gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Kategorizasyon...

edit
oncelikle tebrikler

kategorileri yenı farkettim. bu hali guzel olmus gercekten.
manzara gibi dallı budaklı gorunum yerıne ana kategori ustune gelince acılan alt kategoriler daha hos gorunuyor.
dikkatmi ceken ve gecen gunde soyledigim bir hdr kategorisi acılırsa heder edilmiş bol bol fotograf goruruz demiştim. ongorum dogru cıktı ve uc sayfa hdr fotograf içinde 3-4 u dısında heder olmus fotograflar izliyoruz.
aslında hdrnın dıjıtal mudahale içinde ele alınmasının daha iyi olacagını dusunuyordum.
varmı bakmadım ama, o sure zarfında moda olan dallara gore kategori acılacaksa birde yansıma kategorisi acılmalı.
hatta oda bolunup orjinal yansıma, cakma yansıma diye ikiye bolunmeli.
cok fazla dallanmaya gerek yok derken bunu kastetmiştim

#gaijin' tarafından 09.01.2008 01:26:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ocak 2008, 23:22 - İp: 88.***.**6.237
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

sigara içmeyen biri olarak olmayan sigaramı söndürerek klavyeye parmaklarımı dokundurmaya başladım. aynı fotoğraf hem portre hem insan manzarası hem de sanatsal - teknik kapsamında veya başka kapsamlarda olacağını düşünerek insanların pek çok fotoğrafa daha kolay ulaşabilmeleri yönünde büyük bir kolaylık sağlayacağına adım gibi eminim

Tarih: 5 Ocak 2008, 23:42 - İp: 78.***.**0.50
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

peki sence kategorileri alt kategorilerle desteklemelimiyiz?
cevap evetse mesela nasıl?

Tarih: 5 Ocak 2008, 23:49 - İp: 88.***.**6.237
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 5 Ocak 2008, 23:55 - İp: 88.***.**3.45
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Nü-erotik konularında pazarbey in görüşünü almak lazım . Onun uzmanlık alanı bunlar ,bir ara sürekli sex yapan böcek ekliyordu siteye.
http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=18609
gibi.

Demin bir konu açmıştım, urban*stret , yani sokak diye.

Bu konu isabet oldu.
şimdi bakalım burada neler yaparız diye .Fikret Bey çok sayıda kategori istiyorum demişti. Ondan hareket ediyorum.

Siteye en çok neler ekleniyor?

Manzara çok mesela.
Sitede deniz,günbatımı,kış,yaz,sonbahar gibi kategoriler var. Kanımca yetersiz bunlar.

Landscape kır manzarası demek aslında ve view bizdeki manzaranın tam karşılığı. Diğer kategorileri kapsayan bir terim view.
Biz manzara dersek ;
Şu andaki manzara kategorielri korunmalı . İlaveten ;
-Kır manzarası
-Doğa fotoğrafı(doğa fotoğrafı teknik bir terim, bu tür fotoğraflarda insan emaresi olmaz)
-Dağlar (kesinlikle olmalı)
-Gökyüzü&bulutlar
-Nehirler&şelaleler(göller)
-Ağaç belki de orman.

hayvanlar;
-Kuş(yalnızca kuşlar için bir kategoriye ihtiyacımız var kesinlikle ve muhabbet kuşları gibi evde beslediğimiz kuşlar buraya dahil değil. www.trakus.org adresindeki gibi bir amaç)
-evcil hayvanlar
-kent hayvanları(kedi-köpek)
-belki vahşi hayvanlar
-ve son olarak diğer hayvanlar

böcekleri makro kategorisine ekleyebiliriz, zira tüm böcek fotoları esasında makro zaten)

makro ;
-hayvanlar
*kelebek
*böcek
-bitkiler
*evcil bitkiler
*yabani bitkiler
*Türkiye faunası (bu olsa iyi olur aslında, ülkemize özgü nadide türleri içeren, Akdenizli nickli arkadaşımız çok fazla fotoğraf eklemişti bir zamanlar bu tanıma uyan.Ama bu işten anlayan bir yöneticiye ihtiyacımız var )

Şehir & insan

Şehrin insanda bıraktığı izlenim. banklar, parklar,vapurun çevresindeki martılar,birbirine sarılmış yürüyen aşıklar,bir kapı,enteresan bir pencere, bir pencereden bakan yaşlı teyze,bir merdiven, bir kule,bir caminin avlusundaki güvercinler,güvercinleri besleyen amca,kırmızı bir evden bir detay ,sokak lambası, yapraklarla bezenmiş bir yol,bir belediye otobüsü bir metro istasyonu ve insanlar ....

Urban,street gibi isimlerle anılan popüler kategori , şehirler ve insan, içinde insan olabilir, olmaya da bilir.

Duygusal atmosfer;
Duygusa milletiz ya...İçimizi okşayan renkler ve kompozisyon. Ne bileyim ,işte cama vuran yağmur, yere dökülmüş yapraklar vs.

Üst Seviye Fotoğraflar.
İsim kötü oldu ama başka isim de olur.

