sedatbb
sedatbb (üye)
İzmir / Meraklı

Bu Ne

pardon cahilligime verin ama.EV diye bir ayar var.-1,5 ila 1,5 arası yapılabiliyor.bu ısıkla ilgili de.ne amacla ve nerede kullanabilrim?

saygılar

Tarih: 6 Haziran 2005, 16:54 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Makinan sanırım Canon.
Bendede bu özellilk var ve hatta lcd ekranın tam sağ alt köşesinde.Bu karda otomatik çekimlerde falan ışığın film üzerine düşmesini ayarlayan bir özellik.Yani - daha az ışık düşürerek daha koyu çıkmasını sağlıyor. + ise daha fazla ışık düşmesini ve daha beyaz,aydınlık bir fotoğrafın çıkmasına neden oluyor.

Tarih: 6 Haziran 2005, 22:31 - İp: yok
sedatbb
sedatbb (üye)
İzmir / Meraklı

slm.oncelikle makınam akita.Akita DC4380

flashın yetersiz kaldıgı.gece manzara resimlerindemi?ve bu kaliteyi bozup.grenlenme yaparmı?

Tarih: 6 Haziran 2005, 22:54 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)

Dediğim gibi ancak otomatik çekimde bu ayarı yapabilirsiniz.Zaten kompakt makinaların en büyük sorunu gece çekim performansının çok düşük olması.Grenleme yapar mı bunu bilmiyorum çünkü şu ana kadar dijital mak.kullanmadım.Ne de olsa makinanız digital deneme-yanılma yolu ile öğrenirseniz daha kalıcı bir bilgi olabilir.
Hemen çıkın evden deneyim bu akşam ve sonucu buraya yazın ki bizde bir şeyler öğrenelim.

Tarih: 7 Haziran 2005, 22:23 - İp: yok
marangoz
marangoz (üye)
İstanbul / Amatör

EV demek Eksposure Value beyaz ayarıdır
otomatik çekimlerde makine kendisi bir poz değeri verir ama siz bu değerde degilde daha az veya daha çok pozlamak istiyorsanızbu değerlerle oynarsınız
her ne kadar çeşitli poz ölçüm sistemleri varsada makinenin pozometresi insan gibi düşünemez
örneğin koyu bir arkaplan üzerinde bir beyaz kelebek çekeçekseniz eğer makinenin verdiği değerle çekerseniz beyaz kelebekteki dokuları kaybedersiniz.yani kelebeğin yüzeyi patlar
yine aydınlık bir arkaplan önünde küçük bir insan çekerseniz makinenin verdiği değerlere güvenirseniz fotografını çektiğiniz kişi zenci gibi karanlık çıkar.
işte fotografçının teknik bilgisi burada ortaya çıkar
en gelişmiş pozlandırma sistemleri bu durumda sapıtır
fotografçı EV değerlerine müdahele ile istidiği etkiyi elde eder
selam ve sevgilerimle

Tarih: 7 Haziran 2005, 23:35 - İp: yok
sedatbb
sedatbb (üye)
İzmir / Meraklı

olayın ne ise yaradıgı bu kadar guzel anlatılabilirdi.cok merci.yalnız hangi durumda arttırıp,azaltıcam bunuda bir izah edersen sevinirim.
ayarlar soyle

ev:-2 ila 2 arası 0,5 lik kademelerde

Tarih: 8 Haziran 2005, 13:16 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Çekeceğiniz fotoğrafın (makinenizin uygun gördüğü ayardan) daha fazla pozlanmasını istediğinizde artıracaksınız (+), daha az pozlanmasını istediğinizde eksilteceksiniz (-).

Tarih: 8 Haziran 2005, 13:59 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)

Bu özellik daha çok karlı havalarda fotoğraf çekerken işe yarıyor.

Tarih: 17 Haziran 2005, 21:47 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)

Karlı havalarda makinanın pozometresi genelde yanılır.Parlama olduğu için işte bu özellik tam bu havalar olduğu zaman ideal.Yani makinanın pozometresi yanıldığında tam bu özellik devreye giriyor ve karın gri çıkacağı yerde siz bu özelliği devreye soktuğunuzda karın daha beyaz çıkmasını sağlıyorsunuz.

Tarih: 17 Haziran 2005, 21:51 - İp: yok
army
army (üye)
Eskişehir / Amatör

Fotoğrafını çekeceğin kişinin arkasından ışık vuruyorsa bu ayarı eksi değerlere çek. Az ışıklı ortamda flaşsız çekeceksen ayarı artı değerlere getir. Gece çekimlerinde de eğer dolunay falan da varsa ışıkları çok parlatmadan artı 2 değerinde güzel çekim oluyor ama pembe yeşil noktalar çıkmaması için ISO değeri 50 olmalı fakat o zaman da titreme sorunu ortaya çıkıyor, onu da tripod ve 2 saniye gecikmeli çekimi birarada kullanarak hallediyorsun.. Bende ixus 40 var gece çekimi sonuçları çok kötüydü ama tripodla ve ISO 50 değerle pembe yeşil noktaları minimuma indirdim. Kolay gelsin

Tarih: 24 Haziran 2005, 12:51 - İp: yok
tosunami52
tosunami52 (üye)
Yurtdışı / Haber Fotoğrafçısı

canon demisken arkadaslar benim eos10D body dijital fotograf
makinam var.Malesef tam verimli kullanamiyorum.Makina süper
ama bende is yok en iyi cekimi hangi modda onerirsiniz.Bu arada kameramanliktan foto muh.terfi ettim ama makinemi tam bilmiyorum.Bilen varsa rica olunur

Tarih: 4 Temmuz 2005, 01:43 - İp: yok