kızfoto
kızfoto (üye)
Afyonkarahisar / Stüdyo Fotoğrafçısı

Fotoğrafçılık Sanat Mı? Değil Mi?

Merabalar ben malatyalıyım ve malatayda çok kıymetli arkadaşım olan sanatsever abimle buluştuk ve bi arkadaşdaha muhabbetimize katıldı ve o arkadaş resim öğretmeni biz abimle konuşurken konu geldi geldi
fotoğraf sanat değildire?Sanat reismdir resime emek verisin ve birtane olur çoğaltamazsın işte herkes yapamaz siz kopyacısınız fotoğrafı herkes çeker tabi ki benim kafamın tası attı tamam dedim sen saatlerle ortaya koyuyosun emğini ortaya çıkarıyosun ben saniyemi veya bir saatimi veriyorum ama senin çektiğin fotoğraf başka benim çektiğim başka sen bakarsın hoşuan gider ışığına konposyonunaymış vs. bakmazsın ben bakarım diyorum diye tartışam büyüdüBak diyorum insanlar önceden çekişle dağa taşa resim yaaprmış sonra kağıt kalemle şimdide makianalrla yaplıyo bu iş diyorum bu bir serüven ve bizde burasından tutmuşuz diyorum ama anlatamadım fotoğraf hakında ne biliyosun diyorum hiçbişey diyo okulda dersi vardı ama önemsemedim diyo hakkında bilgi sahibi olamdna nasıl bukadar çok konuşuyoki ve bende bu konuyu siteye atmak istedim.Size göre Fotoğraf bir sanatmıdır değilmidir?

Tarih: 18 Ağustos 2007, 14:59 - İp: 88.***.**4.40
sanatsever
sanatsever (üye)
Malatya / Meraklı

#sanatsever' tarafından 19.08.2007 09:35:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 20:27 - İp: 85.***.**9.141
keremmm
keremmm (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

hocam işte sizin mantıınız bu kdar benim kullandığım makine dslr amatör dijital fotoğraf makinesi Değil. biz fotoğraf manuel modda çekeriz bunuda bil...

verdiğim emekleri anlatıyım mı...
22 yaşındayım
13 yaşında çırak olarak başladım fotoğrafçılığı öğrenmek için hem okula gittim hemde studioda çalıştım... agrandizör olsun copal analog olsun yeni dijital olsun tüm minilab baskı sistemlerin öğrendim, mamiyada çekim olsun pozlandırma olsun ışık olsun, pozörlük olsun hepsini öğrendim... dijital çıktığında ben zaten fotoğrafçılın a dan z sini biliyordum photoshop öğrendim ama sizin gibi internet sayfası üzerinden değil. kursa gittim ileri rutuş teknikleri için almanyada özel workshoplar aldım... bunları bırak babamdan yıllardır öğreniyorum. Hangi ışık nereye nasıl gelirse ne olur hepsini kafamda hesaplayıp öğle foto fotoğraf çekiyorum görebileceğiniz en çirkin kadını iki ışık hamlesi ile dünyanın güzel kadınları arasına sokabilirim...

sen benim yaptığım işin sanat olup olmadığını sorgulayabilcek düzeye gelmek için ne yaptın

ben kendimi övmüyorum ben yaptığım işleri söylüyorum...
ben meraklı değilim, amatör değilim, profesyonel studio fotoğrafçısıyım.

he bide unutma en baba fotoğrafçı bile aynı fotoğrafı ikinci kez çekemez...

Tarih: 18 Ağustos 2007, 20:45 - İp: 85.***.**6.98
sanatsever
sanatsever (üye)
Malatya / Meraklı

#sanatsever' tarafından 19.08.2007 09:36:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 20:51 - İp: 85.***.**9.141
keremmm
keremmm (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

hocam sanatın tanımı nedir? al sana lisede felsefe dersinde öğrendiğim sanatın tanımını yapıyım.....

eğer bir obje insanda güzellik vb. duygular uyandırıyorsa göz kulağa duyulara hoş bir iz bırakıyorsa sanattır.

ama sen çok sabit fikirlisin o böceğin gözüne makineyi dayayıp makro ile o böceğin tiksinçliğini iğrençliğini çektiğin fotoğrafta kaybedebilirsen yaptığın sanattır arkdaşım. the end i falan yok eğer sende çektiğin fotoğraflarda sanatsal bir nitelik görseydin fotoğraf sanattır derdin...

yani kedi ulaşamadığı ciğere munder dermiş

BAK ŞİMDİ THE END SANAT SEVER KARDEŞİM...

