symtpom
symtpom (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D300 - Capture Nx2

Merhaba tüm arkadaşlara.
Nikon D300 satın aldım.

Ancak Nikon dan beklemediğim bazı müşteri dostu olmayan şeylerle karşılaştım.

Birincisi kutunun içerisinden Capture NX2 Trial sürüm çıktı,
Cd den kurdum elbet ürün seri numarası girince program aktif olur vs diye.
Ancak ne satın al ne de ürün kaydettir gibi bir şeye rastlayamadım.
Çok aradım ve sonunda nikonmall sitesinde satın alma bölümüne ulaştım. ( http://www.nikonmall.com/detail/NIK%20VSA59005 )

D300 gibi bir Body alan bir müşteri neden Capture NX2 yi satın alsın , neden kutudan tam sürüm çıkmıyor bilmiyorum.
Ki daha önceden D300 ve üst makinalarda bu yazılımın ücretsiz verileceğine dair haberle okumuştum.

Sonrasında ürünü nasıl ve nereden kaydettireceğimi bir türlü bulamadım.
Bir link buldum ancak orası da Support bölümü ve makinanızın seri numarasını soracağınız soru adına istiyor.

YArdımcı olabilecek varsa Nikon D300 'ü bir nükon müşterisi olarak nasıl kaydettirebilirim.
Bu yazılımı satın almak zorunda kalmak sizce Nikon'a yakıştı mı ?

GErçekten hayretler içerisinde kaldım.
Bir arkadaş bu forumda Makinesini kaydettirdiğini ya da bunu denediğini yazmıştı.
Ancak hangi link ya da Koca Nikon abi müşteri kayıt diye bir bölüm unuttu mu ?

BAsit Bir Creative mp3 çalar aldığınızda bile ürün kaydettirme çok basit adımlarla gerçekleşiyor.

Belki de ben bunadım ))

Saygılar...

Tarih: 26 Eylül 2008, 12:52 - İp: 88.***.**8.226
symtpom
symtpom (üye)
İstanbul / Meraklı

Peki koca Nikon firmasının müşteri kaydının olmaması ya da incik cincik derim mağaralarda gizli bir yerlerde kalması ne derece doğru ?

Belki de Nikon'un müşteri kaydı diye bir uygulaması yok...
Bu sorunun cevabı önemli.

Body 3000 YTL ya da en düşük 2700 YTL Karacasu Garantili ancak makinanın içinden 165 Dolarlık yazılım Trial çıkıyor.

Ben halen hayretler içerisinde nasıl bu kadar saçmaldıklarını anlayabilmiş değilim.

Tamam D80 ile verme, D40-60 ile verme yazılımı ancak D300 D700 vs bunlar bana inanılır gibi gelmiyor...

Saygılar.

Tarih: 26 Eylül 2008, 12:54 - İp: 88.***.**8.226
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben de d 70 aldığımda sizin gibi duygular yaşamıştım, makine alındığında yazılımın bedava olması görüşünde size katılıyorum

Tarih: 26 Eylül 2008, 14:13 - İp: 88.***.**9.64
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

D300'ün bazı kutularında Capture NX var. Onlarında üzerinde içerisinde yer aldığı yazıyor. Benimkinin içinden çıktı

Tarih: 27 Eylül 2008, 23:35 - İp: 85.***.**9.220
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Benim bir sıkıntım yok şükür..

Müşteri hiz arayın,,

Tarih: 28 Eylül 2008, 00:14 - İp: 85.***.**9.214
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

Aynı konuyla ilgi bir not daha.
Kutudan çıkan Capture NX
NX2'i zaten vermiyorlar. Sizin başınıza gelenin aynısı pekçok sitede zaten aynen yaşanmış. Kutunun dışında Capture NX'in sticker'ı varsa adamlar CD'yi vermemişlerdir. O zaman boğazlarına çökebilirsiniz.

Tarih: 2 Ekim 2008, 22:25 - İp: 88.***.**7.32
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

NX'in kabı siyah sert karton ambalaj içinde,iç kısımda 5 kümeli CD keyi var.Arka ambalajında satılamaz diye de ibare yazıyor..

Altın yaldızvari ürün kutusunu içinden hem NX CD'si, hem de Nikon Software Suite CD'si çıkmalı..Yoksa isteyin ..

Diğer kablolara da vs,,dikkat.Eksik olmasın da.

