coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Netfotograf. Com Kan Kaybediyor...

Arkadaşlar farkında mısınız bilmiyorum ama site sürekli kan kaybediyor.
Acil önlemler almak gerektiğini düşünüyorum.
Nasıl bilmiyorum ama sitenin tekrar canlanması şart..

Önerileri olanlar lütfen yazsın...

Tarih: 17 Ekim 2008, 00:16 - İp: 78.***.**0.58
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Bugün forum bakasım geldi.
Coffie Hanım'ın konu başlığına denk geldim,
fikirlerimin altını çizmek isterim ben de ...

Site kan kaybediyor demekle sanırım giden arkadaşlar filan oluyor, onları kastetmiş olmalı coffie... Bu konuda söyleyeceğim, kimi zaman bazı bırakanlar, fotoğraf silenler üzüntü verici olsa da, yeni gelenler, ya da gidenlerden tekrar gelenler de her zaman olabiliyor. Kanımca, netfotograf öyle bir mecra oldu ki, kim nereye giderse gitsin farketmez, ki, bazen, hepimiz kızıyoruz, bırakmak istiyoruz, fotoğrafları siliyoruz ya da silmek istiyoruz, ama netfotografta bu ve benzeri başlıklar açıldığından beri kimbilir kimler gitti geldi ama netfotograf yerinde duruyor, bu bakımdan , böyle ortamlarda fotoğraflarını 100-150 kişiye gösterebilme imkanını kaybedenler asıl gitmekten kaybedenlerdir. Siteye bir şey olmaz

Ayrıca, sitedeki geliştirmelerin olumlu yönde olduğu, fotoğrafları izlemenin daha keyifli hale geldiğini ifade etmek isterim. Galeri ara yüzünde benim vaktim geçiyor hep, forumlara ayda bir bakıyorum ya da bakmıyorum, bakarsam da, Canon DSLR satın alma bölümündeki konulara bakıyorum, cevap verebileceğim bir şey var mı, ya da öğreneceğim yeni bir şey var mı diye ... Galeri bence fevkalade... Gizlilik meselesi hariç, halen gizli olayını tasvip etmediğimi açık açık söyleyebilirim, ki bizim gibi sitede nisbeten eski üyeler için bu sorun yok olsa dahi ...

Sonuç olarak fotoğraflarımı, evde , işte bir iki arkadaşıma göstermek yerine, burada, 100-150 kişiye gösterebilmek her zaman daha cazip gelecektir bana. Puan filan da yok ne güzel, keyifle takılıp gidiyoruz. Bozulmak, kızmak da oluyor bazen de, olur o kadar. Diğer siteler de farklı değil çünkü, ayrıca, bir çok fotoğraf sitesi çıktı, hiç birine gitmiyorum kişisel olarak, çünkü, buradaki A,B ve de C kişileri, aynısı, bir fazlası veya bir eksiği ile diğer sitelerde, aynı insanlar, beş ayrı sitede aynı fotoğraflarına yazıp yazıp duruyorlar, bu çok manalı değil, anlamlı değil, ben bir de FK'ya fotoğraf veriyorum, bu bile beni arada çelişkiye düşürüyor ama, NF ve FK kitlesi genel olarak epey farklı, ama bir üçüncü sitede, bir başka üçüncü kişi yok, hepsi aynı kişiler, e ne gerek var o zaman , sıkıntıya girip de farklı yerlerde de zaman harcayayım, zamanımı buradaki portofolyomu zenginleştirerek değerlendirmek dahamantıklı geliyor bana...

Evet, sonuç olarak, bence site, kim giderse gitsin , kan kaybetmez, zaman içinde kazanır, çünkü, NF dostlarımız, gitmezler, gitmişlerse dinleniyorlardır, bir ara geri geleceklerdir, buradaki ortamı bulmak pek kolay değildir.

(Fdiker'den reklam ücreti filan almıyorum, şahsi görüşlerim böyle...)

