mhmttsksn
mhmttsksn (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

İğreniyorum

* Mesleğin onurunu, yerlere seren,
* 3-5 kuruş için, yalan yanlış bilgilerle müşterilerini kandırmaya çalışan,
* Yalan yanlış bilgiler ile müşterilerini kandırarak "aslında" haketmediği bir parayı alarak meslektaşının hakkı olan rızkını "çalan" ,
* Olmadık kurnazlığı yaparak müşterilerini kandıran.
* Aynı poz 7 adet fotoğrafı, Siyah -Beyaza çevirip 14 poz diye pazarlayan,
* Sonradan satabileceği fotoğrafları (Büyük-ilave vs.vs) bedava denecek paralara müşterilerine veren ve kendi emeğini hiçe sayan ,
* Kendi geleceğini hiçe saydığı yetmezmiş gibi mesleğin geleceğini hiçe sayan fotoğrafçılardan...

İ Ğ R E N İ Y O R U M.

Maalesef o kadar fazlalar ki.......

Müşterilerine en iyi hizmeti ve kaliteyi vermeyi prensip edinmiş bir fotoğrafçı olarak, en kısa zamandan çok sevdiğim bu meslekten çıkmaya karar vermiş bulunuyorum.

#mhmttsksn' tarafından 03.08.2009 18:01:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ağustos 2009, 17:59 - İp: 88.***.**2.233
kahraman_
kahraman_ (üye)

Ben herzaman diyorum şu fotoğrafcılar odasına boşu boşuna ödeme yapmayın diye.

hiç bir halt ettikleri yok,parayı alıp hooop çukka başka işe yaramazlar.

Tarih: 25 Eylül 2009, 16:28 - İp: 88.***.**7.85
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ayrıca davulcuları bizimle kıyaslanmasınada karşıyım. 3 kişi bir ilçede fiyatı şu: 1 sözlü şarkıcı, 1 davulcu+darbukacı 1 tanede yanık sesli ve aynı zamanda darbuka+şıngırdak ses çıkartan şey (adı aklıma gelmedi) 200-250TL arası 1 düğün fiyatı. aynı ilçede 1 kameraman:
1 gece çekimi 100tl
1 gündüzlü akşamlı 150
2 gün gündüz ve 1 gece 300 (normal düğün)
2 gün gündüz 1 gece kına+1 gece balo 350

daha studio fiyatlarını yazmadım.

he çakal diye tabir ettiğiniz haksız rekabeti haksız yere kurcalayanlar varsa onlara lafım yok. Elbet onlarında ettikleri yanına kar kalmayacaktır.
Çünkü;
ucuz fiyat= ucuz işçilik
ucuz fiyat= ucuz malzeme
ucuz fiyat= kötü kalite
ucuz fiyat= kötü hizmet

Dolayısyla müşterilerinde ucuza kaçması sonucu onlarında ağızları yanacaktır. Farkında değiller.
ne mutlu bunların farkında olanlara.

Tarih: 25 Eylül 2009, 16:36 - İp: 88.***.**0.52
kahraman_
kahraman_ (üye)

ya aslında müşterilerdede hata var,zaten ben müşteri herzaman haklıdır sözüne katılmıyorum,haddini aşan müşteri sayısı çok çok fazla...

neyse geleyim sadete... 250 tl lik bir gelin paketi çokmu?
8 poz 2şer + deri albüm + 30 x 40 +cep albümü + müzikli cd... dahil.

geçen bir büşteri ya naptın 250 tl ye gelin albümümü olur alttarafı fotoğraf dedi,çok pahalı falan filan derken.

peki dedim...yarın düğününüz var, gelin hanım gelinliğinize ayıptır sorması nekadar para ödediniz,ama dedim lütfen gerçeği söyleyin dedim...1000 dolar dedi,peki damat bey siz giyeceginiz damatlığa nekadar para ödediniz dedim 400 tl dedi...

ee dedim birkereye mahsus giyilecek gelinlige 1000 dolar veriyorsunuzda ömür boyu size,çocuklarınıza,torunlarınıza ve sevdiklerinize hatıra kalacak fotoğraflara niye 250 tlyi çok görüyorsunuz dedim,üstelik alttarafı bir fotoğraf demenizi de hiç doğru bulmadım deyince inanın kızardı ve hayırlı işler diyerek çıkıp gittiler.

yani diyeceğim fiyatlardan ödün vermemek ve kaliteyide düşürmemek gerekli.
çalıştığım sütüdyo 37 yıllık çok eski bir fotoğrafcı ve fiyatlarda istisnalar hariç hiç ödün verilmemektedir ve etrafında okadar ucuz çalışan fotoğrafcılar olmasına rağmen tercih yine burasıdır.

