eskidj
eskidj (üye)
İstanbul / Meraklı

Photoshopta Resim Boyut Küçültme

Elinizdeki resimleri photoshop programı ile başka bir programa ihtiyaç duymaksınız sadece bir Mouse tıklaması ile çevire bilirsiniz….Nasılmı… ?
Diyelimki elimizde 1 klasör dolusu “*.bmp” dosya mevcut bunlar “*.jpg” ye oranla çok daha fazla yer kaplar….Elinde yüzlerce “*bmp” olanlar daha iyi anlarlar….Çünkü çok fazla yer kopluyor….

Başlıyoruz…
1.) Şimdi masaüstüne iki klasör oluşturun bunlardan birine “jpg” diğerine “bmp” adını verin….bmp klasörüne resimlerinizi doldurun…(“bmp” formatındaki resimleri)

dosyamızın mevcut boyutu 31 MB “jpg” çevirdiğimizde görücez….

2.) Şimdi “File\Open\ “ menüsünden resimlerinizi “bmp” klasöründeki resimlerinizin hepsini açın….

3.) Şimdi Photoshop “Actions” bölümüne gelin….(Layers in hemen üstünde)

Yeni Bir Klasör Oluşturun….

Daha sonra yeni bir dosya oluşturun….

Şimdi gelen menüye dilediğiniz bir yazıyı yazın…ve “Record” butonuna basın…

Dikkat !!!!!! bu bölümden sonra program siz ne yaparsanız kayıt edecek….Aynen Microsoft World Programının içindeki “Macro” lar gibi…kullananlar bilir…..

3.) Şimdi Record Tuşuna Bastınız….Yalnızca ilk resim için ayar yapacağız…Daha sonraki resimlere aynı ayarı bilgisayarınız uygulayacak….İlk resim için “Open\Seve menüsüne gelin….jpg klasörüne gelin (daha önce masa üstünce açtığımız klasör) ve resmi “*.jpg”
biçiminde kaydedin….Ve ilk resmi kapatın…..

4.) Şimdi “Action” durdurun….

5.) Şimdi geride kalan tüm resimler için yalnızca “play” tuşuna tıklayacağız ve tüm ve diğer işlemleri bilgisayar halledicek….inanmayanlar deneye bilir….Bütün resimler bitene kadar “play”e basmaya devam edin….

6.)Şimdi Sonuç…..

Bu Bölümdeki ilgili ayarları optimize ederek boyutu daha fazla küçültmek mümkün…….

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:53 - İp: 88.***.**2.252
erkeks_200
erkeks_200 (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

[]Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 19 Eylül 2006, 17:49 - İp: 85.***.**4.179
eskidj
eskidj (üye)
İstanbul / Meraklı

yaa aslında başka bi arkadaşa mesaj atmıştım bunu ama baktım bi bilgi dedim açim konuyu belki böle sorunları olan vardır diye yazdım.

Tarih: 19 Eylül 2006, 18:10 - İp: 88.***.**2.252
azrael
azrael (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Dostum, actionlarla birçok şey yapılabilir, elbette boyut veya format değiştirmede. Şimdi, diyelimki klasöründe 150 fotoğraf var, bunları seçip photoshopa attığında RAM'ın ne duruma geleceğini düşünmek bile istemiyorum. Ve dakikalarca beklersin, ha şu farklı konu. Eğer pc'in iyiyse no problem. Bide bilmeyenler öğrensin neler yapılabildiğini. Ama ideal değildir hatırlatalım.

Kolayı, bir beleş ACDS 4 bulucak ve kuracaksın, bak seni kim tutabilir. Ayrıca bu sürümde PİCA VİEW özelliğide mevcut. Pica vievde fotoğrafa sağtıkla convert de ister botut istersen format değiştir. Ayrıca pica viev sağ kliklediğinde videoyu gösterir müziği dinletir.

AcdSeePowerPackSuite V4.0, BU PROGRAMIN 9 U ÇIKMASINA RAĞMEN BEN HALA BUNU KULLANIYOR VE MUMNUNUM.

İsteyen olursa, programı yükleyip linkini veririm. boyutu 15 Mb.

#azrael' tarafyndan 19.09.2006 18:39:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2006, 18:38 - İp: 85.***.**4.223
  • 1