Bence, NF iyi bir paylaşım ortamı, acemisi de çok evet, ama ustaları da çok, iyi inceleyen görecektir, forumlar da envai çeşit, hatta fazla bile çeşit, geyikten geçilmiyor, arkadaşlar kilometrelerce yazıyorlar benim bu başlığa yazdığım gibi, galeriye daha fazla vakit ayırsalar, bu kilometrelerce yazılan forumlar ve geyikler yerine, galeri de faha fazla canlanır belki de, ama sonuçta, taşlar hep zamanla yerine oturur. İyi bir galeri var genelde, kötüye gitmiyor, iyiye gidiyor bana göre.

Bu vesile ile , dinlenmede olan arkadaşlarımız var ve bu satırları okuyorsa, geri gelsinler, ortama katılsınlar, bize keyif katsınlar, bekliyoruz.

(Tekrar ediyorum, fdikerle her hangi bir reklam anlaşmam da yoktur, akrabalığım da )

Saygılar selamlar herkese ...

#husmenaga' tarafından 20.10.2008 11:28:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2008, 11:23 - İp: 212.***.**1.146
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Merhaba Arkadaşlar,

Merak ile takip ettiğim bir konu bu ancak düşündüğümden az katılım oluyor…

Sayın Gülter hanımın bu konuyu açmasındaki amacı, gizlilik uygulaması ile galeri bölümündeki katılımın düştüğüne dikkatleri çekmek olduğunu düşünüyorum. Bende galeri bölümü ve uygulamalar hakkında görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Gizlilik uygulamasının fotoğraf adına doğru bir karar olduğunun hala arkasındayım. Bu kararı alırken reyting kaybı da aklımdan geçmedi değil. Uygulama başlangıcından itibaren de gerek sistemin tuttuğu kayıtlardan, gerekse Google Analystics kayıtlarından günlük ziyaretçi sayısı ve sayfa gösterimlerini yoğun bir şekilde takip ettim. Çok açık söylemek gerekirse "kan kaybı" olarak adlandırılacak şekilde ziyaretçi ve sayfa izlenimi sayısında düşüş (bayram dönemi hariç) söz konusu değil. Aksine, uygulamanın başlangıcındaki yaklaşık %5'lik sayfa görüntülenme sayısındaki düşüşün çok kısa bir süre içinde eski görüntülenme sayılarına ulaştığımızı hatta geçtiğimizi bile söyleyebilirim. Katılımın, fotoğraf kalitesi anlamında arttığı ancak fotoğraf ekleme ve yorum yapma anlamında düştüğü konusunda da herkesle hem fikirim.

Ben, burada "kan kaybı" olarak adlandırılan düşüşü farklı bir boyuta taşımak istiyorum... Ne için fotoğraf çekiyoruz? Bizler, aldığımız yorum/puan kadar mı fotoğrafçıyız? İnternet siteleri, fotoğraf amacımızın neresinde… Ve neresinde durmalılar? İlk iki soru beni de ilgilendirse de, böyle bir platformu yönetme ve taşıma misyonumdan ötürü, son soru beni daha çok ilgilendiriyor. Çeşitli başlıklar altında defalarca bahsettiğim gibi, Netfotograf'ın hayata geçmesi bir dizi tesadüfler silsilesi sonucu oldu. Ben zaten uzunca yıllar fotoğraf sektörünün içindeydim, üzerine bilgisayar bilgimi geliştirdim.Normal süreçte Photoshop'ta ilerlemem gerekirken kendimi Web'in içinde buldum. Bunları anlatmamdaki sebep: Netfotograf, her hangi bir yabancı sitenin Türkçe versiyonu değildir ya da belli bir başarıyı yakalamış herhangi bir sitenin kopyası da değildir. Tamamen, benim fotoğraf sektöründe geçmiş tecrübelerimin üzerine, üyelerin katkılarıyla oluşmuş doğaçlama bir sitedir. Amacı; Kayahan'ın sözlerini uyarlayarak söylemek gerekirse "Yolu fotoğraftan geçen herkesi aynı çatı altında toplamak"tır. Bu amaç doğrultusunda yaşamak için reyting tabii ki şart. Ancak sektörü de yozlaştırmamak hedefim olmuştur.

