sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Şarjlı Pil Kullanımı

S2 yi yeni aldım daha önceden elimde 2*2500 - 2*2300 - 2*2100 piller mevcut bunları s2 de kullanmam mümkün mü yoksa hepsi aynı güçte mi olması gerek yoksa yandık valla
yani 4 pilin hepsi aynı güçtede mi olması gerek

Tarih: 25 Aralık 2005, 01:35 - İp: yok
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

4 pil kullanacaksanız, karakteristik özellikleri birebir aynı olmasını tercih etmelisiniz.
Büyük bir ihtimalle kullandığınız 2500 ila 2100 mAH arasındaki piller metalhydrid pil olup farklı kullanımlarda ısınmaya yol açmaktadır. Buda patlama riskini doğurmaktadır.

Metla Hd. pillerde dengesiz akım ciddi sorunlara yol açması kaçınılmaz olduğundan kesinlikle farklı grup pilleri kullanmamanızı tavsiye ederim.

Önemli not : son zamanlarda lithium bataryada kullanımı hakkında çok yanlışlar yapılmakta. Özellikle cep telefonu ve notebooklarda pilin bitmesi sonucunda yenisi ile değilde batarya bloğu içinin değiştirilmesi veya orjinal üretim olmayan yan sanayi pillerin kullanılması ciddi tehlikeler ortaya çıkarmakta. Lithium piller C4 patlayıcı gibi ortalığı dağıtacak şekilde patlama ihtimali olan ve birebir bir müşteri notebookunda karşılaştığımız bir durum. Zaten bu pillerin üzerinde yazmasına rağmen hiç kimse gale almayıp , piyasadan yan sanayi kullanma veya bloğun içini yaptırma yoluna gidiyor. Halbuki elinizde bulunan orjinal lithium bataryaların iç koruması haricinde dış korumsıda metal yüzey olup özel olarak imala edildiği için diğer yan sanayi pillerden pahalı gelmekte ama unutmamalı ki bizlerin yedek parçaları bu kadar kolay temin edilemediğine göre her ne olursa olsun şarj cihazı alrıkende batarya alırkende orjinal olmasına dikkat etmeli ve kalem pil kullanıyorsak hepsinin aynı marka ve aynı karakteristik özellikte olmasına dikkat edelim.

Saygılarımla, Ömer K

Tarih: 25 Aralık 2005, 08:56 - İp: 81.***.**3.120
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

sevgili Sarucabey;
sen en iyisi 2 şer tane 2500 ve 2300 lük al.4 lü takım haline getir.yoksa omerk'nin dediği gibi patlama dolayisiyle o canım makinene zarar vermiş olursun...bence bir 15-20 milyona kiy ve pil al.sonra o 800 milyonluk makineye yazik etme...
saygilar.

Tarih: 25 Aralık 2005, 16:36 - İp: 81.***.**4.187
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

bugün iki tane GP 2500 lük aldım ik tanede CAMELION vardı. Herhalde kullanılır değil mi her ik markada NiMH ikisde AA ikiside 1.2v

bu arada GPleri Teknosadan aldım 10,50ytl ye rafta yanında 2300lük vardı 11,50ytl idi 2500 fiyatı yazılı değildi kasada fiyatını sordum hemen aldım bir adet kalmıştı hayırlı uğurlu olsun...

Tarih: 25 Aralık 2005, 18:08 - İp: 194.***.**9.29
oxi_gen
oxi_gen (üye)
Trabzon / Amatör

Merhaba,
kullanacağınız pillerin güç değerleri ve diğer özellikleri aynı olması zorunludur. Yine de kullanabilirsin ama ciddi riskleri var. Benim tavsiyem elinde bulunanların aynılarından ikişer tane daha alıp yedekli kullanman, ben olsaydım böyle yapardım.
Hoşçakalın...
C.Y.

Tarih: 26 Aralık 2005, 11:39 - İp: 81.***.**1.133
  • 1