m044010
m044010 (üye)
İstanbul / Amatör

Nex-6 / Olympus Om-d E-m5 / Fuji X-e1

arkadaşlar dslr almaktan vazgeçtim
aynasız sistem almaya karar verdim, görüntü kalitesi benim gözümün gördüğü kadarı ve birçok sitedeki karşılaştımalarda dslr ı aratmıyor gerçekten, hatta iso kalitesi 1 adımda önde sanki, tabi profesyoneller farklı düşünebilir.
şimdi sormak istediğim şeyler var, tek tek yanıtlarsanız çok memnun olacağım.

1- bu 3 makine içinde kendi lenslerinden farklı marka lensler kullanılabilir mi? kullanılırsa aparatları kolay bulunabilir mi?

2- bu 3 markada da kumanda ile çekim yapabilir mi? kumandaları ve yedek pilleri piyasada rahat bulunabilir mi?

3- sanırım fuji ve sony elektronik vizör e sahip, bu tür vizörler diğer optik vizörlere göre pil kullanımını arttırı mı yada bilmediğim farklı bir handikapı varmı dır.

4- bu 3 modelede de panaroma çakim yapmak mümkün müdür?

5- son olarak siz olsanız bu 3 makinadan hangisini satın alırsınız ve neden?

umarım yardımcı olursunuz ve bu hafta şu foto işini bitiririm çünkü haftalardı araştırma yapmaktan tv bile izlemez oldum.

#m044010' tarafından 01.08.2013 11:20:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ağustos 2013, 11:13 - İp: 212.***.**8.9
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Bu üç makina içinde Olympus'u yaklaşık 3.5 aydan bu yana kullanıyorum.
Esasen memnunum. Netlemesi, perde hızı inanılmaz yüksek. Fotograf kalitesi çok iyi. Peki eksisi yok mu? Bana göre elbette var. Lensinde diyafram açıklığı 3.5-6.3 yapmışlar. 12-50 lik kit lenste diyaframı neden devamlı 2.8 yapmamışlar doğrusu merak ettim. 2.8 diyaframı tercih ederdim. Lenslerde sıkıntı var mı demişsiniz. Valla bana 12-50 lik kit lens yeterli geliyor. Makina 2x çarpanlı. Dolayısıyla lens 24-100 özelliğine sahip. Zaten 100 mm den sonrasına da ihtiyacım yok. Zuiko Lens çok kaliteli. Kendi lenslerinden başka lens kullanamıyorsunuz. Kullanabilseniz kalite düşer. Attan inip eşeğe binmiş olursunuz. Olympus'u düşünürseniz Hayyam pasajında yetkili bayisi var. Oraya uzaktan kumanda vb. gibi aksesuarları sorabilirsiniz.
Son olarak elektronik vizör konusuna gelelim. olympus da elektronik vizöre sahip. vizörde ne görüyorsanız aynısını çekiyor. Pili çok çabuk bitirdiği konusuna katılmıyorum. Pili çabuk bitiren LCD ekrandır. Kapatırsınız LCD ekranı vizörden çekim yaparsınız pil ömrü ikiye katlanır.
Anladığım kadarıyla sizin parasal probleminiz yok.
O zaman yeni çıkan bir kaç makinaya daha bakın derim. listeyi genişleti yani...
Nikon coolpıx A. Yeni ürün. Fiyatı 3 bin TL. aynasız. Harika bir makina fotograf kalitesinin Nikon D4 ayarında olduğunu okudum.
Fujifilm x20. Yeni ürün retro görünümünde üretilmiş. Aynasız. 1.800 TL. Elime alıp incelemedim. Ama bakmakta fayda var.
Nikon coolpix 7700. 28-200 zuma sahip. Aynasız. Elime almadım. Ama internetten özelliklerine baktığımda yabana atlmayacak bir ürün.
Bunlara da bakmanızı öneririm. İyi alışverişler.

Tarih: 1 Ağustos 2013, 11:50 - İp: 217.***.**2.91
m044010
m044010 (üye)
İstanbul / Amatör

ercan bey öncelikle ilginiz ve üşenmeyip uzun uzun yazdığınız için teşekkür ederim.
önerdiğiniz makinelere detaylı olmasada şöyle bir göz attım fakat hiçbiri

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x20/11

linkinden yaptığım karşılaştırmalarda x-e1 nex6 yada e-m5 in kalitesine ulaşamamış özelikle yüksek iso larda, tabiki tek kriter bu site değildir ama benim acemilik düzeyimde karşılaştıracabileceğim tek yer burası ve aynı resim aynı ışık altında birebir karşılaştırma imkanı sunuyor.
dolayı ile bütcem dahilinde bu 3 makinenin görüntü olarak birbirine çok yakın olmasından dolayı ek özelliklerde bir + sağlayanı tercih edeceğim.
bu kritelerden bir kaçı, kumanda yada aksesuarlarının kolay ve çok pahalı olmadan temin edilebilmesi, ponarama çekim, şarj süresi ve olursa diğer lenslerle uyum.

peki e-m5 de panorama çekim var mı?

