mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Her Fotoğrafa Neden Rötuş?

Bugünlerde nişan, düğün derken ben ve yakınlarım sık sık fotoğraf sütüdyosunda fotoğraf çektirdik.Ama istisnasız gördüğüm bir durum var ki çok tuhafıma gitti.Çektirdiğimiz bütün fotoğraflara rötuş (çoğu zaman abartılı şekilde) uygulanmış.Merak ediyorum neden her fotoğrafa rötuş uygulama sevdası var bu fotoğrafçılarda?Yani güzel bir şey mi yapıldığını sanıyorlar?Macun sıvanmış duvar gibi görünmeyi kim ister ki?

Tarih: 26 Ağustos 2006, 23:21 - İp: 85.***.**4.163
fotozuhal
fotozuhal (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Zaten o yapılan şeyin retuş olduğunu bile söyleyemeyiz. Retuş yapılmalı ama sade olmalı sadece göze hoş gelmeyen kısımlar düzeltilmeli. İfade bozulmamalı. Sanırım bahsettiğiniz durum biraz hızlı çalışan bir arkadaşımızın işi.

Tarih: 27 Ağustos 2006, 11:56 - İp: 88.***.**7.247
mavis.67
mavis.67 (üye)

SİZE KATILIYORUM

Tarih: 27 Ağustos 2006, 22:55 - İp: 85.***.**8.121
sennseyy
sennseyy (üye)
Bursa / Firma

Arkadaşım rotuş profesyonelce ve yerinde yapılmalı.Ancak Bu işi malesef bilen bilmeyen herkes kendi çapında bişeyler yapıp milletin yüzünü deneme tahtası olarak kullanıyorlar.

Tarih: 4 Eylül 2006, 22:29 - İp: 88.***.**2.14
elvina
elvina (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

Artii bu rötüsü cok fazla abartanlarada bir anlam veremiyorum
Tabi alanlarada

Tarih: 13 Ekim 2006, 00:43 - İp: 80.***.**2.97
imajfoto
imajfoto (üye)

7430 arkadaşım çok merak ettim niye sadece yüzünün bembeyaz olduğu bir foto.kullanıyorsun yani böyle dümdüz yüz hatlarının belli olmadığı parlamış bir yüz ışığın dengesi hiç yok sanki yüzündeki belli başlı pürüzleri saklamış daha temiz bir yüz ifaden varmış gibi duruyor bu ışık onun için kullanılır ve hatta rötüş den çok daha fazla bir sıvama yaparki bütün detaylar kaybolur çok merak ettim sanatsal bir çalışma diyemi yoksa karşı olduğunuz şeyin diğer bir alternatifi de var diyemi

Tarih: 14 Ekim 2006, 12:14 - İp: 85.***.**9.189
efekan55
efekan55 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Cok haklisiniz. Örnegin bazi stüdyocular varki pasaport icin olacak vesikaliklara bile okadar rutus yapiyorki inanilmaz derecede. Bence hic bir zaman fotosu cekilen kisinin rutusta deri dokusunun kaybolmamasi gerekiyorki. Oyuncak bebek yerine insan oldugu belli olsun degilmi? Yanlismi düsünüyorum?

Tarih: 14 Ekim 2006, 12:45 - İp: 84.***.**1.177
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Sevgili 7430

Cok guzel bir konuya deginmissin, senin gibi bu meslege saygi gosteren insanlar oldukca bu sonradan bitme photoshop meraklisi yeteneksizler bu meslegin oldurulmesine neden olamayacaklar.

Bilincli tuketici sizlere sesleniyorum, bu insanlara para odemeyiniz , bunlara prim vermeyiniz, bunun adi emek hirsizligidir.Musteri fotografa para odemeli grafik tasarimina degil.Sadece kabul edilebilir kucuk rutuslari kabul ediniz.

Ben avrupada yasadigim icin buradan ornek verecegim ki daha oncede burada yazmistim. Burada bu bir savas halini aldi ve musteri kesinlikle bu sekilde calisan fotografcilara is vermiyor.Reuters haber ajansi fotograflarini photoshop'la abartili bir bicimde oynayanlarin isine son veriyor.

Zaten fotograftan anlamayan, bir kac photoshop programi ogrenip kendini fotografci ilan edenlerin dustugu komik durumlara gulsek mi ,aglasak mi bilemiyorum.
Adam nasil olduysa sahane bir fotograf cekmis ama fotograftan anlamadigi icin onun guzel bir fotograf oldugunun farkinda degil.Geciyor photoshop'un basina guzelim fotografi rezil bir hale ceviriyor,sanki bir sey yapmis gibi gururla seyrediyor.

Sonucta siparis yok,musteri yok,is yok diye aglamalar.Grafik tasarimlarini emegin uzerine cikaranlar beter olun insallah .

Tarih: 14 Ekim 2006, 13:03 - İp: 195.***.**2.41
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

http://forum.netfotograf.com/studyo_foto.asp?msg_id=7811

sayfasında.. değerli bir üyeden, bu konuda bir yorum var.. (site sahibinden)

ben, üzerime alınmadım.. ama ... umarım, birileri kendini düzeltmeye çalışır..

Tarih: 17 Temmuz 2007, 17:23 - İp: 85.***.**0.164
fotomerve1
fotomerve1 (üye)
Osmaniye / Stüdyo Fotoğrafçısı

mete007 eger bu arkadaş site sahibiyse ben bu siteyi terk ederim, rutuş yapmaksa her babayiğitin harcı değildir ,rutuş yapmak müşteriden müşteriye değişir eline bir makina alan dükkan açarsa, amatörlerler profesyenel insanlara kafa tutmaya kalkarsa alacağınız fotoğraflarda ancak bu kadar olur

Tarih: 17 Temmuz 2007, 20:42 - İp: 85.***.**7.121
a.haydar
a.haydar (üye)

aslında mesele rotuşla bitse amenna
konu bence müşteri hangi şekilde çalışılmış fotoğraf istiyorsa onu vermeli
zira stüdyocu sanatsal kaygıları ön planacıkaracak lükse sahip değil

Tarih: 17 Temmuz 2007, 21:04 - İp: 88.***.**8.114