sbaspinar
sbaspinar (üye)
Kahramanmaraş / Doğa Fotoğrafçısı

Yeni Başlayan İçin Yardım Ltf...

herkese iyi günler. fotoğrafa amatör olarak meraklı birisiyim. 5-6 senedir minolta dynax 404 kullanıyordum. digital olmayan bir makine. artık digital bi slr ye geçme vakti çoktan geldi sanırım. amerika ya da dubai den nikon d300 body getirtmeyi düşünüyorum. ancak lens konusunda kararsız daha doğrusu bilgisizim. başlangıç için ne tip lensler önerirsiniz? TAMRON SP AF 17-50mm F/2.8 XR için forumlarda iyi şeyler duyuyorum. ancak fiyatı beni biraz düşündürüyor çünkü d300 le epey bir harcama yapmış olacağım. yardımlarınızı bekliyorumç

not: portreden ziyade makro çekimleri ve doğa fotoğrafçılığına meyilliyim

Tarih: 19 Temmuz 2008, 04:03 - İp: 78.***.**8.238
cedric55
cedric55 (üye)
Samsun / Amatör

merhabalar.sanırım manzara için geniş açı objektife ihtiyacınız var.her ne kadar kullanmamış olsamda review sitelerinden takip ettiğim kadarıyla hem fiyatı hemde kalitesiyle tokina 11-16mm i araştırabilirsiniz.
makro için ise,Nikkor AF 60mm f/2.8 D yada Micro-Nikkor AF-S 105mm f/2.8G IF-ED VR. www.photozone.de sitesinden lensler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.tekrar söylüyorum.bu lensleri kullanmadım.sadece test sonuçlarına dayanarak bu lensler hakkında araştırma yapmanız amacıyla yazıyorum.sitedeki kullanıcılar daha sağlıklı bilgi vereceklerdir.
son olarak dubai den fiyat araştırması yaptınız mı?fiyatlar ne durumda?hoşçakalın......

Tarih: 19 Temmuz 2008, 12:27 - İp: 88.***.**4.87
sbaspinar
sbaspinar (üye)

dubai den daha fiyat almadım. ancak arkadaşım hafta başı öğrenmeye çalışacak. abd den daha ucuz olduğu konusunda duyumlar aldım. inşallah doğrudur. sizde nasıl bi makine var ve memnun musunuz?

Tarih: 19 Temmuz 2008, 17:41 - İp: 78.***.**1.201
cedric55
cedric55 (üye)
Samsun / Amatör

ben canon s5 is dslr like bi makina kullanıyorum.makinamdan memnunum.benim her ihtiyacıma cevap veriyo.bende ileriye dönük bir dslr almak istiyorum.o yüzden dubai fiyatını merak ettim.
dubaide yanılmıyosam ocak ayı ortasından şubat ayı ortasına kadar,alışveriş festivali gibi bir şey düzenleniyo.fiyatlar çok ucuzluyo diye duymuştum.birde alışveriş yapacaksanız mall diye tabir edilen büyük alışveriş merkezlerinden ürünü satın almanız,mağdur olmamak adına size yarar sağlayacaktır diye düşünüyorum.zira araştırmalarıma göre, ürünlerin çok ucuza satıldığı bir mahalle gibi bir yer varmış ismi hafızamda değil ne yazıkki.ancak pek güvenli olmadığı söyleniyo.bilginize.....son olarak amerikadaki bazı internet sitelerinde d300 1640 dolara kadar inmiş durumda.getirtebiliyosanız amerikadan getirtmekte mantıklı.....

Tarih: 19 Temmuz 2008, 18:01 - İp: 88.***.**4.87
sbaspinar
sbaspinar (üye)

çok teşekkür ederim bilgiler için. bütçe sorununu çözüp inş alabilirim istediğim makinayı.

Tarih: 19 Temmuz 2008, 18:31 - İp: 78.***.**1.201
emre563
emre563 (üye)
İstanbul / Meraklı

sanırım lens meliyetini düşünerek şimdilik sizi bir süre başka lens almadan götürecek kaliteli bir geniş açı + makro lens arıyorsunuz. size nikon 24-85 f2.8-4 ve sigma 17-70 i önerebilirim. ikiside iyi lenslerdir yapmanız gerekn tercih ise biraz daha fazla odak uzaklığı mı yoksa daha geniş açımı almak istediğiniz. tamron 17-50 sabit 2.8 olmasıyla avantajlı bir lens ama 2.8 de keskinliği düşük ve fazla vigneting yapıyor o nedenle 2.8 i pek kullanmıyorsunuz.

Tarih: 21 Temmuz 2008, 02:05 - İp: 85.***.**3.235
  • 1