Çeşitli vesilelerle fotoğraf tutkusu olan insanlarla bir araya geliyorum. Sayısal fotoğrafın yaygınlaşması ve elde edilen fotoğrafların çok sayıda kişiye ulaşabilmesinin insanların heyecanını arttırdığını gözlemliyorum. Her ne kadar büyük! Firmalar interneti görmezden gelseler de bu heyecanın sektörün canlanmasında büyük katkısı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ancak, fotoğraflar tanımlanırken çoğu zaman "falanca sitede x puan aldı", "filanca sitede y yorum aldı" gibi değerler oluşmaya başladığını gözlemledim. Hatta ve hatta, bu "değer"lerin "gel bana geleyim sana, gör beni göreyim seni" mantığıyla daha da değer! kazandığını anlatan arkadaşların sayısı da azımsanmayacak kadar çoğalmaya başladı son dönemde. Bir konu ile ilgili araştırma yaparken "puan/yorum yaparsan, puan/yorum yapar" şeklinde bir listenin varlığı dikkatimi çekti. Bu tespitlerden sonra sektöre dinamizm katarken, "sözde fotoğrafçılar"da yarattığımızı fark ettim ve "fotoğraf için fotoğraf" kararı aldığım için gizlilik uygulamasını hayata geçirdim. Bu bağlamda x bir fotoğraf için "bak fotoğrafını ziyaret ettim 'eline sağlık, ışığın bol olsun' dedim ama! Sen de beni gör" mantığı altında ziyaret yerine "fotoğrafını gördüm beğendim/beğenmedim" değerlendirmesi benim için çok daha değerli. Velhasıl içtenliği tartışılır 40-50 yorumlu fotoğraflar yerine 10-15 'fotoğrafa yorum'un bi sakıncası olmaması lazım diye düşünüyorum.

Bu aşamadan sonra her şeye rağmen "kan kaybı"nı bir süre daha göze almak istiyorum.

Diğer 2 soruyada siz cevap verirsiniz artık.

Not: Konumuzla direk olarak ilgili olmasa da sevgili ocaklılar'ın "Çok Bilen Bizler!" yazısını okumanızı öneririm.

Saygı ve sevgilerimle

#fdiker' tarafından 20.10.2008 15:41:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2008, 15:38 - İp: 78.***.**0.112
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Fdiker'in açıklamaları biraz daha açtı bakışımı, canlanma konusunda iki kelime ekleyeyim durun... fdiker'e cevap olsun diye değil, tamamen atladığım hususlara da değineyim diye ...

Bence, puan sistemi olmamalı (bizde zaten yok), sitede isimler açıkken de, kendi adıma, favori listesi tutmadım, genelde yorum yapana dönüp yorum yapmadım, dolayısıyla, ben açıkken de , gizli iken de, beğendiğim fotoğraflara yorum yapma amacıyla büyüttüm fotoğrafı hep, ama büyütürken gene de baktım, kimin bu fotoğraf, kimin olduğunu bilmediğim fotoğrafa yazmam kişisel tercihim bu yönde, çünkü, daha önce yazdığım, eleştiri yaptığım kimi insanlar, eleştirilerimden hoşlanmadılar, bu hoşlanmayan kişilere, tekrar tekrar yorum yapmamın hiç bir anlamı olmadığından, o kişilere artık yorum yapmıyorum ... o yüzden gizlilik işime gelmedi ...

artı, kimisi var, fotoğraf ekleme sayıları 2x olmuş , ama yorum sayısı 0x, kim olursa olsun, bu kişilere fazla yorum yapmak istemem, onlar belli ki ya ustalar, ya da kendilerini usta görenler, zaten eleştiriye de ihtiyaçları yok demektir , siteye sadece fotoğrafları ile katkıda bulunuyorlardır, muhtemelen izleme sayıları zaten onlara yeterlidir, izleyip geçerim, yazmam...