Nasıl bir şey?;
Bu kategoriye fotoğraf ekleme hakkımız yok.
Üst banda fotoğraf ekleme hakkı olanlar eklenen fotoğrafların içinden fotoğraf önerir. Site yöneticisi bunlarla bağlı olmaksızın fotoğrafları o kategoriye taşır.
Bunlar teknik açıdan mükemmel olan ,herkesin güzelliği konusunda hemfikir olduğu çalışmalardır.
http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=106061
gibi.
Sonuçta mükemmel eserlerden oluşan bir kategori oluşur.

Valla süper fikirler üretiyorum bu gece Her nefes çekişimde zihnim açılıyor resmen.

500 kez izlenenler.
500 kez ve üstü izlenme sayısına sahip fotoğraflar otomatik olarak buraya taşınır.

1000 kere izlenenler, 2000 kere izlenenler ve 5000 kere izlenenler diye geliştirilebilir.

Aynı biçimde 30 yorum alanlar, 50 yorum alanlar, 100 yorum alanlar diye de kategoriler oluşturulabilir.

Belgesel kategorisi , olur mu böyle bir şey? olur aslında ama iyi kurgulamak lazım.

Yarının fotoğrafı yani kurgusal fotoğraf. gelişen bir alan. kayıtsız kalamayız, aklıma hemen morcadı nın çalışmaları geliyor.
Kurgusal fotoğraf diye bir dal açalım derim.

Stillife; kesinlikle gerekli.

reklam,yemek gibi kategoriler de olabilir.

şimdiiii; kısaca toparlayayım.

PORTRE
İNSAN MANZARALARI
BELGESEL
KURGU
ŞEHİR(sokak ya da başka bir isim)
MANZARA
*ilk bahar
*yaz

Tarih: 6 Ocak 2008, 00:37 - İp: 85.***.**2.74
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

izlenme ve yorum alma ile kaliteli fotoğraf arasında maalesef doğru bir orantı yok, ters bir orantı da yok, ama geçerliliği pek de yükseklerde olmaz böyle bir ilişkiyle kurulan kategorinin.

Tarih: 6 Ocak 2008, 00:57 - İp: 88.***.**6.143
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

çağdaş mesajı geç farkettim buffalo zaten hemen hemen herşeyi söylemiş. imkanlar elverdiği ölçüde fotoğraflar katagorize edilebilir. ancak fazla şişirmeleri önlemek amacıyla bir fotoğraf için alt katagori sınırı da getirebilir en fazla 2 katagori gibi mesela makro konusunu böcekler ve bitkiler olarak kısaltabiliriz. manzara için şu anki hali yeterli olarak görüyorum fazla çeşitlediğimiz zaman tadı kaçabilir. hatta mevsimlik diye 4 başlığı birleştirebiliriz de. nü konusunda buffaloya katılıyorum. HDR muhakkak olmalı.
buffalo
ancak sigara
zihnini açacak daha faydalı şeyler de bulabilirsin

Tarih: 6 Ocak 2008, 01:52 - İp: 78.***.**0.50
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

buffalo guzel yazmıs ama bırazda ipin ucunu kacırmıs
olsun,iyilerini ayıklar yeriz
---
benım onerim nuyu cıplak ve daha cıplak diye ayırmaktı ama olmıycak galiba

---
buarada hdr diye bir bolum acılırsa, heder olmus fotograflar birarada toplanabilir.iyide olur.
girip bakmamamız saglanır enazından

bıkac oneri daha yazın patron bekliyor.

Tarih: 6 Ocak 2008, 01:55 - İp: 88.***.**6.237
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

patron da öyle bir saatte bekliyorki
millet rüyalarında düşünsünler
sabaha ne gördüklerini soralım hatırlayacaklar mı

Tarih: 6 Ocak 2008, 02:45 - İp: 78.***.**0.50
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Şimdiii..

Öncelikle şunu söyleyeyim, ben epeyce bir yabancı galeri takip ediyorum.
Mesela www.flickr.com da sadece izlenme ve favori sayılarını baz alan gruplar var. İzlenme sayısı kaliteyi belirtmez ama 2000 kez izlenmiş bir fotoğrafın iyi olması büyük olaslıktır. Bu bir ödül aslında. ben faydalı olur diye düşünüyorum.

Buffalo nun A sınıf foto önerisine ise katılıyorum Aferin bana
En iyiler olabilir ismi, sitede böyle çok çalışma var arkadaşlar. Mükemmel tanımını sonuna kadar hak eden, ders niteliğinde işler.
Bu fotoları forumun karanlık sayfalarından kurtarmak lazım.
Aynı biçimde ödüllü fotolar bölümünün de açılması güzel olur.

Kategori sayısının çok olması iyidir. Manzara şu ahliyle bile büyük yük altında. Dağ,kumsal,nehir,orman gibi bölümlere ayırmak çok faydalı olur. Manzara kategorisine eklediğim fotoğraflar genelde 2-3 saat içinde manzara anasayfasının 2-3. sayfalarına iniyor.

Tarih: 6 Ocak 2008, 03:07 - İp: 85.***.**2.74
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ayrıca bu zihin açıklığındaki katkılardan ötürü winston'a teşekkür ederim

Tarih: 6 Ocak 2008, 03:09 - İp: 85.***.**2.74