magenta_06
magenta_06 (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Lütfen Fotoğrafçılara Biraz Anlayış

Arkadaşlar belki biz fotoğrafçıların site içerisinde tepki gösterdiği vesikalık ve stüdyo fotoğrafı konularında bizi amansızca eleştiriyor olabilirsiniz bu konuda haklısınız diyemem çünkü eleştirilecek hiç bir şeyi hak etmiyoruz birincisi bu bizim işimiz ekmeğimizi bu işten kazanıyoruz lanet olsun serbest piyasa ekonomisi adında haksız rekabete yol açan bir anlayış sonucunda bu gün bir çok fotoğrafçı arkadaşımız kepenk kapatma durumu ile karşı karşıya yada kapattı bu gün bizim ekmeğimizle oynayanlar yarın kendi ekmekleriylede oynandığına şahit olacaklar çünkü ben bu gün iş yerimi kapatırsam yarın bir başka işe geçiş yapmak zorunda kalacağım bu iş sizin işiniz olabilir yarın benimle rekabet yapma durumuna kadar gelebilirsiniz lütfen her kes kendi bildiği işi yapsın duvarda tabu gibi asılı ustalık diplomasını bana beleşten vermediler ben bu işi 20 yıldır yapıyorum ve Allah ömür verirse bir 20 yıl daha yapmayı düşünüyorum ama bu gidişle zor görünüyor eline makineyi alıp sokağa çıkan fotoğraf çeker olmuş devlet bile ekmek vereceğine ekmeğimle oynuyor üniversite giriş formuna çekilen fotoğraflardan 3 ytl alınıyor bu paralar nereye gidiyor ne yapılıyor diye soran yok fotoğrafçılar tepki gösterecekse hadi gelin gösterelim gerekirse sokağa inelim fotoğraf üretmeyelim devlet dairelerinde ki işleri aksatalım malum bu gün bütün işler fotoğraf ile yapılmakta ama nasıl yaparsak yapalım bizi sindiren zihniyete dur diyelim. bana siteden bir arkadaş onu çekemediğim yönünde bir mesaj atmış ve ondan az fotoğraf makinesi aldığım onun benden fazla makine değiştirdiği yönünde bir söz kullanmış ve biz fotoğrafçıların onun gibi kişileri dışladığımızı ve çekemediğimizi söylemiş hocam sen benimle kendini asla bir tutamazsın ben iş yerimde senede 300 e yakın fotoğraf makinesi satıyorumve hepsinide senin gibi amatörlere bir daha bana ulaşmak istiyorsan lütfen foruma yaz fotoğrafçılar ile ilgili düşüncelerini her kes okusun saygıyla.

Tarih: 15 Mart 2007, 21:30 - İp: 88.***.**7.48
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

söylediklerinin büyük bir bölümüne katılıyorum arkadaş.ama rısk allahtandır rıskımızı veren allahım...ama tedbirimizi almalıyız.burada günlerce yazsakta bir cözüm bulamayız bunu bil.haydi hepberaber yürüyelim yada iş bırakma eylemi yapalım diyoruzya.inan suna parmakla sayılacak kadar az talep olur.ama konuşmaya geldimi mangalda kül bırakmazlar.bu böle...

Tarih: 15 Mart 2007, 21:43 - İp: 88.***.**2.235
serwetk
serwetk (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

herşeye varım emege saygı ekmegımızle oynamayın ne gerekıyosa yapalım mecllise yuruyelım anasını satayım bıseyler yapmak lazım ama yıne bızım yamyamlarda suç ne desen boşş yıne ticari zeka dıye ucuza çekıyolar kahrolsun kampanyalar artık 4 vs ye bıle buyuk yok mu dıyolar ya standart getırılsın bazı şeyler ıstensın

Tarih: 15 Mart 2007, 21:46 - İp: 85.***.**8.112
batuhan19b
batuhan19b (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

olacaktır abi ne yaparsak yapalım içimizde para düşkünü insanlar olacaktır yanlış anlaşılmasın herkes para için çalışır ama inanın fotografçılar sokaklara çıksak bunu fırsat bilip işyerini açıp fırsatfırsattır diyecek meslekdaşlar çıkacaktır mutlaka.

benim fikrim bizde kalması gereken meslek sırları olsun derim amatör arkadaşlar alınmasınlar inanın fotografçılık sizin için hobi olabilir ama bizim ekmegimiz .saygılarımla.

