murat3008
murat3008 (üye)
Adana / Amatör

F Değeri Ne Anlama Gelir

selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım. denklanşöre yarım bastığımızda çıkan f 1/58 gibi değerler neyi ifade ediyor ve f 1/58 ile 1/258 arasında ne fark vardır. teşekkürler.

Tarih: 19 Haziran 2004, 12:31 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

f 1/58 diye bişiy yoktur , f1/258 hele hiç yoktur.
f 1, 1.4 , 1.8 , 2.0 ,3.5, 4.5 , 5,6 .... 90 a kadar giden diyafram açıklığının oranını belirten sayılardır
rakam ne kadar düşük olursa diyafram açıklığı o kadar geniş olur ve o kadar çok ışık yansır filme (yada sensor e) , diyafram açıklığını belirten sayı ne kadar yüksek olursa da o kadar az ışık girer içeri.
f'in düşün değerlerinde netleme aralığı kısa olur. ama yüksek f değerlerinde netleme aralığı yüksek olur.

Tarih: 19 Haziran 2004, 23:29 - İp: yok
frezenius
frezenius (üye)
Van / Meraklı

Hocam iyi tamamda peki
f 2.8 veya f 5.2 dendiginde
2.8 nasil bir veridir
atiyorum odak mesafesinin lens genisligine olan oranimidir nedir yani
o rakam neyi ifade etmektedir
2.8 deki diyafram acikligi 5.2 dekinden buyuktur tamamda....

Tarih: 18 Ocak 2006, 23:15 - İp: 85.***.**2.139
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

1 sabit değerine göre bir orandır o 1 nedir diyecek olursan mesela gözünün algıladığı ışık miktarını 1 olarak kabul edersen f2.8 de o ışık miktarının 2.8 i kadar bir ışıkla fotoğrafı pozlamış olursun (aslında tek değişken o değildir ama şimdi aklın karışmasın diye diğerine değinmedim)

Tarih: 19 Ocak 2006, 05:42 - İp: 85.***.**5.90
pontiss
pontiss (üye)
Ankara / Meraklı

frezenius
doktor civanim
aşşadaki linkte açıklanıyor sorduğun

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=7102

Tarih: 19 Ocak 2006, 10:12 - İp: 81.***.**4.84
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Basitçe anlatmak gerekirse f değeri diyafram değeridir. Rakamsal olarak büyüdükçe ters orantılı olarak diyafram açıklığı küçülür. Işığa etkisi konusunda pyro açıklama yapmış. Açık diyafram (düşük f değeri) düşük alan derinliği anlamına gelir. Örneğin porte çekimlerinde kullanılabilir. Fonu netlemez, bulanık bir görüntü ortaya çıkartır ve bu şekilde model fondan kopmuş, ana hatları daha belirgin-keskin bir hale gelmiş olur. Kısık diyafram(yüksek f değeri) ise yüksek alan derinliği anlamında gelir. Örneğin manzara fotoğrafı çekerken kareye giren her detaya hakim olmak istiyorsan yüksek bir f değeri kullanabilir ve geniş alan derinliği ile her tarafın (hemen hemen) aynı netlikte çıkmasını sağlayabilirsin.
Bu arada diyafram kısıldıkça (f değeri büyüdükçe) içeri giren ışık miktarı azalacağından makine daha uzun pozlama süresi değeri verecektir. Vs vs

Tarih: 19 Ocak 2006, 12:14 - İp: 81.***.**8.239
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Açık diyafram (düşük f değeri)

Kısık diyafram(yüksek f değeri)

Akıllara bu biçimde yerleşmiş olmasına rağmen, gerçekte böyle değildir. kobra'nın mesajında da anlatıldığı gibi:

f değerleri 1/x olduklarından örnek olarak:

1/2.8 = 0.3571
1/11 = 0.0909

0.3571 > 0.0909 (yani 1/2.8, 1/11 den büyüktür ve büyük delikten de daha fazla ışık geçer.

Tarih: 19 Ocak 2006, 12:59 - İp: 85.***.**5.234
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Sayın Ocaklılar,
Elbette haklısınız ancak ben A modunda günlük kullanımda 1/2,8 yerine direkt 2,8, 5,6 8 şeklinde telaffuz ediliyor diye kolay akılda kalması anlamında böyle söyleme gereği duydum. Hatırlatma için teşekkürler. Ayrıca büyük delikten (2,8) daha fazla ışık geçtiği konusunda da farklı birşey yazmadım. Saygılar...

