bassbaby
bassbaby (üye)
Bolu / Meraklı

Analog Makine Alımı

Arkadaşlar yeni bir analog makine almayı planlıyorum.Ama açıkcası karar veremedim Nikon FM10 + Zoom Nikor 35-70mm 1:3.5 - 4.8 ve Canon IX7 + EF 38-76 1:4.5 -5.6 modelleri nasıldır fikirlerinizi bekliyorum

Tarih: 15 Ağustos 2010, 16:34 - İp: 188.***.**8.143
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

İkisini de alma.

Nikon'un o modeli AF değildir, kurma kolunun varlığından da anlaşılacağı üzere dahili film sarma motoru da yoktur ve daha vahimi otomatik pozlaması yoktur. Bitmedi, bu makinanın flaşı da yoktur ve harici flaşlarla TTL modunda çalışmaz. Bu makina tamamen plastiktir.

Nikon 80lerin ortalarında temel olarak AF SLRlar üretmekle beraber, aynen bugün olduğu gibi, herkesi cebindeki parası kadar söğüşleyebileceğini düşünüp, çoktaan modası geçtiği halde bu makinayı 20 sene daha piyasaya sürmüştür. Ayrıca bu modeli Nikon kendi üretmemiş, değerli üretim bandını bu çöpe ayırmak istemediğinden olsa gerek, onun yerine 2. kalitenin bir numaralı ismi Cosina'ya ürettirmiştir.

Canon IX7'ye gelince, o bir APS makinadır, yani içine bildiğimiz 35mm film değil, APS film konur. APS film karesinin boyutu 24x16mm'dir, yani küçüktür, dolayısıyla bariz kalite kaybı sözkonusudur. (35mm filmin boyutu 36x24mm'dir) Dahası APS film pahalıdır, daha zor bulunur, banyosu hem daha pahalıdır hem de her yerde yapılmaz.

Belliki siz bu modelleri gittigidiyor'da takip ediyorsunuz. O zaman biraz taktik vereyim:

1. Nikon'dan uzak durun. İnanın bana, sırf üzerinde "Nikon" yazıyor diye aynı kalite mala %50 fazla para verilmez. (sizin örnekte bu fark %100 olmuş)

2. Minolta ve Pentax isminde 2 marka daha var, kalite olarak Canon ve Nikon'dan kesinlikle aşağı değiller.

3. Alacağınız makina AF, kendinden flaşlı 35mm, P,A,S,M pozlama modları olan bir SLR olsun. ( Canon terminolojisinde S=Tv , A=Av )

Tarih: 15 Ağustos 2010, 18:52 - İp: 88.***.**4.25
bassbaby
bassbaby (üye)
Bolu / Meraklı

Aslında bir iki fotoğrafçıya gidip sorucam verdğiniz komutlar dogrultusundaa tabiki peki bana önerebileceğiniz hangi makineler var teşekkürler.

Tarih: 15 Ağustos 2010, 19:12 - İp: 188.***.**8.143
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Stüdyo fotografçısı, eğer işi bilmiyorsa sizi aldatabilir. Işığın hep aynı seviyede olduğu, aynı şekilde aydınlatılmış sabit insanların aynı pozisyondan fotografının çekildiği stüdyo ortamında full manuel makina en iyisidir. Eleman bir kere değerleri ezberledi mi bir daha hiçbir otomatik ayara ihtiyaç duymaz. Yeni nesil stüdyo fotografçısına zahmet edip sormayın bile, onlar dijital çağın çocuklerı, ne demek istediğinizi anlamayacaklardır bile

Düğün fotografçılarına sorabilirsiniz. Onlar en azından flaş sistemini iyi yorumlarlar. Djitalde Nikon şimdilik en iyi flaş sistemi, tabii harici flaşa yüklü bir miktar ödeyecekseniz. Filmde 90'ların ortasından beri imal edilmiş bütün Canon, Nikon, Minolta ve Pentax AF SLRlar bu tanıma uyar. Flaşlı çekimde dijitalle ışığı ölçmek filmden çok daha zordur. Dijital sensör, ışığı filmin mat yüzeyi gibi değil, ayna gibi yansıtır, dolayısıyla çekim esnasında ölçüm yapılıp flaş kontrol edilemez. Olası her türlü ölçüm ve hesabın çekimden önce yapılmış olması gerekir.

Uzun lafın kısası 90ların ortalarından beri imal edilmiş (öncelik sırasıyla) Minolta, Canon, Pentax ve Nikon marka, PASM pozlama modlu, kendinden flaşlı, bilimum AF SLR tanıma uyar.

Tarih: 16 Ağustos 2010, 00:51 - İp: 88.***.**4.25
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

2010 yilinda bu makinayi sifir almak herkese nasip olmaz sanirim...Ucuz ve gayet kullanisli bir makinadir.Kasasida neredeyse D90 ile ayni ebatlarda ama biraz daha kucuk sanirim hic yan yana koymadim acikcasi...Ben 220 dolara sifir aldim ama 2.eli 80 dolar falan.

Buda Fuji Xperia 400 filmden bir ornek

Bu arada filmden digitale cevirmek icin kendi negatif film tarayicina sahip olmanda fayda var.Yukaridaki resim CanoScan 9000F urunudur.

#ozansan' tarafından 16.08.2010 04:31:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ağustos 2010, 04:20 - İp: 221.***.**6.23
bassbaby
bassbaby (üye)
Bolu / Meraklı

Yardımınız için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

Tarih: 16 Ağustos 2010, 22:58 - İp: 78.***.**0.246
alperkaya1
alperkaya1 (üye)
İçel / Amatör

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 17 Ağustos 2010, 00:39 - İp: 78.***.**7.33
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon AE1 iyi makinadır, tamamen metaldir, 1970lerin güzel işçilik ürünüdür, endüstriyel tasarım tarihinde önemli bir kilometre taşıdır, fakat fotografçılar için değil kolleksiyoncular içindir, konuyu açan arkadaşa tavsiye etmem.

Böyle bir makina ancak yanında ucuz ultra geniş açı lens veya 100mm macro lens için alınır, pratik fotografçılık açısından başka bir kullanımı yoktur.

50mm'nin F1.4'ü sizi yanıltmasın o zamanın F1.4lerinin en geniş diafram ayarında kontrastları çok düşüktür, F1.8'e kadar kısınca zaten ucuz olan 50mm F1.8 lensten farkı kalmaz. O zamanın en iyi 50mm F1.4'ü Minolta'nınkidir.

Beri taraftan Kty veya Glorfindel gibi kolleksiyoncu arkadaşlar fiyatı uygunsa ilgileneceklerdir.

#antika' tarafından 17.08.2010 00:53:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ağustos 2010, 00:47 - İp: 78.***.**2.144
  • 1