pokurtek
pokurtek (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 30d Teknik Servis Tavsiyesi

Daha önce "EOS 30D saçma bir sorun" başlıklı yazımda belirttiğim arızanın "shutter" ile ilgili olduğundan artık şüphem yok.

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=21866

photo.net gibi yurtdışı sitelerde bu problemin tıpatıp aynısını yaşayan bir düzine insanın yazılarını okudum.

Söylenen şudur ki; problem perde bıçaklarından birinin tam ortadaki bağlantı noktalarından birinden ışık sızdırmasından (eğiklik vb) kaynaklanıyor.

sonuçta perdenin (shutter'ın) değişmesi gerekiyor gibi görünüyor.

Garantisi olmayan Canon EOS 30D için perde sistemi ortalama ne kadara değişir ? sanırım perde bıçaklarından bir ya da birkaçı değişir. ya da shutter tümden değişebilir

Erkayalar, ya da Hayyam içi tamirciler bu sistemi ne kadara değiştirir ?

Değiştirdikleri sistemde gene benzeri ya da aynı bir sorun çıkarsa, garantisiz olan makinanın değişen parçasının belirli bir garantisi olur mu ?

mesela perdesi erkayalarda değişti ve sorunsuz, 1 ay sonra aynı sorun ortaya çıktı tekrar para vermek zorunda mı kalırım, yoksa perde ile ilgili problemler garanti kapsamına girmiş mi olur ?

Teşekkürler

Tarih: 13 Haziran 2007, 14:36 - İp: 81.***.**4.87
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

göndereceğiniz servis, canon üzerine uzman olmalı.. yetkili servis olup, garanti dışı da olsa size hitap edebilmeli..

memleketimizde bu tarife uyan kimse çok az olmalı.. sitemiz üyesi birisi var.. hatta sizin açtığınız konuya cevap yazdığını hatırlıyorum..

Tarih: 13 Haziran 2007, 15:29 - İp: 85.***.**2.173
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

perde tek başına garantili olması lazım.

yapılan tamiratlar da ayrı olarak garantili oluyor diye biliyorum.

belki de firmadan firmaya değişiyordur. benim başıma bir bilgisayar firmasında geldi.
yaptıkları parça bir hafta sonra yine bozuldu, "3 ay garantisi var" dediler, yaptılar. bilgisayarın garantisi yoktu.

Tarih: 14 Haziran 2007, 03:50 - İp: 84.***.**6.71
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

sn pokurtek dun ıstanbula geldım ve hayyam gırıs katındakı BABATAŞ fotografcılıga gıttım orasının ustasını tavsıye edıyolar dıye duymustum...sn burfak ada katılıyorum perde deısırse deısımı yapılan parcanında bellı bır sure garantısı olması lazım dıye bende bılıyorum keza gsm sektor unde boyle olur..yapılan bolge aynı arızadan tekrar gelırse 1-3ay arası ucretsız onarılır..bence gıt bır fıkır danış

Tarih: 14 Haziran 2007, 14:46 - İp: 88.***.**1.168
  • 1