Tarih: 1 Ağustos 2013, 14:28 - İp: 212.***.**8.9
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Olympusta panaroma çekim var. Olympus'un özelliklerini veren türkçe video var. TIKLA

#ercan43' tarafından 01.08.2013 14:48:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ağustos 2013, 14:47 - İp: 217.***.**2.91
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Amatörsen OM-D ya da NEX-6 tavsiye ederim. Bir dükkana gidip eline oturanı al. İkisi de çok iyidir, ikisi de üzmez seni. XE-1 biraz daha özel. Özel derken daha iyi demiyorum, ama daha dar bir kullanıcı kesimine hitap ediyor kullanım tarzı bakımından.

Tarih: 1 Ağustos 2013, 15:39 - İp: 84.***.**9.235
salico
salico (üye)
Tekirdağ / Amatör

eğer hala almadan yetişebildiysem tartışmasız x-trans sensörü olağanüstü keskin lensleri ve mükemmel renkleri ile fujifilm x-e1 alın , bu makine diğer seçenekte belirttiklerinizin değil daha üst segmentin makinesidir .. birçok testte leica m9 ve canon 5d mark II nin ağzını burnunu kırmıştır , jpeg işleme konusunda ve yüksek isolarda üzerine yoktur , hele ki 35mm 1.4 lens ile alırsanız başka lense de gerek kalmaz fotoğrafın tadına varırsınız ve bana da dua edersiniz ) ben sayısız slr alıp sattım lakin bu makineye aşık olsum yatarken bile elimden bırakamıyorum ve kesinlikle satmayacağım satanada çook kızacağım bir acayip alet )

Tarih: 15 Ağustos 2013, 16:00 - İp: 78.***.**1.225
paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

arkadaşlar dslr almaktan vazgeçtim diyorsanız neden Dslr Satın Alma Rehberi ne yazıyorsunuz?......

Tarih: 15 Ağustos 2013, 16:26 - İp: 78.***.**6.85
salico
salico (üye)
Tekirdağ / Amatör

paradoksss ; forumda bahsi geçen aletler dslr ler ile aynı sensöre aynı çarpana sahip ama aynaları olmadığı için daha küçük ve hafif yapılabilen aletlerdir , yani aslında dslr dirler , çünkü hepsinin lensleri değişebilmektedir ve örneğin x-e1 aps-c cmoss sensöre sahip 1,5 çarpanlıdır ve nikon d7000 den filan bi farkı bulunmamaktadır .. aslında farkı vardır ağırlık ve boyut olarak çok daha hafiftir imaj kalitesi olarakta çooook daha ağır basar

Tarih: 15 Ağustos 2013, 17:08 - İp: 78.***.**1.225
paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

bu dediğin şeyleri ben de biliyorum, öyleyse aynasızlar içinde ayrı bir kategori gerekiyor. Yoksa garip geliyo insana..

#paradoksss' tarafından 15.08.2013 17:29:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ağustos 2013, 17:21 - İp: 78.***.**6.85
m044010
m044010 (üye)
İstanbul / Amatör

ah be abim neden yetişemedin

nex f3 aldım, bu da fena değil ama, ya ben resim çekmeyi bilmiyorum yada makinada birşeyler eksik tam tatmin etmiyor.
hele şu linki gördükten sonra.

http://www.flickriver.com/photos/tags/xe1/interesting/

gerçi çekenlerin büyük mahareti vardır bu resimlerde ama gerçekten makinaya aşık olmamak elde değilmiş, sanırım satıp f3 ü bundan alacağım.

Tarih: 23 Ağustos 2013, 12:37 - İp: 176.***.**4.208
salico
salico (üye)
Tekirdağ / Amatör

biraz tabii fotoğrafı çekmeyi bilmek te önemli ama , çektiğimden biliyorum x-e1 ile çektiğim fotoğraflara hiç müdahale etmiyorum , inanılmaz jpeg kalitesi var , muazzam ötesi .. bunda lenslerinin kalitesi de tartışılmaz ama , ne bileyim renkleri , yüksek isodaki korkunç başarısı , tuşlarının pratikliği , (düşünün eski lensler gibi diyafram ayarı lensin üzerinde ve A ya getirince auto oluyor) hatta kimi beğenmeyebilir ama elektronik vizör bile bence optikten iyi çünkü ; güneşli havalarda fotoğraf çekince mümkünmü o ekranda ne çektiğini görmek ama elektronik vizöre bakınca herşeyi görüyosun bence süper kullanışlı ..bu arada vizörün çözünürlüğü ekrandan yüksek ya bide makinaya ısınmakta önemli ben tarz olarak aşık oldum o retro görüntüye sesine filan , nex serisine ise bi türlü ısınamadım gitti , çok şekilsiz geliyo neyse siz yinede fotoğrafın tadına varmaya bakın ne lens ile aldınız bilmiyorum ama .. güle güle kullanın ..

Tarih: 23 Ağustos 2013, 14:06 - İp: 88.***.**7.238