gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

Calinti Fotograflara Karsi Öneriler

sevgili netfoto üyeleri, son zamanlarda calinti fotograf furyasi aldi basini gidiyor. Calinti fotograflara karsi ne gibi önlemler alabiriz. Fikirlerinizin cözüme götüreceginden simdiden eminim.

#gencmenn' tarafından 15.06.2007 23:41:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2007, 23:40 - İp: 90.***.**7.111
immune
immune (üye)
Manisa / Amatör

Sevgili Gencer,
Öncelikle böyle bir topik açtığın için seni yürekten kutlarım. Ne yazık ki çalma hastalığı toplulumuzda çok yaygın olarak görülen bir patoloji. Önüne geçebilir miyiz bilemiyorum. Yeni üyeler için uygulanabilecek önlemleri arkadaşlarımız çok güzel belirtmişler. Keratin'in dediği gibi çalma eylemini gerçekleştirenler bir şekilde kendilerini ele veriyorlar. Exif bilgileri ile birlikte fotoğraf yüklenme zorunluluğu da konabilir.

Tarih: 18 Haziran 2007, 18:54 - İp: 88.***.**6.135
adnanhoca
adnanhoca (üye)
Kütahya / Doğa Fotoğrafçısı

öncelikle yararlı bi konu olduğu için gencer kardeşimi kutlarım boş konuşmayan bi insan olduğu içinde ayrıca kutlarım bu konu da ki çabalar bence bi sonuca gidilemez IP numarası tespit edilse bile bi internet cafe de yüzlerce insanın başına geçtiği bilgisayarı da iptal edersek katılmak istenen siteye girişi yasaklanırsa suçsuzlarda yanabilir benim tavsiyem sitede yeni bir bölüm açılmalı amacı nette veya herhangi bi ortamda karşılaşılan güzellikleri bu bölümde paylaşabilir ve böylece çalmasına gerek kalmaz paylaştığı fotoyuda çektim diyemez havasini alır ya da haftanın bir günü şüphelenilen bir fotoyu nette grup olarak araştırılabilir ama çözüm ne olursa olsun zor

Tarih: 29 Haziran 2007, 18:06 - İp: 88.***.**3.9
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kişilerin ozellikle begendigi ve paylaşmak istedigi fotografları zaten forum sayfalarında yayınlamasına cekeni belirtmek suretiyle izin var..ayrıca bir baslık acmak cok yanlış olur.
hem sitenın yukunu cok fazla arttırır hemde bir baskasının fotografına yorum yapılması kimseye bir fayda getirmez.
fotograf ekleme zorunlulugu hisseden uyeleride dusunursek eger,her aklına esenin fotograf ekleyecegi bir copluk olur..

butun fotograflarda exif belirtme zorunlulugu en mantıklı cozum.fotografların onaylanmadan once tam olarak gorunmeside gerekiyor..malesef onay asamsında fotograflar tam boy olarak goruntulenemiyor sadece kucuk boyları gorunuyor..

Tarih: 29 Haziran 2007, 18:28 - İp: 88.***.**7.51
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bir şey sorucam exif bilgileri nasıl göüzüküyor?

Benim hiçbir fotoğrafımda gözükmedi bunun 800*600 çözünürlüğe çekmekle bir ilgisi mi var yoksa exif in versiyonu ile mi alakalı.İnsanlar nasıl exif bilgisini katarak fotoğraf ekleyeceğini bilemezse önce karışıklık sonra da siteye karşı soğumalar olur ? Çok mu kaygılandım yanlış mı ?

Tarih: 30 Haziran 2007, 00:47 - İp: 88.***.**8.114
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotografları bir programla 800*600 yada uzun kenarı 800 olacak sekilde kucultuyorsun..exif otomatikman gorunuyor..

Tarih: 30 Haziran 2007, 01:38 - İp: 88.***.**5.43
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Anladım,iyi güzel de bu fotoğrafçıyı kısıtlamaz mı ? Siz daha iyi bilirsiniz bazen çektiğimiz fotoğraf daha farklı çerçeveler istiyor.Birçok şeyden fedakarlık etmek zorunda kalabiliriz.Birçok dediğine katılsam da gaijin,bu şekilde yürümez gibi.

Tarih: 30 Haziran 2007, 11:23 - İp: 88.***.**8.114
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ucgen kadrajmı kullanacaksın
uzun kenar 800 olcak,okadar

Tarih: 30 Haziran 2007, 13:37 - İp: 88.***.**4.146
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

bencede yüklerken ebat standartı ve exif bilgileri mecburi olmalı.en azından yakalamak biraz daha kolaylaşır.bide günlük veya haftalık editör gibi bi nevi güvenlik editörü de bulunursa bence biraz daha caydırıcı olabilğir.niekim editörlerde yetişemiolar artık.

Tarih: 3 Temmuz 2007, 21:30 - İp: 88.***.**4.29