assa
assa (üye)
Samsun / Amatör

Panoramik Görüntü

Merhabalar,
Photoshop 6.0 ile panoramik görüntü elde etmek istiyorum. Yani manzara çekimlerinde parça parça çekilmiş resimleri geniş açılı ile çekilmiş gibi birleştirmek istiyorum. Photoshop ta bunu naıl yapabilirim. Teşekkürler.

Tarih: 2 Şubat 2005, 15:54 - İp: yok
stcolor
stcolor (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba ;
Öncelikle panoromik görüntü elde etmek istediğin fotoğrafların ebadına göre yeni bi sayfa açmalısın (örneğin 10x50 gibi dar ve uzun bi sayfaolmalı) sonra elindeki fotoğrafları sırasıyla yeni açtığın sayfaya at ve mümkünse fotoğrafta bulunan objelerin üst üste gelmesini sağla ve fazlalıkları kes fotoğraflar arasında renk farkı varsa onları da birbirne uygun şekilde ayarla son olarak crop aracını kullanarak fotoğrafı kes tabi belli bir ebat girmişsen crop'a cleara baski herhangi bir boy seçeneğinde kesmesin fotoğrafı kesme işlemini bitirdiinde elinde yeni bi panoromik fotoğrafın olacaktır . iyi çalışmalar kolay gelsin ...

Tarih: 3 Şubat 2005, 10:42 - İp: yok
assa
assa (üye)
Samsun / Amatör

Cevabın için teşekkürler stcolor,
ancak anlatmış olduğun bu metod ile belki olay çözülebilir ama photoshop ile bunu çok daha kolay ve sıfır hata ile çözülebileceğini sanıyorum. Bu tarz bir cevap gelene kadar anlattığın metodla istediğim şeyi elde etmeye çalışacağım. Tekrar teşekkürler iyi çalışmalar.

Tarih: 4 Şubat 2005, 08:48 - İp: yok
zekai s.
zekai s. (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu işi Photoshop ta yapmak sanırım pek kolay olmayacaktır.Bu işlem için özel yazılmış programlar var .Bende şuanda The Panorama Factory kullanıyorum oldukça başarılı ve kullanımı kolay bir program tavsiye ederim.
Herhangi bi mail adresi verirseniz size yollayabilirim.
Not: Programı istiyorsanız lütfen özelime mesaj atın , aksi taktirde bu mesaja tekrar bakmam uzun süre alabilir.

Tarih: 4 Şubat 2005, 13:40 - İp: yok
profesor
profesor (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Bundan önce panoromik fotoğrafları dikkatlice inceledi iseniz fotoğraf içinde ki konu kenarlara doğru incelir gider. Bunun sebebi ise sabit ayarlar kullanılmasına rahmen kenarlara gittikçe konu ile makine arasında mesafenin artmasıdır. Burada Zekai S'nin dediği gibi bunun için P. Factory kullanman gerçekten prof. sonuçlar alman için gerekli diyorum, bu bprogramın en büyük avantajı geçiş yerlerini kendisi oturtuyor. Daralma yerleri felan çok güzel geçişlerle birleştiriliyor.

Tarih: 6 Şubat 2005, 00:44 - İp: yok
kafes
kafes (üye)
İstanbul / Amatör

panorama express programı da işini görür ama illa photoshop'ta yapacağım diye tutturursan arkadaşın cevabını bir daha oku, sana rehber olacaktır.

Tarih: 11 Şubat 2005, 21:32 - İp: yok
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

3d vista stitcher
realviz stitcher 5,0 (süper prog)
ve bunları exe yapmak 3dvista publisher 2,6

Tarih: 23 Mart 2006, 08:27 - İp: 85.***.**9.245
gurkanx
gurkanx (üye)
İstanbul / Meraklı

HP Image Zone u kullan.Harika işler yapıyor

Tarih: 23 Mart 2006, 11:53 - İp: 85.***.**8.24
theater
theater (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

http://forum.netfotograf.com/photo_editing_sofware.asp?msg_id=8029

Bu adresten pixmaker 1.0 indir ve kullan...
kolay bir program...

Tarih: 23 Mart 2006, 15:05 - İp: 212.***.**0.50
  • 1