daqlon
daqlon (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Siyah Beyazı Banyo Etmek.

Arkadaşlar, öncelikle ben durumumu bir anlatayım, yakın zamanlarda analog bir kamera aldım(Canon Rebel 2000) Şimdi siyah beyaz çekiyorum.(Ilfort HP5). Karar verdim kendim banyo yapacağım. Kararı verdim vermesinede, bu forumda okuduğum hiç bir yazı tam olarak ne yapacağımı bana anlatmadı. Aradım tam olarak bulamadım internette. Birisi lütfen bana tam olarak anlatabilir mi?

Hangi ilaçları alacam. İsim isim verirmisiniz.(yani chemicals, türkçesini bilmiyorum galiba onun için ilaç yazdım)
Aldıktan sonra hangi sıra ile karıştıracam, ne ısıda, ne kadar çalkalıyacağım.

Lütfen birisi bana anlatabilir mi? Hiç bilmiyorum ama denemek istiyorum. Burada bir şirket var satıyo o malzemeleri. İstersiniz bu siteden o malzemenin tam isminide yazabilirsiniz.

Gerçekten çok mutlu olurum. Bana mailde atabilirsiniz. [email protected]

Tarih: 18 Mayıs 2007, 05:32 - İp: 70.***.**2.170
daqlon
daqlon (üye)

Bu sitenin adı

http://www.henrys.com/webapp/wcs/stores/servlet/DepartmentDisplay?storeId=10001¤cy=CAD&departmentId=main&catalogId=10001&start=1

Tarih: 18 Mayıs 2007, 05:33 - İp: 70.***.**2.170
daqlon
daqlon (üye)

Bu sitenin adı

http://www.henrys.com/webapp/wcs/stores/servlet/DepartmentDisplay?storeId=10001¤cy=CAD&departmentId=main&catalogId=10001&start=1

Tarih: 18 Mayıs 2007, 05:33 - İp: 70.***.**2.170
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

Kimyasallardan önce Agrandizör temin edebileceğiniz bir yer var mı ?

Tarih: 18 Mayıs 2007, 12:24 - İp: 81.***.**1.184
daqlon
daqlon (üye)

Fotoğraflarımı sadece banyo etmeyi düşünüyorum, basma işine henüz girmeyi düşünmedim. Bulunduğum bölge çok küçük bir şehir onun için banyo işi başka şehirde yapılıyo, oda 2 haftayı buluyor. Onun için banyoyu ben yaparsam, fotoğrafçıya sadece benim negatifleri basmak kalır. Onun için şimdilik düşünmüyorum.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 20:09 - İp: 70.***.**9.166
adem yener
adem yener (üye)
İstanbul / Amatör

linke bakmanız işinizi kolaylaştıracaktır

http://www.alinweb.com/fotografcilik/index.htm

Tarih: 18 Mayıs 2007, 21:12 - İp: 85.***.**6.203
daqlon
daqlon (üye)

Hocam baktım oraya, istersen sende bir bak bişey anlatmıyo, genel bir bilgi. Daha önceden incelemiştim orayı zaten.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 08:02 - İp: 70.***.**6.208
adem yener
adem yener (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili fotograf dostum bu bilgileri senin için aradım ve buldum işte link

http://www.fotografya.gen.tr/issue-15/oda.htm

Tarih: 19 Mayıs 2007, 22:15 - İp: 85.***.**6.218
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

http://forum.netfotograf.com/black_white_photo.asp?msg_id=12497

sayfasında, vejdi ve benim cevabım yardımcı olabilir.. mesajınız için tekrar teşekkür ederim...

yanlış yapmaktan korkmayın.. doğruları öğrenmenin bir yoludur..

Tarih: 20 Mayıs 2007, 19:12 - İp: 88.***.**0.76
kızfoto
kızfoto (üye)
Afyonkarahisar / Stüdyo Fotoğrafçısı

meraba ben biraz araştırdım ve bi sitede buldum
Gerekli malzemeler:
Karanlık Oda (5 dakika içerisinde beyaz bir kağıdın görünemediği)
Banyo tank'ı ve makara (kuru)
Film geliştirici: D-76 veya D-11
Durdurma banyosu: Sirke veya limon tuzu
Sabitleyici banyo: Hypo
Foto-flo veya bulaşık deterjanı
Beher 1 lt.
Termometre
Makas
Su tesisatı
Saat
Film Mandal'ı (ağırlıklı)
Karıştırıcı
3 adet koyu renk, büyük, cam-plastik şişe
Honi
Film banyosu:
1. Film geliştirici (d-76 veya D-11) paketin üzerindeki talimata göre hazırlanıp şişeye konur, üzerine geliştirici banyo etiketi yapıştırılır.
2. İkinci şişeye sirkeli veya limon tuzu ilave edilmiş su doldurulur. Üzerine durdurucu banyo etiketi yapıştırılır.

