acesur
acesur (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Fokal Çarpan Nedir?

Arkadaşlar benim anladığım kadarıyla fokal çarpanın sayısal olarak yüksek olması iyi değil. Ama neden, fokal çarpan nelere etki eder. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 3 Ekim 2005, 13:02 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

Fokal çarpani dijital sensorun negatif ebadindan (24*36mm) kucuk olmasi nedeniyle lens içinden gelen isigin daha dar boyutlarda cercevelenmesinden kaynaklanir. Boyle olunca ayni fokal için goruntu yapay olarak yaklasir.
yani nikonlarda 28mm, 42mm gibi kadraj yapar. Ancak minimum netlik mesafesinde herhangi bir değişiklik olmaz.
Yapay zoom gibi dusunebilirsin ancak kalite kaybi da soz konusu degildir.
Avantaj --> normalde binlerce euro ile satın alabilecegin ultra telelere cok ucuza sahip olursun (örnek: 300mm -> 450-480mm'ye denk gelir)
Dezavantaj --> ultra genis acilar kullanilma zorunlulugu vardir eski 16 - 24 mm elde etmek icin. Bu da fabrikasyonu ve optik formulasyonu cok zor ve pahali yeni jenerasyon lensler demektir. Bu lenslerde kalite olarak mesela hala bir canon 16-35 yakalanamamistir.

Kisisel gorusum yuksek fokal carpani bence avantajdir. Ama bu tamamen genel olarak ne tip fotograflari sevdigine baglidir...

Tarih: 3 Ekim 2005, 13:46 - İp: yok
acesur
acesur (üye)

adosero verdiğin bilgi için teşekkür ederim. Söylediklerini göz önüne alarak şunu diyebilirmiyiz; eğer geniş açı kullanılacaksa fokal çarpanın saysal değerinin yüksek olması dejavantajdır.

Tarih: 3 Ekim 2005, 19:33 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

Cok bir secenegimiz oldugunu dusunmuyorum.. ya nikon pentax x1,5 ya da canon x1,6 (yeni 5d veya 1ds serisi olmadikca)..ya da olympus x2...

Reklam fotografcisi oldugun yaziyor analog makine kullanmiyorsunuz ama heralde degil mi?

Tarih: 4 Ekim 2005, 14:14 - İp: yok
acesur
acesur (üye)

analog kullanmıyoruz. Bizde olympos E-300 var çalıştığım iş yerine ait bende bir digital almayı düşündüğümden araştırma yapıyorum EOS 350D düşünüyordum Fakat EOS 20D'yi de düşünüyorum sağolsun dadananast çok yardımcı oldu fakat genede insan oldumu iyisi olsun diyor.

Tarih: 4 Ekim 2005, 15:50 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

yeni almayi dusundugun makine pro kullanim icin degil heralde..
oyle ise bence 5d veya fuji pro s3 (firma oduyorsa )
degilse 350d derim (20D icin 500 euro fark vermek ??)
yine de kolay gelsin...

Tarih: 4 Ekim 2005, 15:59 - İp: yok
acesur
acesur (üye)

tavsiyen çok hoş fakat 20D için bile bütçeyi yeterince zorluyorum

#acesur' tarafyndan 05.10.2005 09:22:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ekim 2005, 09:21 - İp: yok
birol43
birol43 (üye)
Kütahya / Profesyonel Fotoğrafçı

www.billiger.de burada almanya da en ucuz cihazı nereden alabileceğiniz bilgileri var. 20d yi almanyadan 975 euro body+obj aldım. almanyadan aldırabilirseniz 625 euro gibi bir karınız oluyor.

Tarih: 30 Nisan 2006, 21:32 - İp: 85.***.**4.251
  • 1