artı, fotoğrafı güzel olsa bile, portofolyosuna bakarım bir kişinin, o fotoğraf tesadüfi mi güzel, portofolyosu o güzel fotorğafı doğruluyor mu, yoksa çalıntı da olabilir mi, ya da, fotoğrafa bakışı ciddi mi değil mi gibi bir iki kendimce kriter daha ararım, bunlar tamam ise, ancak yorum yazarım, o nedenle gizli olduğunda yorumlarımı kestim, ancak gün aşan fotoğraflara yazmayı düşündüm ...

gizlilik konusundaki bu yazdıklarıma rağmen, fdiker'e de tamamen katılıyorum, bence yaklaşımı son derece güzel ve mantıklı, kesinlikle eninde sonunda fotoğraf öncelikli olmalı ... benim şahsi kriterlerim de öyle.

Niçin fotoğraf çekiyoruz demiş Fikret, ben, en önce, profilimde yazdığım gibi, kendi sitemde ve her yerde de yazdığım gibi, kendim için fotoğraf çekiyorum en başta, ama sadece kendim görünce elbette tatmin olmuyorum, bunu birileri ile paylaşmak istiyorum, o nedenle, 2-3 yorum almış olması önemli değil fotoğrafımın, 100 izlemeyi geçmişse mutlu oluyorum, tabii 1000'i geçmişse daha da mutlu olurum, dün sergimiz vardı, ilanlarımdan gören görmüştür, sergiye , sergide fotoğrafları olan 30-40 kişi ve onların yakınları, kokteyl için gittik, hafta boyunca, bilemediniz 50-100 kişi daha görmüştür, ama 1000 kişi değildir gören, oysa buralar öyle değil, kimi zaman 3-5bin izlemeye ulaşabiliyor fotoğraflar, işte , fotoğrafı kendim için çekiyorum, ama, internet'te, başkaları da izlesin diye paylaşıyorum, iyi olmuş yorumları gurur okşayabiliyor, ama eleştiriler başka güzel, 20-30 yorum arasında sağlam bir eleştiri gelmişse, en güzeli oluyor, hepimizin 3 sene önceki fotoğrafları ile şimdiki fotoğrafları arasında dağlar kadar fark var, bu farka en büyük katkı da , bu bulunduğumuz sitelerden ve tanıştığımız usta ellerden aldığımız feyizlerden ...

velhasıl
bence
evritink iz okey, yani herşey güzel, değilse de olacak

Selamlar.

Tarih: 20 Ekim 2008, 16:21 - İp: 212.***.**1.146
tilki
tilki (Denetçi)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba Arkadaşlar..
Sahsen bende, sitenin kan kaybettiğine inanmıyorum.
yorum ve eleştiriler kişilere değil cinsiyet ayrımı yapmadan fotograflara yapılmalı diye düşünüyorum ve gizliliği bu anlamda destekliyorum..
Birde falancı görüyor ben neden göremiyorum
diye bir durum yok yada önceliği yok bence
burada kim fotografala ilgileniyor kim kiminle ilgileniyor ayrımı yapılıyorsa
buda niyete göre avantaj sağlıyor bence.
Daha fazla uzatmadan
Hakedeni tebrik, çabalayanı taktir ediyorum gönülden..
Saygı sevgilerimle.

#tilki' tarafından 20.10.2008 19:32:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2008, 17:31 - İp: 85.***.**2.166
fotomerve1
fotomerve1 (üye)
Osmaniye / Stüdyo Fotoğrafçısı

mrb arkadaşlar bencede kan kaybı var bende eskisi gibi girmiyorum ama bakmadanda geçmiyorum, eski canlılık kalmamış özellikle form kısmında kimse yok gibi .bence eski üyelere yada tüm üyelere birer çiçek demeti yollayarak yada sizi aramıda görmek istiyoruz cinsinden bir gönül alma olursa eski canlılığına tekrar kavuşur diye düşünüyorum FDİKERİ' in bu konuda bir çalışma yapması lazım diyede düşünüyorum herkese iyi çalışmalar diliyorum

Tarih: 21 Ekim 2008, 17:02 - İp: 88.***.**9.113
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar,
Ben bu sitede hayli yeni sayılırım.. fotoğraflara çok az baktım.. Ve fotoğraflardan ne de yorumlardan pek keyif alamadım. O yüzden devam etmedim.. forum'a daha çok bakıyorum ama o açıdan da pasif buluyorum.. Katılım sayısı az geliyor.. ama bu konuda muadil başka bir türkçe siteye de bakmadım.. Belki hepsi öyledir..

