lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Hangi Tripod

Arkadaşlar iyi bir tripod almak isitiyorum..Slik 300dx, 340dx ve 500 dx ile manfretto 785b gibi 200 ytl yi geçmeyecek sağlam bir şey arıyorum..Hangisini tavsiye edersiniz..

Bir de maksiium yüksekliğini veriyorlar ama bu yükseklik asansörlü kısım ile mi yoksa o kısım açılmadan sadece ayakları açılması ile ulaşılan yükelik mi?..
Kullanan arkaşalrddan yardım istiyorum

Tarih: 2 Haziran 2008, 13:01 - İp: 88.***.**6.25
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Maksimum yükselik, tam açılmış halidir, yani asansörlü kısmın da açılmış haliyle.

Tarih: 2 Haziran 2008, 15:17 - İp: 85.***.**6.133
eko58
eko58 (üye)
Kayseri / Amatör

merb.kardeş bende sızın gibi tripot almayı düşünenlerdenim hangi tripot başlığını görünce merak ettim... ben SLİK U 212 DX düşünüyorum şu an sizinde bi incelemenızı isterim selamlar

Tarih: 2 Haziran 2008, 15:43 - İp: 78.***.**4.47
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Ağırlıklarıda göz önünde bulundur derim çünkü rüzgar ve birçok çekimde kafaları sağlam olsada bacaklar titreyince bi işe yaramıyor.

Veya kullanım amacınız gündeik kullanım ise 2.5 kiloyu sırtında taşımak insanın sırtını ağrıtıyor

Tarih: 2 Haziran 2008, 18:02 - İp: 88.***.**7.196
oximaxo
oximaxo (üye)
İzmir / Amatör

Selam arkadaşım bende slik 340dx var mükemmel tavsiye ederim fotoğraf bölümümde okuyan arkadaşlar dağ tepe test ettiler sorun yok çok fazla para vermene gerek yok

Tarih: 3 Haziran 2008, 18:25 - İp: 78.***.**7.203
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Arkadaşlar incelemeler nihayetinde slik 500dx aldım..

Üçayak akşam elime geçti..Henüz bir deneme yapamadım.
Ancak keisnlikle çok stabilize.Taşıma kapasitesi 10 kg.

Maksimum boyu 162 cm..Makine ile 168 cm ye çıkıyor..
Ayaklar biliyorsunuz bağımsız..Bu nedenle alet ile yere oldukça yaklaşabiliyorsunuz.

Makine asansörlü kısmını ters takmazsanız yaklaşık 46 cm ters takarsanız ise 0 mm yere yaklaşabiliyor..

Kapalı yüksekliği 69 cm...Asansör boyu 30 cm.Asansörsüz 132 cm ki gayet iyi bir yükseklik..

Su terazisisi yok..Bunu ne diye koymazlar ki..Ama üç ayak gayet sağlam görünüyor.Bağlantılar da öyle..Özellikle ayak bağlantı vidaları insana güven veriyor..Kışın soğuklarda rahatca taşımak için birincil eklemlerde süngerler aynı zamanda taşınmasını da kolaylaştırıyor..

Ayak üçları çivi değil.Ama kaucuk..kaymıyor yani..

Son olarak her şeyi çok iyi ama ağırlığı baya ağır..Manzara fotoğrafçıları için bu iyi bir ağırlık sayılabilir.Bunu almayı planlayanlar taşıma çantalarına tripot taşıma yeri de yapmamlılar..Ancak buna rağmen ben gene de sevdim bu üçayağı..Almayı düşünen arkadaşlara tavsiye eedderim.Ağırlığının 2,5 kg olduğunu söyleyerek tabi..

Kutusundan çantası da çıktı..

#lazut' tarafından 12.06.2008 01:06:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2008, 23:29 - İp: 88.***.**7.255
yasinusta
yasinusta (üye)
Kocaeli / Amatör

Üçayağınız hayırlı olsun, güle güle kullanın. Yalnız üçayağınızı taşıma kapasitesi üzerinde yüklere maruz bırakmayın. İçiçe geçen ayakların kilit noktalarında (mandalımsı kilit mekanizmasını kastetmeye çalışıyorum) genişleme ya da kafa kısmının eksenel hareketi sağlayan yataklarında bozulmalar meydana gelebilir. Bu da ilerde üçayağın "stabilizasyonu" konusunda sıkıntılar yaşamanıza sebep olur. (Unutmadan üçayağın ağırlığı için 5 kg demişsiniz ama yerli ve yabancı kaynaklarda ~5 "libre" olarak geçiyor.)

