mukemmel
mukemmel (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Kaliteli Eleman Mı?

Kaliteli eleman konusunu görünce dayanamadım

bir çok fotoğrafcı eleman arıyor demi, ya kardeşim eğri otur doğru konuş derler siz iyi eleman aramıyorsunuz , siz keriz arıyorsunuz. iyi eleman çokkkkkk peki para veren patron kim?
turkiyede fiayatı artmayan tek şey fotoğraf, 1 yılda elektriğe petrole doğalgaza %60 hubabata %200 zam yapıldı . bu durumda elbette fotoğraf fiaytlarıda artmalı çünkü giderler arttı, pekii arttı mı? 5 yıl önce kaça çekiyordun 1 poz fotoğrafı şimdi kaça çekiyorsun, 5 yıl önce ödediğin kira kaçtı şimdi kaç para. bu şartlarda fotoğrafcı ayakta kalamaz, öyleyse nasıl kalıyor diyeceksiniz, çünkü fotoğrafcılar emek hırsızı ya çalıştırdıkları insanın emeğini çalıyor yada kendi emeğini. eleman arayan ilanlara bakarım devamlı bir yıldır adam hergun eleman arıyorum diye ilan vermiş, "isminide verebilirim 3-5 tane sadece ilanlarından biliyorum) . biliyor musunuz 1 yıl önce verdiği maaş ne ise bugunde aynı maaşı vermek istiyor. bu yazdığıma karşı çıkanlar olacaktır. Ben emek hırsızı değilim diyeceklerdir.. bunu demeden önce yazdıklarıma yalan deyin öce, bu ülkede bu zamlar olmadı deyin, yada bu zamlar oldu bizde yansıttık fiaytlarımıza , ve çalışanımıza deyin. bir yerde %60 zam varken %5 zam yaptım diyecek uyanık çıkmaz herhalde.

son söz, eleman falan deyip durmayın, ilan vereceğiniz zamanda elaman lazım diye vermeyin, KERİZ ARIYORUZ DEYİN!!!!!!!!!!!!!!

Tarih: 6 Ekim 2008, 22:34 - İp: 88.***.**7.56
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

güzel bir noktaya değinmişsiniz ,size katılıyorum ;usta elemanlara ödenen ücret elbette daha yüksek olmalı , dükkan sahibi emeğin hakkını ödemezse çalışan da verimli olmak için gayret etmez böylece zenaatte kalite düşer ,para kazanmayan esnaf da dükkanını kapatacaktır...

Tarih: 7 Ekim 2008, 19:25 - İp: 88.***.**3.176
snapshot
snapshot (üye)

kesinlikle katılıyoruuummm

Tarih: 7 Ekim 2008, 20:25 - İp: 88.***.**3.229
mucteba123
mucteba123 (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

hersey okadar basıt degıl nekadar iş okadar para emege saygı...

Tarih: 8 Ekim 2008, 16:51 - İp: 88.***.**3.220
ateist
ateist (üye)
Adıyaman / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaş demiş ki herşey o kadar basit değil ne kadar iş o kadar köfte, şimdi bir olay anlatayım halende bu sitede ilanı olan studyo eylul var. yıllardır diyelim artık eleman arıyor ben buraya gittim, birde forum doldurdum istediğim ücret 1,500 ytl idi. sonra konuştuk çok hoşsohbet bir insandı,ben maaş 1.500 yazdım ama maaşla çalışmayı düşünmüyorum. arkadaş demiş ya ne kadar iş o kadar köfte bende parça başı çalışmak istediğimi söyledim., eski bir rutusor ve fotoğrafcılığın herşeyini bildiği gibi photoshopuda çok iyi bilir. sadece photoshop mu pc de yapılabilecek hemen herşeyi bilir. bulunabilecek en iyi eleman yani.. aldığım cevap ne oldu biliyor musnuz. burada ücretler ayda 700-800 ytl maaş, yahu kardeşim bana 1,500 ytl maaşı reklamcı veriyor, photoshopu bil yeter. velhasıl mukemmel az söylemiş , mukemmel ya kibar biraz bu fotoğrafcı arkadaş en iyilerinden yada benim gördüğüklerimin içlerinde en iyi olanlardan. bugunku dunyada iyi derecede photoshop bilen insan herkese lazım. siz çok ararsınız, az photoshop bileni webciler kapar zaten sizin 3 kuruşunaza kalmadı, bide hava atmazlar mı? e yuh yani.

