cumali12
cumali12 (üye)
Gaziantep / Amatör

Taranan Resimler Ps de Hangi Ayar

merhaba arkadaşlar. scannerle çok işim oluyor. özellikle çıkarılmış resimlerin çoğaltılması işinde scanner epey gerekli oluyor. ben canon lide 25 kullanıyorum fakat burada taradıklarım resimlerin renkleri çıktıda orjinalden çok uzak oluyor. bunu gidermek için photoshop ta ne yapmalıyım. bir de önerebileceğiniz kaliteli scanner markası hangisidir. benim için hız scannerin hızı önemli değil önemli olan renklerin orjinale yakın olmasıdır. cevaplarınızı bekliyorum. herkese iyi çalışmalar.

Tarih: 22 Eylül 2008, 22:07 - İp: 82.***.**5.229
cumali12
cumali12 (üye)
Gaziantep / Amatör

arkadaşlar kimsenin vereceği bir cevap yok mu. 54 kişi bakmış ama kimse bir şey söylememiş. bari scanner konusunda bir öneri yapın. bu meslekte herkesin scanneri vardır onun için kaliteli scannerler hangisidir iyi bilirler. bir cevap yazsaydınız sevinirdim. herkese iyi çalışmalar.

Tarih: 24 Eylül 2008, 19:35 - İp: 82.***.**5.229
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

tarama yaparken taradığın resmin bir kenarına beyaz diğer kenarına siyah bir parça kağıt koyabilirsin.bu renk algoritmasının oluşumunda büyük fayda sağlar..o an gözle görülür bişiy olmayabilir ama işe yarayacaktır..siyah ve beyaz kağıtların bir parçası tarama alanına girmeli mutlaka...

taramayı 300 çözünürlükte gerçekleştir...

tarayıp lüzumsuz yerleri kırptıktan sonra bir kez blur more filtresini uygula..

layer menüsünde resmin bir kopya katmanını al (ctrl+j) ve bu katmana filter-other-high pass (değer 20-40) uygula..ardından bu katman için layer menüsündeki none seçeneğini duruma göre overlay yada soft light seçeneğine getir..katmanları birleştir.

image-adjustment menüsündeki renk ayarlarıyla gerçekçi renkleri ve ışığı yakalamaya çalış (contrast, level, shadow)...

epson 3300 iyi sonuçlar veriyo...

Tarih: 24 Eylül 2008, 20:29 - İp: 85.***.**1.168
sumeylann
sumeylann (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

epson marka tarayıcılar iyi.fotoğrafı taramaya başlamadan önce renk ve ton ayarlamaları ön görüntüdeyken yaparsan daha iyi sonuç alırsın.

Tarih: 25 Eylül 2008, 08:35 - İp: 78.***.**3.42
cumali12
cumali12 (üye)
Gaziantep / Amatör

cevap yazan arkadaşlara teşekkür.canon lide 90 veya f4400 ler nasıl acaba arkadaşlar. renkleri orjinale yakın yapıyor mu dur. herkese iyi çalışmalar.

Tarih: 25 Eylül 2008, 19:52 - İp: 82.***.**5.229
  • 1