ahmetanka
ahmetanka (üye)
Ankara / Amatör

Fujifilm Hs25 Şarjlı Pil Sorunu

Lütfen yardımcı olun 4 gün önce fujifilm hs25 aldım şarjlı pilleri vardı 2 panasonic infinium 2100 mah bi varta 2100 mh birde markasını bilmedigim pil vardı 2100 mah pil bitti işareti çıktı ekranda pilleri şarja taktım 10 saat falan bekledim ardından 15 resim çektim yine aynı işaret çıktı.Gittim energizer 2300 mah 2 adet pil ve şarj aleti aldım panasonic ve energizer pilleri şarja taktım toplamda 13-14 saat durdular daha sonra taktım makinaya takar takmaz pil bitti işareti yine pilleri çıkarıp yer falan değiştirince işaret gidiyor biraz daha resim çekiyor sonra yine aynı sizce bu sorun neden kaynaklanıyor lütfen yardım edin acemiyim bu konuda kullanan arkadaşlar bilgisi olanlar söylesin kafama takıldı bu konu.

#ahmetanka' tarafından 06.10.2013 22:56:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ekim 2013, 22:56 - İp: 78.***.**0.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

bu tip makinelerde şarjlı pil kullanacaksan 2700 mah.tan aşağı pil kullanma ve bu pilleri şarj ederken uygun adaptörlerle gereken süre kadar dolum yap çünkü adaptörün amper ne kadarsa pilin amperine göre şarj süreside değişiklik gösterir. Aslında bu makineler alkalin pillerle daha uzun süre gidiyor tabi daha masraflı oluyor, lityum AA piller yaygınlaşsa çok iyi olacak ama hala ülkemizde yok

Tarih: 7 Ekim 2013, 10:11 - İp: 81.***.**1.46
ahmetanka
ahmetanka (üye)
Ankara / Amatör

Piller Ni-mh şarjlı fakat 2300 mah 1.2 volt kullanıyorum şarj aleti olarakta pillerin kendi şarj aletini aldım birlikte satılıyordu fakat sorun düzelmedi herhalde 2 tane daha sıfır pil almam gerekecek birde öyle deneyecem

Tarih: 7 Ekim 2013, 11:09 - İp: 78.***.**0.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

Genelde şarjlı pillerin üzerinde yazan amper değeri ölçümlerde doğruyu yansıtmıyor o yüzden pil alırken vartadan şaşma ve adaptörün üzerinde deşarj düğmesi mutlaka olmalı çünkü bitti diye adaptöre taktığın piller aslında tam olarak bitmemiş oluyor sağlıklı bi şarj için pilin tamamen deşarj edilmesi lazım, şarjlı piller randımanlı olarak en fazla 1 sene gidiyor daha sonra şarj çabuk bitmeye başlıyor, tam deşarj bu süreyi baya bi uzatıyor

pil şarj süresi hesabı;
pil mah. / adatör mah. = şarj süresi (saat)

#m.levent' tarafından 07.10.2013 11:58:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2013, 11:49 - İp: 81.***.**1.46
ahmetanka
ahmetanka (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkür ederim bilgi verdiginiz için acemiyim ben daha pek anlamıyorum ama dediklerinizi yapar denerim eğer devam ederse makinada sorun var demektir garantiye gider

Tarih: 7 Ekim 2013, 12:07 - İp: 78.***.**0.207
ahmetanka
ahmetanka (üye)
Ankara / Amatör

Tekrar aynısı oldu tam 14 saat şarj ettim pilleri taktım makinaya takar takmaz 1 tane bile resim çekmeden piller boş deyip kapandı anlamıyorum niye böyle oluyor

Tarih: 7 Ekim 2013, 13:24 - İp: 78.***.**0.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

tekrar söyleyim makinende problem yok, ne marka pil ve adaptör kullanıyorsun?

Tarih: 7 Ekim 2013, 14:32 - İp: 81.***.**1.46
ahmetanka
ahmetanka (üye)
Ankara / Amatör

Piller 2 adet sıfır energizer 2300 mah ve 2 adet panasonic infinium 2100 mah şarj cihazı ise energizer yeni aldım onuda ama bunlara rağmen anlattığım gibi oluyor

Tarih: 7 Ekim 2013, 16:28 - İp: 78.***.**0.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

ben daha önce kompakt makinede aynı durumu yaşadım, teknik servis bayat pilden kaynaklandığını söylemişti o pillerin seri nolarına baktığımda bendekilerin 3 yıl önce üretilmiş olduğunu öğrendim yeni üretimlerde farklı renge geçilmişti piyasa bunlara öncelik vererek eritmeye çalışıyor dikkat etmek lazım, benzer durumu show haberde muhabir bi arkadaşımız yedek olarak kullandığı duracell pillerde yaşadı. sorunun illede budur demiyorum ama bana öyle geliyor çünkü pilin kısa vadede çok tüketilmesi gibi bir arıza olmaz pili içinde bırakırsın 2-3 günde kendi kendine tükenir, bu bir sorundur muhtemelen kısa devre vardır ama senin durumda bu da söz konusu değil...

#m.levent' tarafından 07.10.2013 18:19:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2013, 18:17 - İp: 81.***.**1.46
ahmetanka
ahmetanka (üye)
Ankara / Amatör

O zaman ben 4 adet varta 2700 mah sıfır pil ve deşarj özelliği olan birde şarj aleti alırsam sorun düzelebilir diyorsunuz yani

Tarih: 7 Ekim 2013, 18:21 - İp: 78.***.**0.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

sen en iyisi makineyi aldığın yere götür sorunu anlat makinede olmadığı kesinleşirse alırsın, boşa para vermiş olma,

Tarih: 7 Ekim 2013, 18:58 - İp: 82.***.**1.103