lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Hdr

Arkadşalar tekniğini kullanacağım full bir program arıyorum..elimde photogenerics diye bir şey var ama nasıl kullanacağım bilmiyorum..Bu programı kullana arkadşlardan da bana yardım etmelerini istiyorum..Tabi Allah rızası için..

Tarih: 12 Ekim 2006, 00:28 - İp: 85.***.**4.129
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

formun bi yerinde görmüştüm abi husmenaga yazmıştı bu tekniği fotoşopta yaptığını söylüyordu linki vereyim bi bak istersen zaten senin başlığın altındada yazıyormuş. Hdr Tekniği??? diye

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:05 - İp: 81.***.**6.253
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

abi magnat arkadaşımızda çok güzel bi şekilde anlatmış orda bilgin olsun

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:12 - İp: 81.***.**6.253
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

pardon chopsuey "zaten senin başlığın altındada yazıyormuş. Hdr Tekniği??? diye" göremedim..Oruçdandır her halde.

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:42 - İp: 85.***.**4.129
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

tamam şimdi gördüm ama ora da ingilizce..İngilizcesi kuvvetli olan arkadaşlar bi zahmet http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/high-dynamic-range.htm adresine bakıp türkçesini kabaca da olsa söyleyebilirlr mi?

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:46 - İp: 85.***.**4.129
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Önemli değil abi orda magnat ın açıklamaları yetersizmi fotoşopla yapılıyormuş proğrama gerek varmı?

Tarih: 12 Ekim 2006, 02:58 - İp: 81.***.**6.253
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

HDRI Nedir?

HDR, standart resim öğeleri yanında (RGB, CYMK, Alpha, vs...) ortamın aydınlanma şiddetini de kaydedebilen bir formattır. Bu sayede resmin çekildiği ortamdaki ışık şiddeti kesin olarak ölçülmüş olur (Incident Illumination). Bu resim HDRI destekleyen bir programla sahneye uygulandığında sahne gerçek dünyadaki gibi aydınlanmış olur. Bu durum "Rendering with Natural Light / RNL" ya da "Image Based Lightning" olarak adlandılır.

PC ortamında kullanılan bütün resimler LDRI (Low Dynamic Range Images)'dir. TIFF, TGA, BMP ve diğerleri... HDR için kullanılan formatlar:

.HDR red-green-blue-exponent format
.PIC red-green-blue-exponent format
.PFM portable float map
.TIF .TIFF floating point tiff
.RAW .FLOAT raw binary floating point
.MAP memory mapped image
.CT mental ray floating point image

daha fazla bilgi yazmak isterdim fakat ben hdr yi sadece 3 boyutlu ortamların gerçek gibi görünmesi için kullanıyorum..benim bildiklerim bu kadar..

#nedimy' tarafyndan 19.10.2006 06:00:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 05:59 - İp: 85.***.**7.210
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili nedimy bu kadarına bile müteşekkirim..Sağolasın..Üstatlar susmaya devam etsinler bakalım..

Tarih: 19 Ekim 2006, 12:23 - İp: 85.***.**9.83
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

abi ekstra program bilmiyorum HDR icin ama Photoshop CS2 cok guzel birlestiriyor ben onu kullaniyorum. daha once bir topik acmistim bununla ilgili birkac arkadas yardimci oldu sagolsun.
http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=12735
husmenaga kisaca anlatmis PS ile birlestirmeyi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 16:49 - İp: 144.***.**8.207
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

sevgili eraycanli bahsettiğiniz topiği daha önce incelemiştim..Sağolsun ağam kısa ama öz anlattı..Yalnız üç ayağım mefta olduğu için yeni bir üç ayak alana kadar maalesef bu tekniği uygulayamayacğım..Neyse teşekkürler

Tarih: 19 Ekim 2006, 21:56 - İp: 85.***.**9.83
vejdi
vejdi (üye)
Ankara / Amatör

merhaba,
http://www.photoshopmagazin.com/general/content_details.asp?contID=1237 detaylı bir şekilde anlatılmış umarım işinizi görür...

Tarih: 19 Ekim 2006, 22:02 - İp: 85.***.**3.70