real50
real50 (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Siyahbeyazbesimirenklendirmeresili

Siyah beyaz resimi renklendirme(resimli) anlatım

evet arkadaşlar en sonunda vakit buldum ve siyah beyaz resimleri renklendirme ile ilgili dersi açıyorum
Renklendirme için birden fazla yol var ben kendi kullandıklarımı ve alternatifleri anlatmaya çalışacağım,bu yöntemler sadece renkelndirmede değil birçok tasarımda işinize yarayacağını umuyorum
evet tabi öncelikle renklendireceğimiz resmi alıyoruz
bu renklendirmede önemli olan ,yani renkerini ayrı ayrı ayarlayacağımız ayarlamak zorunda olduğumuz 5 ayrı yer var
1-ten, yani yüz
2-gözbebekleri
3-dudaklar
4-göz akları
5-ve kaç saç ve varsa diğer dış zemin
dıştan içe doğru bu zeminleri tek tek seçicez ve her seçimi tek tek kaydedicez çünkü seçili yerleri sonra birbirine eklememiz ve seçimleri birbirinde çıkarmamız gerekiyor
seçimi mümkün olan yerlerde "magnetic losso tool" mümkün olmayan yerlerde "pen tool" ile yapabilriz
--ilk seçimimizde yüzün tamamını dış kesiminden seçiyoruz ve seçimi sağ tıklayıp resime göre değişen miktarda feather veriyoruz ardından
select>save selection ile kaydediyoruz

--daha sonra sırayla dudak, gözbebekleri,göz akları ve kaşı seçip (tabi kendinize göre feather vermeniz gerekiyor bu şekilde daha yumuşak geçişler oluyor) aynı yolla isimleriyle isimlendirip seçimlerimizi kaydediyoruz
--ilk önce gözlerden başlayalım gözlerin seçimini yüklemek için select>load selection diyoruz ve ordan channel kısmında tüm seçim kayıtlarımız duruyor ve ordan sağ gözün seçimini seçiyoruz, sağ göz seçilince tekrar select>load selection diyoruz ve channel den sol göz seçimini seçip Add to selection deyip bir seçimi diğerine ekliyoruz

--evet artık iki gözde seçili olduğuna göre gözleri renklendirme kısmına geçebiliriz
renklendirmenin birkaç yolu var 1- Image>Adjustments>Photo Filter
2-Image>Adjustments>Color balance
3-Image>Adjustmen>Hue /Saturation
Tüm renkelndirmelerde bu üç yolu kullanıcaz hangisi daha gerçeğe yakın sonuç veririse resmine göre değişebilir
3 ünü de deneyebilirsiniz ve göz rengini istediğiniz gibi istediğiniz tonda ayarlayabilirsiniz, ben 3 nolu seçeneği seçtim gözler için,ve aşağıdaki ayarları yaptım (colorize check box'unu tıklamayı unutmayın) ve göz lerimiz bu şekilde masmavi olsun

bundan sonra dudaklar geliyo dudaklarıda yine aynı yöntemle aşağıdaki ayarlarla dudakları ateş bi kırmızı yapıyorum tabi pembe ve yeşil rujlu yapmakta mümkün

-- evet şimdi önemli bir noktaya geliyoruz yüzü renklendirebilmek için dudak göz ve kaşın yuz seçiminin içinde olmaması gerekir bu yüzden bu yüzden
- ilk olarak daha önce kaydettiğimiz yuz seçimini Select>Load selectionmenusünden daha önce seçtiğimiz yüklüyoruz
-daha sonra sırayla Select>Load selection menüsünden açılan pencereden Channel dan sırayla dudak,göz akı, göz ve kaşı seçerek herbiri için "Subtract from selection" yani seçimi çıkart diyoruz böylece içinde göz dudak ve kaşın olmadığı sadece teninin olduğu seçimi elde ettikten sonra aşağıdaki değerlerle renklendiriyoruz (ama kendi değerlerinizle daha gerçekçi birenk elde etmek mümkün)

--evet artık işimiz bitti sayılır daha sonra ben kendim lightness ve brighta oynayarak rengini biraz daha değiştirdim sizde kendi renginizi uğraşarak elde edebilirsiniz
benim resmimin son hali işte bu şekilde oldu

Tarih: 11 Kasım 2005, 13:48 - İp: yok
gokhansenkon
gokhansenkon (üye)
Konya / Stüdyo Fotoğrafçısı

eyvallah eline sağlık

Tarih: 13 Kasım 2005, 12:55 - İp: yok
camacce
camacce (üye)
İstanbul / Meraklı

acleniz yoksa ve güzel olsun istiyorsanız, renklendireceğiniz resme benzer açıda resim arayıp buluyorsunuz, resminizin üstüne oturtuyorsunuz, ps araçlarıyla yavaş yavaş kaynaştırıyorsunuz, ordaki ışıltılar ve renkler daha doğal görünümlü olmasını sağlıyor

vaktim yok tut yazamıyorum ama bi ışık çakar kafanızda yararlı olur belki

Tarih: 2 Aralık 2005, 09:31 - İp: 85.***.**8.214
ibrahim386
ibrahim386 (üye)
Bursa / Reklam Fotoğrafçısı

kardes boyama iyide dudakların üstünde gri iz var renkler arasındaki geçişi daha iyi yaparsan iyi olur bir de kaşların renkleri tutmamış gri... dikkat et.

Tarih: 4 Aralık 2005, 21:47 - İp: 81.***.**9.164
fotoser
fotoser (üye)
Eskişehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

saolasın realde eski ipek karta basılmış fotoğrafı nasıl yaparız...........................* bilgin varmı

Tarih: 6 Aralık 2005, 09:16 - İp: 81.***.**6.183
erengalip
erengalip (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

real50 ellerine sağlık kardeş yalnız kaşıda aynı şekilde hiç çıkarmadan aynı ten rengiyle renklendirip daha sonra kaşı kaşa yeni bir layer oluşturup yeni layerin opacityini düşürüp margelinked yapsatdın daha güzel olurdu.
birde dudağın kenarlarını smudge tool ile 20-25lik basınçla biraz titretsen renkler kaynaşır ve daha hoş bir görüntü oluşturur.Tabii bu benim görüşüm.
fotoser kardeş ipekli kağıttada gene smudge tool ile titreterek ipekli kağıt etkisini kaybedebilirsin.daha sonra gene aynı renklendirme işlemini gerçekleştirebilirsin.
yada photo rethouch filteri ile local rutuş yapıponları kaynaştırada bilirsin.

emeğe saygımız sonsuz...

Tarih: 6 Aralık 2005, 11:16 - İp: 85.***.**9.142
  • 1