Tarih: 19 Ocak 2006, 15:34 - İp: 81.***.**8.239
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili ozzyalp,

yazmış olduklarım senin mesajını hedef almıyordu. yanlış anladıysan üzülürüm. konu ile ilgili olduğundan yazma gereği duydum. senin mesajın olmasaydı da hemen hemen aynı şeyleri yazacaktım.

Tarih: 19 Ocak 2006, 16:17 - İp: 85.***.**5.234
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Rica ederim. Herhangi bir yanlış anlaşılma yahut kırılma yok. Aksine verdiğiniz bilgiler doğruluğu açısından bei memnun etti. Saygılar...

Tarih: 22 Ocak 2006, 14:47 - İp: 85.***.**0.169
elfish
elfish (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar, merhaba. Ben siteye yeni katıldım. Bu sorunun yanıtını çok aradım ve buldum. Başka bulan var mı diyr geziniyorum, ama yok galiba.
Arkadaşlar

Diyafram açıklığını tanımlayan f değerlerinin birimi metredir.

Şöyle:

Işık şiddeti ışık kaynağına uzaklığın karesi ile ters orantılı olarak azalır. Yani ışık kaynağından 1 m uzaklıkta ışık şiddeti 1 birim ise, 2 m uzaklıkta ışık şiddeti 1/4, 3 m uzaklıkta 1/9, 4 m uzaklıkta 1/16, ... 1/25...1/36..1/49.... şeklinde azalacaktır. Ancak fotoğrafla uğraşan insanın ihtiyacı ışığın her basamakta bir kat artacağı ya da azalacağı bir sistemdir. Yani ışık şiddeti 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16 şeklinde azalacak bir sistem gereklidir. O halde yapılacak olan şey, ışık şiddeti uzaklığın karesi ile ters orantılı olarak azaldığından, karesi 1, 2, 4, 8, 16, 32.... olan sayıları, yani ışık kaynağına olan uzaklıkları bulmaktır. Bu da 1m(karesi 1), 1.4m(karesi 2), 2m(karesi 4), 2.8m( karesi 8) 4m(karesi 16) 5.6m(karesi 32), 8m(karesi 64) 11m(doğrusu 11.3 ama hep yuvarlatılmış rakamlar kullanılıyor- karesi 128) 16m(karesi 256) 22m(karesi 512)....Bu şekilde kendisi değil, karesi bir önceki sayının iki katı olan(ışık şiddeti uzaklığın karesi ile tesr orantılı olarak azalıyordu) sayıları ya da ışık kaynağından uzaklıkları bulmuş olduk. Bazı lenslerde bunları dışında ara değerler de vardır. Ancak fotoğrafçılıkta kullanılan STOP ya da DURAK tanımı için geçerli olan değerler bunlardır. Ya çekim hızımızda 1/125 ile 1/250 arasında olduğu gibi pozlamayı yarı yarıya azaltacak ya da artıracak bir STOP-DURAK değişikliği yapacağız ya da 2.8 ile 4 diyafram değerleri arasında değişikliğe gideceğiz. Sonuç olarak f değerimizi örneğin 2.8'den(karesi 8) 4'e(karesi 16) yükseltirsek, ışık kaynağından 2.8 METRE uzaktayken 4 METRE uzağa gitmişiz gibi az ışık alacağız. Diyafram açıklığımız bizim konumumuz sabit iken bize bunu sağlayacaktır. YANİ DİYAFRAM AÇIKLIĞI DEĞERLERİNİN BİRİMİ METREDİR. İyi lensler ışık geçirgenliklerinin daha iyi olması sayesinde diyafram değerlerinin en açık halinde çok daha düşük f değerleri sağlayabilmekte, yani ışık kaynağına daha yakınmışız gibi, ışık kaynağından daha iyi ışık alabilmemize olanak vermektedir.
IŞIĞINIZ BOL OLSUN.

Tarih: 19 Nisan 2013, 19:34 - İp: 82.***.**0.67
  • 1