Tarih: 8 Ekim 2008, 17:14 - İp: 88.***.**7.56
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

size söyleyeceğim tek şey var. okuyun gerisini siz getirin.
manisada photoshoptan anlayan elaman aranıyor ilanına verilen ücret:
her şeyden anlamanız dahilinde günlük 10YTL
evet yanlış okumuyorsunuz. Günlük "ON YENİ TÜRKLİRASI"
sabah 8 akşam 7-7,5 bilemediniz 8de kapanır dükkan.
işe alındıysanız bu parayı öpünde başınıza koyun.

Eğer manisadaki studyocular bunu okuyorlarsa
buradan onlara söyleyebileceğim bir çift sözüm var.

............HOCAM SİZE EĞİTİM ŞART ............

Tarih: 8 Ekim 2008, 18:44 - İp: 78.***.**2.248
s3
s3 (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bu Konu Benide ilgilendiriyor Bende Elemanım Ama Şu Anki Çalıştığım Yerde Birtek işten Anlayan Birisi Benim Panoromic Felan Yani Kısacası Herşeyi Bilirim Tabi Herkezin Bilmedikleri Var Ama Piyasaya Göre Maximum Derecede iyi Sayılırım Benim Aldığım Maaş Aylık 600 Ama Yetmiyor Mersinde En fazla Elemanlar Bu kadar Alıyor Eleman Hakkı Yiyen Patron Full Mersinde 3 15x21 Maliyet - 2,00 Müsteriye 20,00 Baskı Ölüsü %50'sinden Fazlası Kar . Ayda Ortalama 30 Düğün Çekiyoruz Ama Durum ORtada ..

Tarih: 29 Ekim 2008, 14:16 - İp: 78.***.**1.41
a.haydar
a.haydar (üye)

s3 bence sen o hain patronu bırak kendine bi dükkan aç yanınada bir elaman al ona 1500 ytl maaş ver sende mutlu ol o da mutlu

maliyet hesabı öyle yapılmaz 2ytlye mal olmaaz kağıt hesabı yapma aynı mantığa göre senin hizmet maliyetin ne
adamın işinin iyi olması onun başarısı senin değil ama sana söz verdiği halde hakkını vermiyorsa ozaman haklı olabilirsin
ayrıca cok çalışan elaman çok daha iyi öğrenir

Tarih: 31 Ekim 2008, 20:15 - İp: 85.***.**3.155
orhankan
orhankan (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

haydar kardeşim patron galiba hemen maliyet hesabı öyle yapılmaz yazmış s3 e, doğru söylüyor s3 maliyeti yükseltmiş 10 ytl maliyet çıkarmış. ama haydar kardeşim bunu görememiş galiba ki maliyeti 2 ytl gibi anlamış. oysa s3 kara %50 demiş yani tum giderlerin hepsini bunlara yuklemiş, sanki o işyerinde hiç vs çekilmiyor, amator baskı yapılmıyor vs vs vs..... uyanık ya patronlar hemen maliyet öyle yapılmaz, dukkan kirası var elektrik parası var telefon var , varda var derler haklıdırlarda ama nedense tum bu maliyetleri çalışan hangi işi yapıyorsa ona yuklerler.. eğer baskıcıysan bu maliyelerin hepsi baskıya yansır photoshop yapıyorsan photoshopa yansır
yahu haliniz ortada fotoğrafcılar hepiniz ağlıyorsunuz, kar marjınız hep düşüyor.

aslında benim açımdan bu bile önemli değil, önemli olan sokaktaki ayakkabı boyacısı kadar saygınlığınız yok ne yazık ki. emeğini ve emekcisini hor gören insanlarada ancak bu kadar saygı olur demi?

Tarih: 3 Kasım 2008, 11:24 - İp: 78.***.**8.33
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

"orhankan" sevgili dostum;
"aslında benim açımdan bu bile önemli değil, önemli olan sokaktaki ayakkabı boyacısı kadar saygınlığınız yok ne yazık ki. emeğini ve emekcisini hor gören insanlarada ancak bu kadar saygı olur demi?"

bu cümleyi biraz açabilirmiyiz?

Tarih: 3 Kasım 2008, 13:47 - İp: 88.***.**9.163
orhankan
orhankan (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

açalım remi, eskiden kalemle rutuş atılırdı bilirsin 2 kalem sallamaya çok para , şimdilerde 2 tık yapmaya bir sürü para ödenir mi deniyor ya? bu yaptığın işi küçümsemek hor görmektir. bir flaş patlat al parayı, taş atıp kolum mu yoruluyor makine basıyor, kağıt kaç para ki, bu sözleri duymadın galiba sen remi kardeş, bu işini emeğini küçümsemek hor görmektir. sen böyle küçük görürsen başkalarıda ayak altına alır olay bu kadar basit. umarım anlatabilmişimdir

Tarih: 3 Kasım 2008, 16:07 - İp: 78.***.**8.33