cise83
cise83 (üye)
Ankara / Amatör

Ne Tür Makina Tavsiye Edersiniz

slm ben fotoğrafçılıkta yeniyim. elimde kötü bir makina var. iyi bir şey almak istiyorum. ben daha çok insanların yüzlerini çekmeyi seviyorum bunun için nasıl bir makinaya ihtiyacım var ne özellikleri olmalı tavsiyeleriniz için tşk

Tarih: 7 Ocak 2006, 23:04 - İp: yok
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

selam cise 83 arkadaşım,

bu soruna cevap vermeyi istiyorum.. lakin o kadar genel bir soru ki sana onlarca makineyi tavsiye edebilirim.. o yüzden bana fiyat kriterlerini, makinenin fiziki kondüsyonundan beklentilerini (kozmetik olarak görünüşü ve ele oturuşu..), elinizdeki makinenin ne olduğunu ve hangi eksikliklerini hissettiğinizi gibi can alıcı noktaları söylemeniz gerekiyor.

eğer bu sorulara net cevaplar verirseniz size elimden geldiğince yardımcı olurum.. hatta bir çok arkadaşımız da yardım eder.. ama ilk önce isteklerinizi çerçevelemek gerekiyor.

kalın sağlıcakla..

Tarih: 8 Ocak 2006, 02:33 - İp: 85.***.**3.125
katip08
katip08 (üye)
Elazığ / Doğa Fotoğrafçısı

selam anladığım kadarıyla portre fotoğrafları çekmeyi seviyorsun.Sana önerim öncelikle objektif takılabilen yani SLR (Dijital da olabilir) fotoğraf makinası öneririm.Zoom lu bir objektifede dahip olacak ozaman en doğal halleri ile istediğin yüzü çekersin

Tarih: 11 Ocak 2006, 17:39 - İp: 81.***.**7.115
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Buna cevap verebilmek için applemac'in dediği gibi (ve daha önce açtığın başlıkte benim ve diğer bazı arkadaşlarımızın cevapladığı gibi) amacın, beklentin, bütçen vs hakkında net bilgiler gerekiyor. Yoksa bir SLR alman gerekir demek kolay ama (kusura bakma katip08) herkes şak diye SLR kullanmalı mı sorusunu da sormak gerekiyor. İnsan yüzlerini çekmeyi seviyorum diyen bir arkadaşa SLR alman mantıklı olur demek, erken verilmiş bir tavsiye gibi geliyor bana. Doğal halleri ile insanları fotoğraflayabilmek için SLR bir makine gerekmiyor. İyi fotoğraf çekebilmek için görmek, gözle gördüğünü bir kez de vizörden görüyormuş gibi canlandırabilmek, ışığı tanımak, ışık altında makinelerin verebilecekleri farklı tepkileri bilmek vs gibi hadiseler gerekiyor. Söylediklerime genel itibariyle hakim olduktan sonra ne ile çekim yaptığınız size sadece görüntü kalitesi ve teknolojik donanım olarak artı sağlıyor. Galeride basit makineler ile çekilmiş ne fotoğraflar mevcut.Yukarıda sözünü ettiklerim SLR alınıp öğrenilemez mi? Elbette öğrenilebilir. Ancak teknik açıdan bilmeyene çok karışık gelebilecek bu cihazlar bilmeyeni fotoğraftan soğutabilirde. Sevgiler...

Tarih: 11 Ocak 2006, 20:02 - İp: 82.***.**4.94
sessizgemi
sessizgemi (üye)
Konya / Amatör

Merhaba arkadaşlar bende dijital makina almak istiyorum burada konu açıldığı için yeni başlık açmak istemedim buraya yazmayı uygun gördüm...
Çok az bir araştırma fırsatım oldu dijital makinaları netten.
Panasonic DMC LZ5 modelini beğendim fiyatları hakkında nette bir bilgi bulamadım bu makinanın peşin fiyatı ne acaba bilgi verebilirseniz sevinirim.
Alacagım makinanın çekiminin iyi olması gerekiyor en başta..
sanatsal fotoğraflar çekmek istiyorum, maddi gücüm zayıf. 250-400 ytl arasında kaliteli bir makina alabilirim ancak.
Bu arada arkadaşımdan ödünç alarak hp 735 kullandım bir hafta süreyle kullandım makinayı, makina çok iyi fakat bataryası kısa sürede bitiyor.
Teşekkürler, yardımlarınızı bekliyorum...

panasonic dmc L25

#sessizgemi' tarafyndan 11.01.2006 20:51:47 tarihinde düzenlendi.

#sessizgemi' tarafyndan 11.01.2006 20:52:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ocak 2006, 20:47 - İp: 85.***.**7.138
  • 1