Anlayan Anladı Ne olduğunu aldığım pmlerde de gördüm....
bundan sonra bu topice bişi yazmıcam... ne derseniz deyin bu olaydan sonrada hiç bir meraklı ve amatöre yardım etmeyeceğim kurunun yanında yaşta yandı... böyle insanlar yüzünden.. mesleğimiz yerle bir oldu....

sanat sever koçum sen git sanat yap resim çiz... en sanatsalından..

saygılar hepinize

Tarih: 18 Ağustos 2007, 20:56 - İp: 85.***.**6.98
sanatsever
sanatsever (üye)
Malatya / Meraklı

#sanatsever' tarafından 19.08.2007 17:00:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 21:02 - İp: 85.***.**9.141
kızfoto
kızfoto (üye)

Abiler tşkler lütfen gerginlik yapmayalım konuyu kapatalım yakışmayacak sözlerde bulunmayalım saolun

Tarih: 18 Ağustos 2007, 21:53 - İp: 88.***.**7.41
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Konuyu Gördüm Bir TürLü Okuyamadım Sadece KızFoto'nun Konu İÇeriğini Okuyabildim.. Diğer ArkadaşLar Ne Yazmış BiLmiyorum...

Ben Sanadece Fikrimi Söylemek İstedim.

Fotoğraf Çekmek Sanatmıdır Diye SoruLmuş.. Saçma ! Neden ?

Örnek: Konuşmanın BiLe Sanatı Vardır.
Şimdi Resim Çizmek Fotoğraf Çekmek Sanatmı ? Tartışmaya Gerek Varmı? Bence Yok Sanat Olarak İcra Ettiğimiz Herşey Sanattır..

Herşey Diyorum YanLış AnLaşıLmasın.. Sanat İçin Resim Çizdim Dersem Sanat OLmaz Tabikide.. sanat Ayrıbirşeydir.. Sanatın Duygusu AnLatımı Çok FarkLıdır..

Ben Sanat Yapıyormuyum ? Hayır Yaptığım İş Ne Kadar GüzeL Olursa OLsun Fiyatını Kendim BeLirLiyorsam Bu Sanat DeğiLdir! Değer BiçiLmemeLidir Sanat OLması İçin..

Fotoğrafı Herkez Çektiği İçin Fotoğraf Sanatı Yokmudur? GüLerim Ben Buna Bende Resim Çiziyorum :o)

Daha Yazacağım Çok Şey Var Ama Kısa Kesiyorum Şunuda Söylemek İstiyorum..

Eğer Biri Resim Çizmek Sanattır Fotoğraf Çekmek Sanat DeğiLdir Diyorsa.. O İnsanLa Hiç Tartışmaya Girmem Çünki SağLıkLı Düşünemediği İÇin BöyLe Bir PoLomiğe Girmiş..

Tartışmak Çok Gereksizdir.. Kendinizi ParçaLamanıza Gerek Yokki MantıkLı Düşünmek YeterLidir.. Sanattın Ne Olduğunu BiLmek Gerekir.

Herşey Sanat İçin SaygıLarımLa..

Not Sanat İçin SoyunanLarda Var)

Tarih: 18 Ağustos 2007, 22:23 - İp: 85.***.**7.26
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

HA Bide Şu Var Stüdyo Fotoğrafçısı Sanatçımıdır ,Çektiği Her Foto Sanatmıdır Derseniz Hayır.. AceLe Bir VesikaLığın Neresine Sanat Yapıyorum DiyebiLirsin.. BUnuda BeLirteyim.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 22:27 - İp: 85.***.**7.26
kızfoto
kızfoto (üye)

Çok tşk ederim değerli yorumundan dolayı

Tarih: 18 Ağustos 2007, 22:29 - İp: 88.***.**7.41
sanatsever
sanatsever (üye)
Malatya / Meraklı

#sanatsever' tarafından 19.08.2007 09:36:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 22:53 - İp: 85.***.**9.141