DOLAYI

Tarih: 18 Ekim 2006, 20:38 - İp: 88.***.**1.4
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

kayseride kontrast var onun yanına git sana öğretsin...www.huseyintaskin.com

Tarih: 19 Ekim 2006, 00:58 - İp: 85.***.**3.37
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bir önceki mesajımda da söylediğim gibi, filmi takın, ISO ayarını yapın, makinenin pilinin dolu olduğunu kontrol edin. Çekeceğiniz konuya göre bir perde hızı seçin. Deklanşöre yarım bastığınızda vizörün sağ tarafındaki ok size makinenin kaç diyafram seçtiğini gösterir. Işık fazla ise yukarıdaki kırmızı bölgeye geçer, az ise aşağıda bir daire içinde ışık yakıp söndürür, her iki durumda da perde hızını değiştirmelisiniz ki doğru bir diyafram seçilebilsin. Netlik de elle yapılıyor AF, değil.

Tarih: 19 Ekim 2006, 09:36 - İp: 85.***.**5.234
_unknown_
_unknown_ (üye)

burkay abi bende kontrastı arıyorum zaten
ocaklı hacam s.b film taktım makinaya gündüz ve gece çekiminde yapmam gereken ayarlar nedir hocam?

Tarih: 19 Ekim 2006, 10:02 - İp: 88.***.**7.77
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Gecesi, gündüzü yok. Kullandığın filmin ISO ayarını yaptıktan sonra, çekeceğin konunun hareketliliğine göre bir perde hızı seçiyorsun, makine de sana deçtiği diyaframı gösteriyor. Senin için uygunsa çekiyorsun, değilse emstantaneyi değiştiriyorsun, bu kadar.

Tarih: 19 Ekim 2006, 10:28 - İp: 85.***.**5.234
_unknown_
_unknown_ (üye)

ya hocam sanada zahmet veriyorum ama
makinada şuan bu ok diyaframı nasıl gösteriyor anladımadım hiç durmuyoki aşağı inip tekrar çıkıyo yukarı.bide yukarda ki m harfi de yanıyo aşağıdaki yuvarlak lambada yanıyo.verdğiniz bilgilere göre anlayamadım henüz ne yapıcamı
bide hocam bu ıso ayarı nasıl yapılıyor nerden oluyor yani ayıp değil ilk defa dijital olmayan bir makina aldım elime lütfen mazur görün hocam..

Tarih: 19 Ekim 2006, 10:41 - İp: 88.***.**7.77