selmankaya
selmankaya (üye)
Bursa / Meraklı

Ae-l Af-l Nedir ?

D60 ve pek çok makinenin vizörünün dibinde bulunan AE-L AF-L tuşu ne işe yarar ?

Tarih: 11 Aralık 2009, 17:46 - İp: 188.***.**4.0
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Ae-L : auto exposure lock yani pozlama kilitleme ,
Af-L : auto focus lock yani otofokus kilitleme.

Tarih: 11 Aralık 2009, 20:03 - İp: 88.***.**2.90
selmankaya
selmankaya (üye)
Bursa / Meraklı

Teşekkür ederim ...

Tarih: 11 Aralık 2009, 21:39 - İp: 188.***.**4.191
mathman46
mathman46 (üye)
Osmaniye / Amatör

peki ne amaçla kullanılır bu ae-l af-l hangi durumlarda işimize yarar?

Tarih: 12 Mart 2011, 20:39 - İp: 85.***.**4.229
mathman46
mathman46 (üye)
Osmaniye / Amatör

bnların kullanım amacını bilen yokmu arkadaşlar

Tarih: 13 Mart 2011, 07:53 - İp: 78.***.**5.208
ilterish_kaan
ilterish_kaan (üye)
İzmir / Amatör

Af-L, mesela arkadasinin fotografini cekeceksin (arkadasin net-olacak) ama arkadasini cercevenin kenarina yerlestirmek istiyorsun.. Ortadaki tek fokus noktasini kullanmak gerekiyor, yada arkadasini karede oturtmak istedigin yerde af noktan yok.. O zaman arkadasini istedigin odak noktani kullanarak odakliyorsun.. Arkadasini fotograf cercevesinin istedigin biryerine koyup af-L'ye basili tutup cekim tusuna(deklansore) basiyorsun, bu seklde arkadasin isterse karenin en kosesinde dursun net cikiyor.. Yani af-L'ye basili tutarken, makine en son odaklanan hiza neyse ona gore hareket eder.. Cekim esnasinda af yapmaya calismaz..

Ae-L ise, makineye bir bolgeden yada noktadan isik olcumu yaptirirsin, ae-L'ye basili tutup kadrajini ayarlarsin cekimini yaparsin.. Ornek olarak: evin icindesin, icerisi los isikli, ama pencereler aydinlik.. Pencereden isik olcumu yaparsan makine kendini cok isikli bir ortamda sanacak ve cekimi yaptiginda odanin ici karanlik, pencere normal cikacak.. oda icinden olcum yapinca da oda normal, pencereler cok aydinlik cikacak.. Penceredeki aydinlik alanla odanin los isikli bolgesi arasindan isik olcumu yapip cekim yaparsan daha dengeli birsey olusur(gibi dusunebilirsin).. Yani bu orneklerin hepsinde isik olcumunden sonra ae-Lye basili tutulup kadraj(cerceve) ayarlaniyor.. bu sayede pozlama yada diyafram degerleri makinenin baktigi yerden degil az onceki olctugu yerden algilanmis oluyor..

Tarih: 13 Mart 2011, 12:47 - İp: 82.***.**8.201
mathman46
mathman46 (üye)
Osmaniye / Amatör

çok teşekkür ederim makinemim 2 tuşunu daha kullanabileceğim sayenizde...

Tarih: 13 Mart 2011, 18:33 - İp: 95.***.**7.91
mathman46
mathman46 (üye)
Osmaniye / Amatör

ae-l af-l aynı tuşta ve her basışımda ae-l görünüyor bu af-l ne zaman aktif oluyo

Tarih: 14 Mart 2011, 16:16 - İp: 78.***.**2.74
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

lensin üzerinde ki af düğmesi açık mı?

Tarih: 23 Nisan 2011, 15:26 - İp: 62.***.**5.99
mathman46
mathman46 (üye)
Osmaniye / Amatör

evet açık

Tarih: 25 Nisan 2011, 16:14 - İp: 95.***.**2.215
s0ji
s0ji (üye)
Samsun / Amatör

Bende aynı konuyu araştırıyordum.Bir kaç soruda ben sorabilirmiyim.Makinem D90 manuel modda spot ölçüm yapılabiliyormu?silüet fotoğrafları çekmek için istiyorum bu spot ölçümü.Diger modlarda oluyor fakat manuelde olmuyor.(yada ben beceremiyorum)Daha önce FUJI s5800 kullandım.Onda böyle bişey yoktu istedigim gibi noktadan ölcüm alıyordum.AE-L tuşunu kullanmayı başardım ama sadece P A ve S de calıştı.eski makinemde ölçtügüm ışıga göre anında görüntü değişiodu.

Tarih: 2 Haziran 2011, 23:35 - İp: 88.***.**7.69