Tarih: 15 Mart 2007, 23:01 - İp: 88.***.**9.72
eminakca
eminakca (üye)
Almanya / Özel Gün Fotoğrafçısı

magenda_06 hocam dediklerinize harfiyen katiliyorum sizin gibi üstadlarin tokadini yemeden bu meslege atilanlar inanki hic bir yerde tutunamazlar
ama bu bence akintiya karsi kürek cekmek gibi bir sey yani yapabileceginiz bir sey yok bagirmak cagirmak sokaklara cikmak antipati uyandirir benim kanimca yalniz bakin hocam su an buraya yazanlarin haklisin sana katiliyorum diyenlerin kacta kaci bu meslekte yillarin vermisler nerden bilebiliriz bence bu problemle yasamayi bilmerliyiz yillardir bu meslekte ayakta kaldiginiza göre bundan sonrada korkmayin
bu aciyi en iyi yasayan bir insan olarak diyorum kücük bir örnek
bundan 5 ay önce dükkanimi kapattim nedenmi iste bu gibi meseleler yüzünden belirli bir fiyast politikam vardir halada asagisina inmedim dükkanimda stüdyosu gelinligi damatlik akliniza gelen her sey vardi ben her seye yetisip para kazanmak gibi bir hirsim olmadi ne yaptim burda bir fotografci arkadas arkadas diyorum ALLAH yolunu acik etsin
yanima aldim dedim bu isler sana ait
fiyati albüm basi 200 iken ben 300 euroya cikardim herhafta 3 veya 4 albümü vardi bende salon cekimleri cabasi yani haftalik benden bir 1000 eoru rahat geliri vardi ben enayi oldugumu sonradan anladim benim bildigim bu isin bütün incelikllerin gösterdim davetiye bastirdigim adresleri en cok ta bana gelen müsterilerle onu muhatap ettim onu bir kardes gibi gördüm bütün birikimimi ben videografim yani video kesim bir stüdyom var bir kac tv kurulusuna cekim yapiyorum ayriyetten bir özel kanalda programim var firmam adina almanyada neyse ben video icin gerekli malzeleri neler lazim nasi lbir cekim teknigi kullanman lazim bu fotografa benzemez kamera incelikleri hangi detaylöara girmen lazim hangi marka kamera derken ben bunu bir senede fisek gibi bir insan yaptim
ALLAH büyük benim arkamdan cevirdigi dolabi ic yüzünü sonradan gördüm rastlanti sonucu bir arkadasimin dügünü vardi o cikardi piyasaya emin senin bu arkadasin bana bu fiyati verdi senden cok daha ucuza benim arkadasim oldugunu hesaba katmamis cikti piyasaya dükkandan kovdum yasi 45 dükkanima gelmis ben yoktum esim ordaydi aglamsi sizlamis ben ettim siz etmeyin ben hatami anladim falan filan ben kovdum tükürdügümü yalamam hesabi simdi benim eski dükanimin 500 metre ilerisine ayni benim özellige sahip bir dükkan acti tanidigm bütün müsterilere benim zarar yapacagim fiyxati verdi ben vergi dairesine bagliyim ister is yap ister yapma verdgini ödemek zorundasim 3500 euro gecen gün geldi yine adamlar senin is yapmana bakmiyor diyor senin meslegin tutari bu ödeyceksin bitti
neyse ben baktim olmayacak kiralar pahali 1200 euro dükkanin aylik kirasi ne yaptim yenilik yaptim 3 katli bir yer tuttum en üstünde ben oturuyorum alt katta dükkanim orta katta stüdyom simdi müsteriye ayni evdeki rahati verdim cayini kahvesini önüne koyuyorum istedigi saatte gelsin diyorum cuamrtesi pazar farketmiyor salon cekimelrinde yesil bir perde aldim direkt photoshoplayip cesitli cicek desenli cercevelerin icine koyuyorum hazir programlarla rütüusluyorum bir fotoya ayiracak zamanim 3 dakika ve su an yine ayaktayim para kazaniyorum
bu kadar anlattim belki kafanizi agrittim ama hic üzülmeyin kizmayin kaliteli olan bu iste sizin gibi ustalar hic bir zaman kaybetmez