1600 ASA neopan siyah beyaz film nerde vardır diye sordum mesela bi alt başlıkta.. haala orda son atılan mesaj benimkisi ve hatırlamıyorum kaç gün oldu atalı.. 1 hafta olmuştur belki... bilip de söylemememe değil tabi.. ama o alt başlığa günlerdir bunu bilecek biri adım atmamış demek ki.. "var mıdır bilmem ama o tip zor bulunan filmler şurada olabilir ankarada" şeklinde bir cevap bile yok.. olabilir tabi film devri kapanıyor belki de ondandır.. ama fotoğrafçılık forumu dediğin zaman bi grup filmciside olacak, bi grup dijitalci olacak, manuel lenscisi, medium formatcısı.. yutdışında takip ettiğim sitelerde bu şekilde.. türkiyede fotoğrafla ilgilenen nüfusun azlığından da olabilir...

Genel olarak biraz agresif arkadaşların da buralarda takıldığı seziyorum..2, 3 kez sevimsiz bir iki laf eden oldu.. bi tatsızlık var yani... Genelde benim gördüğüm forumda %90 biri şu dijital makine nasıl desin de biz de o konuda fikir belirtelim, yanlış gelenlere bi iki laf çakalım modunda.. tecrubem olan sitelerde herkez daha çok tecrubesi olan konu hakkında konuşuyor.. yani canon kullanan canon'un şusu bak şöyle diyor ama nikonda şu kötü demiyor kullanmamışsa.. yani okuma bilgiyi değil tecrube ile gelen bilgiyi daha çok paylaşmaya eğilim var.. Burda biraz sanki okuma bilgiyi satan populasyon çok gibi..

sonuçta bunlar kendi görüklerim ve subjektif olduğu kesin.. kendi düşüncem şu ana kadar "bana pek birşey katacak bir bilgi alışverişi içine girme ihtimalimin az olduğu" yönünde oldu...

dediğim gibi tabi bunlar nacizane fikirlerim.. siteyi uzun zamandır takip eden ve sevenler alınmasın gücenmesin... benki sitede benim pek bakmadığım fotoğraflar bölümünde benim yakalayamadığım bi done vardır, ya da güzel makaleler vardır benim bakmadığım, ya da belli bi grup insan arasında çok güzel bilgi alışverişi vardır da ben denk gelmemişimdir.. Pentax forumundaki muhabbet fena değildi mesela pek dahik olmadımsa da....

Böyle yani..siteye yeni gelen birinin ilk intibası nasıl acaba diyen varsa..böyle benimki.. fikir vermesi açısından..

Tarih: 22 Ekim 2008, 01:52 - İp: 88.***.**2.186
oldman
oldman (üye)
Yurtdışı / Amatör

İnsanlar cogu zaman bosluga fotograf yuklemıs gıbı hıssedıyorlar....

