martar2005
martar2005 (üye)
Çorum / Meraklı

Pil Sorunu Nasıl Çözülür?

Arkadaşlar digital makineler her nedense aşırı pil tüketiyorlar, tam fotoğrafın tatını çıkartmaya çalışırken pil sorunu ortaya çıkıyor. Bu sorunu çözebilen varmı? Bende Şarjlı piller var(650Mah) ama 1 gün anca dayanıyor. Kodak ın CRV3 diye bir bataryasını duydum ama bulamıyorum . Bu modelden kullanan varmı? Varsa memnunmu?

My pictures page

Tarih: 7 Haziran 2004, 11:12 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

martar2005 ,

Şarjlı pilde mümkün olduğu kadar yüksek Mah lı pillerden al...
GP adlı markanın 2300 Mah (esasında 2200 Mha ama akılda kalıcı olsun diye ) kadar çıkan pilleri var...
Şarj cihazın uzun süre şarj edenlerden olsun (12, 16 saat kadar). Elektronikçi arkadaşlarım hızlı şarjın şarjlı pilin ömrünü azalttığını söylüyor....
Ben Sony 2100Mah pil ve şarj cihazını kullanıyorum... 300 tane fotograf çektikten sonra bitiyor... Herhalde yeterli bir süre...
Mümkünse fot.mak. kaç pil kullanıyorsa onu iki katı pil al ,
yani 2 ise 4 , 4 ise 8 tane... Yedekli çalış... en olmadık zamanda pil bitebilir... hemen yedekleri tak...
Geçen ben güneşin batışını kaçırdım... yedek pil olsaydı..diyor insan..

Tarih: 7 Haziran 2004, 11:29 - İp: yok
martar2005
martar2005 (üye)
Çorum / Meraklı

abice,
Peki sen çekimlerini yaparken lcd açık konumdamı oluyor yoksa vizörden mi çekim yapıyorsun . bildiğim kadarıyla ekran çok fazla pil tüketiyorr.

My Pictures Page

Tarih: 7 Haziran 2004, 15:31 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

LCD acıkken çekim yapıyorum...
Hatta RED EYE (Çift Flaş) kullanıyorum..(Gündüzde flaşım açık...güneşli havalarda insan yüzündeki gölgeleri yok etmek için)...
Kodak CX6330 için geçerlidir...

Dediğim gibi en yüksek Mah lı pil al...(2000 ve yukarısı)
Çok araştırdım...

Tarih: 7 Haziran 2004, 15:39 - İp: yok
martar2005
martar2005 (üye)
Çorum / Meraklı

Peki ,
FILL (sanırım böyle yazılıyordu) flash ın anlamı ne ben anlayamadım????

Tarih: 8 Haziran 2004, 14:49 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

FILL FLASH ı kullanmıyor...
ama FILL ( DOLDURmak) anlamına geliyor...
herhalde dolgun (kuvvetli) bir flash anlamına geliyor...

Tarih: 8 Haziran 2004, 15:12 - İp: yok
martar2005
martar2005 (üye)
Çorum / Meraklı

Açıkcası ;
650 lik piller ile 2100 lük pillerin arasında fazla fark olmadığına inandığım için 2 pile o kardar fazla para vermek istemiyordum. Ama anladığım kadarıyla baya fark varmış. En yakın zamanda 2000 küsür Mah lık piller almayı düşünüyorum artık;

saol un..
My Pictures Page

Tarih: 8 Haziran 2004, 18:41 - İp: yok
martar2005
martar2005 (üye)
Çorum / Meraklı

arkadaşlar
kodak CRV3 lityum bataryasını kullanan varsa, performansının nasıl olduğunu söyleyebilirmi? sizce digitaller için lityum pil mi? yoksa Nikel Caldium Veya diğerlerimi?

Tarih: 13 Haziran 2004, 14:30 - İp: yok
martar2005
martar2005 (üye)
Çorum / Meraklı

Tşk,
Nukro o mesajı atmasaydın boş yere para verecektim. Çünkü ben crv3 ü şarj edilebilir lityum pil olarak biliyordum.Neden çok tutulmadığını şimdi anladım. Peki bana pil önerebilirmisiniz??

Tarih: 14 Haziran 2004, 08:41 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Martar2005,
Şarjlı Pilde 2300 Mah yazan bir tek GP markasını gördüm (2200 Mah esasında) en yüksek Mah lıyı al felsefesine göre GP 2300 ü bulmanda fayda var.. McKyra nın yazdıklarınıda oku..

Tarih: 14 Haziran 2004, 17:14 - İp: yok
nusret03
nusret03 (editör)
Afyonkarahisar / Firma

AMAN DİKKAT!!!

Herhangi bir dijital fotoğraf makinesine -özellikle flaşlı ve zoomlu olanlara- pil takmadan önce kullanma kılavuzunu dikkatle okuyun. ALKALIN pille çalıştırılması gereken cihazları "ucuz" piller çok kısa süre çalıştırır ve piller ısınabilir ve/veya patlayabilir. NiCd ve özellikle NiMh piller, uyumlu olmayan bir dijital fotoğraf makinesiyle birlikte kullanıldığında makineye çok büyük zarar verebilir.

Unutmayın, kapasitesi büyük piller anlık çok büyük güç ihtiyaçlarına cevap verebilir. Örneğin kameranın zoomu çalışırken yanlışlıkla zorlarsanız NiMh bataryalar, daha fazla akım sağlayabildiğinden motorun zorlanmasına, sürücü devrenin zarar görmesine yada dişlilerde fiziksel hasar meydana gelmesine neden olabilir!!!

Digital Imaging

Tarih: 17 Haziran 2004, 18:06 - İp: yok