Tarih: 15 Mart 2007, 23:41 - İp: 62.***.**2.73
fotomerve1
fotomerve1 (üye)
Osmaniye / Stüdyo Fotoğrafçısı

ağzına sağlik arkadaş

Tarih: 16 Mart 2007, 19:44 - İp: 85.***.**7.52
snapshot
snapshot (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

dediklerin çok güzel fakat diğer arkada
şlarında dediği gibi çok talep lazım buda imkansız gibi gözüküyor fakat biz bir imkansızı gerçekleştirdik
bütün fotoğrafçı arkadaşlarla fiyatlarımızı sabitledik şuan müşteride memnun bizde fakat vesikalıklar elimizden gidiyor buna çözüm bulmamız şart bu şekilde çözümler denememiz gerekecek şahsen ben digitale geçtikten sonraki film satışı yani market işimizin duracağını daha önceden kestirmiştim ve şuanda dükkanımın 4/1 bölümüne çiçek standı yaptım ve çiçek satışı yapıyorum fakat bu sadece ek gelir fotoğrafçılığı bırakmaya hiçde niyetim yok ama bu tarz eylemlerde çok gerekli bişeyler yapılması lazım
yazın çok güzeldi teşekkürler magenta

Tarih: 16 Mart 2007, 19:57 - İp: 88.***.**7.13
esen@
esen@ (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

tebrik ederim

Tarih: 16 Mart 2007, 22:58 - İp: 85.***.**1.16
photodesng
photodesng (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Ben Genelde Amatörlere Yakın Bir tutum İçerisinde Oldum..
Hepsine Değil Ama Arkadaşlar Belki Yalniş Anlaşılabiliyorumdur..

Lakin Sitedeki Paylaşımlara Bir Bakın Amatörlerinde Katkısının Olduğunu Göreceksiniz..

Saygıya Gelince Saygı Göstermeyene Hiç Birşey Gösterilmez Bence Önce Saygı Duymasını Bileceksin Sonra saygı göreceksin..

liebster Arkadaşımız Çok Güzel Kelimeler Yazmış..

Rıskı Veren ALLaH (c.c)'dır

Liebster Alkışlıyorum Seni Arkadaşım

Devamında da Belirtmişsin Tedbirimizi Alalım Diye Bence bunun Tedbiri Alınamaz Gibi Geliyor Bana Herkez Bir Şekilde bu İşe Girmiş İş Değil de Hobi Olarak Diyelim..

Başka biryerde Şöyle Bi Yazı Görmüştüm liebster Seninmiydi Yazı Bilmiyorum Tam Hatirlamiyorum ama Yazi Aynen Şöyleydi..

Bir Amatör İşlem Yapyıyor Fotoğrafa Geliyor Fotoğrafçıda Bastırıyor Yani PS De Fon Değişiyor Veya 1-10x15'e 4 Vsk Diziyor Fotoğrafçıya gidip 250 YKRŞ'a Bastırıyor Diye..

Ben O Vsk'yı 250 YKRŞ'a Basan Fotoğrafçının Affedersiniz Ama İlk Defa Uslubumu Bozacam Ta.....

Burası Paylaşım Sitesiyse Paylaşmak Gerekir..
Ben Fon Paylaşımında Bulundum Mesela Teşekkür Etmelerini İstedim Ve Mesaj Bölümlerine Link Yolladım..

Kimin Saygı Gösterip Kimin Göstermediğini Az Çok Görebiliyoruz Yazılarından Takip Edebiliyorum Ayrimciliği Hiç Sevmeyen Ben Orda Ayrımcılık Yapıyorum Yapmam Gerekiyor Çapulcu Çöplükçü İnsanlar Çok Geliyor Süpürüp Gidiyolar..Arındırmak Lazım Siteyi Oda Zor Kimsenin nick'inin Altında Beleşçi Veya Süpürücü Yazmıyor ama Biz Birlik Olursak Arıtabiliriz Bence..

Bunlardan Midemiz Bulanıyor Anlaşılan..

Fazla Uzatmıyayım Arkadaşlar..

Bir Kitap Var USTAY'a SaYGı Diye..
Okumanızı Tavsiye Ederim..
ALLah Bol Kazanç Versin Arkadaşlarım Hayirli İşler..

#photodesng' tarafından 17.03.2007 08:51:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mart 2007, 08:47 - İp: 88.***.**4.33
ersan06
ersan06 (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

DEDİKLERİNE HARFİYEN KATILIYORUM.
AMA BUNUN İÇİN DERNEK BAŞKANLARININ ÇAYINI KAHVESİNİ BIRAKIP SICAK KOLTUKLARINDAN KALKMALARI GEREKİYOR

Tarih: 17 Mart 2007, 11:36 - İp: 88.***.**8.129
fotoser
fotoser (üye)
Eskişehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

NE KALDIKI AMATÖR BİTTİ VSK BİTİYOR. >]

#fotoser' tarafından 17.03.2007 16:29:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mart 2007, 16:15 - İp: 85.***.**3.97