Tarih: 22 Ekim 2008, 09:00 - İp: 78.***.**8.61
kheer
kheer (üye)
Hatay / Meraklı

ben de sitenin eski canlılığında olmadığını düşünenlerdenim.
Fikret beyin yazdıklarını okuyunca bir şey yazmamaya,beklemeye karar vermiştim.
ama ECHOES'in ''İnsanlar cogu zaman bosluga fotograf yuklemıs gıbı hıssedıyorlar.... ''ifadesini okuyunca duruma dikkat çekmek istedim.
üstelik Echoes gibi çok güzel fotoğrafları olan bir üye bunu yazıyor.ne denilmek istenildiğini anlamak için galeride bugün yüklenen fotoğraflar arasında kısa bir gezinti yapmak yeterli.yeni ve tanınmayan üyelerin fotoğrafları 24 saatin sonuna doğru bile 10 izlenmeyi zar zor geçiyor.
bu izlenme sayıları bir şekilde arttırılmalı ve doğru yorumlarla yeni üyelerin siteye devamı sağlanmalıdır.
ne yapılabilir,üyelerin fotoğraf izleyip yorum yazmaları nasıl sağlanabilir konusundaki fikirlerime gelince;yorum sayılarının zaten düştüğü bir ortamda yorum sayısını eskisi gibi sınırlamak,belli sayıda (örneğin 2-3) fotoğraf izleyene yeni yorum hakkı vermek olabilir.veya gün içerisinde yine belli sayıda (örn.25-30) izleyene ikinci bir kare yükleme hakkı verilebilir.
Etkili olur mu diyecek olursak bu kadar az izleme,yorum yazma ve fotoğraf yükleme sayıları karşısında ben de bu tekliflerimin işe yararlılığı konusunda tereddütler içerisindeyim.

Tarih: 23 Ekim 2008, 20:58 - İp: 88.***.**3.65
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Sitenin kan kaybettiğine dair düşüncesi olan bir ben değilmişim.

Sitenin canlanması için fotoğraf kampı ya da sergi gibi hem eski hem de yeni üyeleri bir araya getirip tanışmalarını sağlayacak geniş kapsamlı bir etkinlik gerekli.

Ama bu etkinliği sponsorlar yardımı ile site yönetimi gerçekleştirmeli.

Eylül 2007 İstanbul ve Ekim 2007 Kütahya' daki sergiler üyelerin kendi çaba ve gayretleri ile gerçekleşmiş ve siteye daha da canlılık katmıştı.

Nisan 2008' de Antalya'da yapmak için çok uğraştım ama tek başıma ne yazık ki başaramadım ve çok üzüldüm.

Artık eski üyelerle yeni üyeleri tanıştırıp kaynaştırmak için site yönetimi de gayret etmeli ve elini taşın altına sokmalı diye düşünüyorum.

Gelenlere hoşgeldin, gidenlere güle güle dememeli yönetim.

Giden ustaları geri getirmenin yollarını aramalı ve onları geri dönmeye ikna etmeli.

Benim bu konudaki önerilerim de bunlardır...

Tarih: 23 Ekim 2008, 23:24 - İp: 78.***.**0.102
sultann
sultann (üye)
İstanbul / Amatör

İnsanlar birbirlerini tanımasalar bile fotoğraf galerisini gezerek kendince güzel fotoğraflara yorum yazabilirler.
En azından bugün eklenen fotoğrafları inceleyip beğendiklerine yorum yazabilirler.
Ya da galerideki kategorilerden ilgi duyduklarına yorum yazabilirler.
Ama insanlar o kadar tembelki bazı güzel fotoğraflar bırakın yorum almayı açılmıyor bile.

Buraya yorum yazan arkadaşların çoğu fotoğrafı ekleyeni hemen görebiliyor.
( 24 saat sonra değil. ) Ben 24 saat geçmeden fotoğrafın sahibini göremiyorum.
Ama bu yorum yazmama hiç bir zaman engel değil. Hatta sahibini tanımadığım fotoğrafa yorum yazmak çok daha keyifli.

Ben sitedeki arkadaşların çoğunu şahsen tanımıyorum. Arkadaşları şahsen tanımamak onlara yorum yazmama hiç bir zaman engel olmadı..

Özellikle yeni katılan arkadaşlar ellerinden geldği kadar çok daha fazla yorum yazmalılar. Çoğunlukla fotoğrafına yorum alan kişi, yorum yazanın portfolyünü inceleyip fotoğrafına/fotoğraflarına yorum yazıyor. Bunu kimse inkar edemez.

Hikmet hocama bir yerde katılmıyorum. Her izlenme sayısının artması yorumun artması değildir. Mesela nü kategorisindeki fotoğraflar izlenme sayısı o kadar fazlaki ama yorum bir yada iki adeti geçmez.

Tarih: 24 Ekim 2008, 01:09 - İp: 78.***.**1.157