20 cc konsantre asetik asit, su ile bir litreye tamamlanır, veya
50 cc %28lik asetik asit, su ile bir litreye tamamlanır, veya
150 cc yemeklik sirke, su ile bir litreye tamamlanır
3. 1 Kg hypo3 lt. sıcak su ile çözülür, 3. şişeye konur. Üzerine sabitleştirici banyo etiketi yapıştırılır.
4. Film kenarı film çıkarıcı ile çıkarılıp, perforatlar arasından kesilir. Film çıkarıcı yoksa tam karanlıkta film kutusu iki kenarından basılarak kapağın açılması sağlanır. Çıkan filmin başı düz bir şekilde kesilir. Film makarasına ileri geri hareketler yaptırılarak film sarılır. Sarılan makaralar tankın içine yerleştirilip kapağı kapatılır.

5. Film geliştirici 1+3 oranında sulandırılarak istenen banyo sıcaklığına getirilir.

ILFORD 18° 19° 20° 21° 22° 23°
125 ISO: 1/2 19' 17.5' 16' 15' 13.5' 12.5'
125 ISO: 1 24' 22' 20' 18.5' 17' 15.5'
125 ISO: 2 33.5' 31' 28' 26' 24' 22'

6. Sabitleyici hypo oda sıcaklığında 1+3 oranında sulandırılır.

7. Filmin içinde olduğu kapağı kapalı tank içerisine belli derecedeki geliştirici banyo solüsyonu tank üzerinde yazılı olan miktarda konur. 30 saniye çalkalanır. Banyo süresi bitimine kadar her 30 saniyede bir 5 saniye çalkalanır.

8. Geliştirme banyosu tamamlanmadan hemen önce banyo sıvısı dökülür, süre bitiminde durdurucu banyo tanka konur. 10-15 saniye durdurucu banyo suyla bekledikten sonra durdurucu banyo dökülür ve sabitleme işlemine geçilir.

9. Oda sıcaklığındaki sabitleyici banyo tanka konur, 5-10 dk süre boyunca 30 saniyede bir 5 saniye çalkalnır. Süre bitiminde banyo dökülür.

10. Tank açılmadan film akan su altında 15-30 dk. yıkanır.

11. Filmi tanktan çıkarmadan önce Photo-flo veya bir kaç damla deterjan suya ilave edilerek yıkanır. Bu şekilde kurutma sırasında film üzerinde su damlacıklarının oluşması önlenir.

12. Hafif olan mandal yukarı, ağır mandal aşağı gelecek şekilde film kuru ve tozsuz bir ortamda asılarak kurumaya bırakılır.

13. Film kuruduktan sonra arşivleme ortamına göre 4-6 kare uzunluklarda kesilerek filme zarar vermeyecek muhafaza içerisine yerleştirilir.

Tarih: 27 Kasım 2007, 21:09 - İp: 88.***.**8.2
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu işi hazır banyo ilemi (Kodak D76) yoksa onudamı kendin
yapacaksın önce buna karar vermen gerekir.
Ben hep kendim yapıyordum bu çok daha zevkli oluyor.
ilaçlar birinci banyo için Metol,Hidrokinon.Sulfit desut,
potasyum bromür gibi kimyasalları yakın zamanda sirkecide
alıyordum ikinci banyo ise Hiposulfit banyosu buda sirkecide
bulunuyordu.birde iyi bir ağrandizör ( siyah beyaz için
Omega ve durst markaları) en iyisidir.
Ayrıca kırmızı ışık kaynağı.zamanlayıcı ve derece gibi araçlarda lazımdır.(Eski güzel zamanlar)

Tarih: 28 Kasım 2007, 21:21 - İp: 85.***.**2.68
  • 1