Üçayağın, foto öykü kısmı açıldığında, Kartepe gezinizdeki gibi bir öykü ile karşılaşmamıza vesile olması dileğiyle. Çalışmalarınızda başarılar.

Tarih: 10 Haziran 2008, 11:12 - İp: 88.***.**1.132
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Sefer Hocam yeni tripodunuz hayırlı olsun ama iki yalnışınız var onu düzeltmek isterim.

1. Taşıma kapasitesi 5 değil 10 kg 340dx'in taşıma kapasitesi 5 kg idi.
2. Tripodun ağırlığı 5 değil 2,5 kg olması gerekiyor.

Tarih: 10 Haziran 2008, 15:57 - İp: 88.***.**8.179
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Haklısın hata..Ancak 8-10 kg dedim zaten..

İkinci hata olarak dediğin de benim klavyemden kaynaklandı..İki yi yazmıyor da..Uyarı için teşekkürler

Tripod ile çekimler yaptım..Deniz kıyısında oldukça kuvvetlği rüzgar latında yaptım çekimlerimi..Ve gerçekten çok stabilize..Makinen hiç sallanmıyor..

Kullanırken su terazisizi olmamasının baya bir sıkıntısını çektim..Su terazisi şart gibi..Artı olarak bir de sağa sola tam olarak sabitleyemedim..Asansörün sağa sola dönmesini engelleyen iki kilit sistemi var..Biri ayak bağlantı kısmındaki vida diğeri ise bu kısmın hemen üstündejki halka vida..

Ancak baya bir sıkma neticesinde ancak sabitlenebildi.Hatta sabitlendi dediğim anda bile sağa sola doğru zorlayınca hemen dönverdi..Ya ben kullanmasını beceremedim ya da bu noktada bir sıkıntısı var..BUnu gelecek çekimlerimde daha iyi anlayabileceğim..

Ayakların birbirinden bağımsız hareket etmesi çok büyük avantaj..Ayakların asansörlü kısma bağlantı yerinde her üçünde de bir klik var..Onları açıncaca ayaklar tamamen yere uzanabiliyor..O nedenle her açıdan her seviyeden çekim yapmak mümkün..

Tarih: 12 Haziran 2008, 01:06 - İp: 88.***.**5.150
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Sefer hocam asansörlü kısmın seviyesini ayarladıktan sonra sıktığınız vidayı iyi sıkın birde hemen gövde altında asansörlü kısmın borusunun içinden geçtiği kısa bir boru var oda asansörün inip çıkarkenki sertliğini ayarlıyor çok stabil bir durum istiyorsanız onuda sıkın bunlardan sonra sabitlenmemesi ve asansörlü kısmın borusundan dolayı dönmesi pek mümkün görünmüyor. Kafa kısmındaki vida zaten çok sağlamdır oradan kaynaklanan bir dönme olacağını sanmıyorum.

Birde benim baktığım bir 500dx'in asansürlü orta borusu iki parçadan oluşuyordu alltaki ikinci kısmı söküp bacakları tam açtığınız saman ters takmaya gerek kalmadan yere oldukça yaklaşıyordu sizinkinde de varmı böyle bir özellik merak ettim.

Tarih: 12 Haziran 2008, 12:05 - İp: 88.***.**5.70
yasinusta
yasinusta (üye)
Kocaeli / Amatör

Şu yanlışı düzeltmek istiyorum. Slik Pro 500dx üçayağın,

taşıma kapasitesi ise 4.5 kg (10 lbs)

kıyaslarsak 055 xprob üçayağın,

taşıma kapasitesi ise 7 kg

Daha önce de belirttiğim gibi üçayağınızı kapasitesinin üzerinde yüklere maruz bırakmamanız size hem verimli hem de uzun ömürlü bir kullanım sunacaktır.

Tarih: 12 Haziran 2008, 19:47 - İp: 88.***.**2.119