Tarih: 11 Ekim 2008, 01:47 - İp: 88.***.**3.196
korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Symtpom..
Bir şeyi artık kabul etmemiz gerekiyor ki Nikon artık o eski Nikon değil.. Ne kalite olarak ne de teknoloji olarak. Geliştirdikleri tek teknoloji, Nikon kullanıcılarını kazıklamak.. Önce Dx2 Aldım NEF file ları açmak için daha sonra aldığım D200 içinden çıkan Capture NX kullandım. Trial versiyonu bitti parasıyla NX alacak yer bulamadım. USA dan code u satın alayım dedim, Türkiye'ye satışı yok. Sanki Nikon aldık diye cezalandırıldık. Daha sonra Hong Kong dan 110 $ a Capture NX getirttim. Daha sonra D300 aldım içinden Capture NX çıktı ve hernasılsa Trial değildi.. Trial olsa da fark etmeyecekti çünkü elimde Hong Kong dan getirttiğim full versiyon vardı. Daha sonra D700 aldım full frame olduğu için.. Onun içinden NX2 çıktı ve 60 günlük trial.. Ve Nikon adeta sizi NX2 almanız için mecbur ediyor çünkü D700 de çektiğiniz NEF resimleri NX de açamıyorsunuz. Yıllardan beri Nikon kullanıcısıyım ama D700 benim aldığım son Nikon makinedir artık.. Şimdi bir süredir Canon a döndüm. 40D ve 5D aldım. Her ikisinin de resim kalitesi Nikon dan daha iyi.. Canon RAW file ları TIFF e veya JPG e çevirmek için trial versiyonuna para ödemek zorunda değilsiniz. Canon müşterisini kazıklamıyor makine ile birlikte software ini de size veriyor. Düşünün bir makine alıyorsunuz içinde çekilen resimlerin formatını çevirecek bir software'i yok. Bu konu yabancı forumlarda da tartışılıyor ve Nikon çok eleştiri alıyor bu nedenle.. Hem makineleri çok pahalı satıyorlar, hem de software ini ayrıca satıyorlar. Bunun adı tam anlamıyla soygun dur.. Müşterilerini bu derece aptal yerine koyan bir başka marka bilmiyorum.. Bu güne kadar Nikon kullanıcıları ben dahil hep Nikon'u en iyi makine olarak kabul etmişlerdir ama artık değil.. Ne kalite olarak ne de satış politikası olarak.. Nikon F2 leri çıkarttığı günler de Nikon du. Artık bitmiş durumda.. Yakında bir başka firma tarafından satın alındığını duyarsanız şaşırmayın..

Tarih: 31 Ekim 2008, 00:44 - İp: 85.***.**0.133
oguz orhan
oguz orhan (üye)
İzmir / Amatör

Korle ağzınıza sağlık,
Şayet bunları yaşattıysa size ben de bir Nikon kullanıcısı olarak YAZIKLAR olsun diyorum.
D700 almayı planlıyordum, ciddi ciddi düşünüyorum şimdi..
Ama bu kadar makina al kullan nasıl oluyor, bu işi profesyonelce mi yapıyorsunuz açıkçası merak ettim.

Tarih: 20 Kasım 2008, 06:34 - İp: 81.***.**9.241
mutlu st81
mutlu st81 (üye)
Trabzon / Stüdyo Fotoğrafçısı

STUDYOMDA NİKOND100 KULLANIYORUM SİMDİ D300 ALMAYI DÜSÜNÜYORUM BUNLARI OKUYUNCA CEKİMSER VEDE BİR ENDİSEYE KAPILDIM İNSALLAH BİZİ MAĞDUR ETMEZLER...BİRDE NASIL EN UYGUNA D 300 HANGİ FİRMADAN ALABİLİRİM YARDIM EDEN ARKADASLARA TSKK 05334540472

Tarih: 1 Temmuz 2009, 14:56 - İp: 88.***.**1.123
spradon
spradon (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın symtpom,
Bende d90 aldığımda sizin yaşamış olduğunuz duyguları yaşadım.Dünyanın parasını veriyorsunuz,üç kuruşluk yazılımı esirgiyorlar anlamak mümkün değil.Böyle olduğunu bilseydim canon 40d ye yönelirdim.Fakat insan bir kere kandırılır.Nikon hayranı biri olarak bunları yaşayacağımı düşünmezdim artık kimseye tavsiye etmem.

Tarih: 20 Aralık 2009, 21:06 - İp: 217.***.**8.140
  • 1