Tarih: 25 Eylül 2009, 17:07 - İp: 88.***.**7.85
prevalent
prevalent (üye)
Gaziantep / Stüdyo Fotoğrafçısı

kardeşim diline sağlık ne güzel anlatmışsın,lakin eksik anlatmışsın bu tür fotoğrafçıların bu tür davranışları ileride sosyolojik çöküntülere neden olabilir,çünkü bunlar yakında ( fazla,büyük ve hediye gibi ) fotoğraftan başka şeylerde vermeye başlayacaklar.ve çok geniş bi aile ve birbirleri ile akraba olacaklar.ama sen de meydanı bunun gibilere bırakırsan sana da ayıp olur.biraz diren kardeşim emin ol düzene girecek nasıl olsa.

Tarih: 28 Eylül 2009, 13:40 - İp: 62.***.**6.127
esoes
esoes (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

BENCE ÇIKMA ÖMÜRLERİ UZUN DEĞİL.....ULU KUŞLAR AĞIR UÇARLAR...

Tarih: 31 Ekim 2009, 02:36 - İp: 88.***.**3.81
serdarca
serdarca (üye)
Artvin / Stüdyo Fotoğrafçısı

hadi gelin brlik olalım arkadaşlar.söz birliği yapalım.babadan aldığımız mesleği ayağa kaldıralım.ben bu sene benim parama fazla diyeni kapı dışarı edecem.nereye giderse gitsin.artık bilinçsiz meslektaşlarımızın yüzünden müşterinin oyuncağı olmaktan bıktım.

Tarih: 28 Mayıs 2010, 23:10 - İp: 88.***.**3.179
zekierdinc
zekierdinc (üye)
Tekirdağ / Firma

iyi olan hep kazanır lafla iyi olunmuyor..hani çok bilenler varya aslında onlar hiçbişey bilmiyor.yavaş yavaş bu piyasadan temizleniyorlar.tıpkı senin gibi.))

Tarih: 14 Eylül 2010, 09:04 - İp: 88.***.**9.170
fagi
fagi (üye)

selam merhabalar sizin bir yazınızı okudum mert albüm mü kötülemişsiniz kimsiniz bilmiyorum o firmayı kötülemek için tutulmuş biri yada ona rakip bir firmasın bende mert albümün müşterisiyim bugüne bugün hiç bir yanlışlarını görmedim özellikle faik bey diye biri var mükemmel insanlar eğer çalışmak istiyorsanız onlarla rahatla çalışabilirsiniz her kolaylığı sağlıyorlar .benim yerim küçükken onların sayesinde büyük bir yer oldu bütün müşterilerim memnun kaldı::))))

Tarih: 14 Ekim 2010, 12:25 - İp: 78.***.**9.187
_tncy_
_tncy_ (üye)
İstanbul / Meraklı

demek ki ne iş olursa olsun iş ahlakı çok önemliymiş...

Tarih: 17 Ekim 2010, 13:59 - İp: 88.***.**3.153
slck16
slck16 (üye)
Bursa / Firma

Yaklasık 12 yıldır bu ısın ıcındeyım cekırdekten yetıstım baba meslegı oldugu ıcın eskıden hatırlıyotum 10-11 yasında cekımlere gıderdık ogrenmek ıcın babamın o zaman kı dugun salonlarıyla calıstıgı fıyat 150-200 lira cıvarıydı suanda ben dugun salonlarıyla gorusmeye gıttıgım zaman bu fıyatları bırakın yarısını bıle verdıgımde 40 liraya ceken var sana neden cektıreyım cevabıyla karsılasıyorum ıste o an kan beynıme sıcrıyo anlayamadıgım bıse var ben hasabımı kıtabımı yaptıgım halde anca salondan 100 lira para aldıgım zaman azda olsa bıseler kazanabıyorum peki 40 liraya ceken adam nasıl oluyoda hem eleman parasını hemde kendı parasını cıkartabılıyo kı eskıdıgı makınaları ve aldıgı sorumlulugu soylemıyorum bunlarda cabası bende burda ıs fotografcılar odasına dusuyo ne zaman fotografcılar odası bu ıse el atmadıgı surece duzelcegını sanmıyorum ınsallah allah hakkımızda hayırlısını nasıp etsın..

Tarih: 2 Kasım 2011, 16:57 - İp: 78.***.**7.239