özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Uv Filtreler Hakkında Bir-kaç Soru

Merhaba arkadaşlar,

EOS 350D makinam için uzun araştırmalardan sonra Tamron AF 17-50 f/2.8 lens sipariş etmiş bulunmaktayım. Lensim yolda ben de meraktayım..

Hem internette, hem de bu forumda biraz araştırma yaptım ve UV filtreler için yazılan birçok şeyi okudum. Ancak böyle durumlarda hep kafam karışıyor, yapacağım şeyi hiçbirşey okumadan yapsam benim için daha hayırlı olacak ama neyse..

Şimdi efendim, ben bu gıcır lensime bir UV filtre almak istiyorum. Ama filtrenin Ultra Viyole etkisinden faydalanmaktan çok lensi dış etkilerden korumak güdüsüyle..

Öncelikle şunu sormak istiyorum, birçok yazıda UV filtrelerin lense olan faydalarının yanında görüntüde bir kayba sebep olduğundan bahsedilmiş. Bu kayıp kayda değer mi? Yani en azından lensin tozdan, kirden göreceği zararı göze alıp, UV filtre kullanmayarak bu görüntü kaybına müsaade etmemeli mi, yoksa tersi mi?..

Bazı tartışmalarda da UV filtreler yerine başka alternatifler önerilmiş, bunların başında Polarize, Skylife ve ND filtreler geliyor. Gerçekten UV filtrelere alternatif olarak düşünülecek filtreler var mıdır yoksa işlevleri, etkileri çok farklı mıdır? Polarize ve Sky Life filtreler hakkında az-çok bilgim var ama bu ND filtreleri bilmiyorum açıkçası. Bir de bu ND filtrelerin 2X, 4X, 8X olanları var. Bilen ya da kullanan bir arkadaş ND filtreleri ve X'lerin ne anlama geldiğini biraz anlatırsa tam süper olur.

Diğer bir sorum UV ile UV(0) arasındaki fark olacak arkadaşlar. Piyasada UV ve UV(0) adı altında satılanları var. UV(0) olanları UV'den daha pahalı gördüm genelde. Nedir bunların arasındaki fark, (0) neyi ifade eder?..

Ve son olarak yardımsever arkadaşlarım marka konusu.. 25 YTL'den başlıyor, 150 YTL'ye kadar UV filtreler var. Alayım gitsin mi bi 25 YTL'lik yoksa biraz daha kıyayım mı paraya? Marka olarak en çok B&W ve Heliopan önerilmiş birçok forumda. Eğer almışken iyi birşey al diyorsanız bunlardan birisini almayı düşünüyorum. İkisinin fiyatı da birbirine çok yakın, siz olsanız hangisini tercih ederdiniz, B&W mi yoksa Heliopan mı?

Son demiştim ama son anda bir soru daha geldi aklıma. Bu sefer inanın son. Bir başka tartışmada da parasoleyin de lensi koruma işlevi gördüğünü, bu yüzden UV filtre kullanmaya gerek olmadığını okumuştum. Bu doğru mu? Koruyorsa bile toza karşı nasıl koruyabilir ki? Daha önceden hiç parasoleyim olmadı ama sanırsam sipariş ettiğim lenste parasoley pakete dahil olarak geliyor. Parasoley lensi korur mu hakkaten, ve koruyorsa da korumuyorsa da, bir lenste hem filtre, hem de parasoley kullanmak mümkün müdür, yoksa birini takınca diğerini çıkartmak zorunda mı kalacağız?.

Çok soru sordum biliyorum ama zahmet edip bilgilerini ve deneyimlerini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum..

Tarih: 16 Kasım 2007, 11:45 - İp: 212.***.**5.204
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Hiçbir arkadaşım yok mu bir-kaç cümle yanıt yazacak ?

 

Tarih: 17 Kasım 2007, 11:25 - İp: 88.***.**5.89
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Bu konu yenilerde tartışıldı, eğer aratsaydınız bulurdunuz....
BURAYI TIKLAYIN LÜTFEN....
Tüm sorularınızın cevabı orada...

 

Tarih: 17 Kasım 2007, 14:10 - İp: 195.***.**4.147
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Sevgili droral,

Bahsettiğin başlığı ve konuyla ilgili daha birçok başlığı bu mesajı yazmadan önce okumuştum. Yeni bir başlık açmadan bunu yapmak itina gösterdiğim bir konudur. Ama mesajımı tamamen okumuş olsaydın, sorduğum 7-8 sorudan sadece birisine yanıt olabilecek, hatta yeterli bir yanıt içermeyen bir link verdiğini görebilirdin.

Yine de yardımcı olmaya çalığtığın için teşekkürler. Hoşçakal.

 

Tarih: 17 Kasım 2007, 15:09 - İp: 88.***.**8.182
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Bu siteye epeydir girmiyordum ama girmeyeli ok değişmiş. Eskiden çok daha kısa bir soruma bile günde 8-10 yanıt gelirdi. Fikirlerinize ihtiyaç duyduğum sorularımın bu kadar yanıtsız kalmasına şaşırdım doğrusu..

 

Tarih: 18 Kasım 2007, 12:31 - İp: 88.***.**4.221
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

UV FİLTRE ;RADYASYON YAYAN ZARARLI IŞINLARI SÜZENDİR.FLAŞLAR ASLINDA X IŞINI YAYAR.BUNLAR BAZI DİJİTALLERDE FOTOĞRAFTA HATALI OLAN FAZLA POZLAMALAR DA YAPAR.YANİ BOĞUK RENKLER ALIRSIN.NET FOTOĞRAF HATLARINI BOZAR.
BU DURUMDA BU OBJEKTİFLER GEREKLİDİR.PAHALIDIR YALNIZ. BEN CANONUN OBJEKTİFİNİ ALDİM KENDİSİNDEN PAHALI.AMA GEL DE FOTOLARI GÖR .

 

Tarih: 18 Kasım 2007, 23:15 - İp: 88.***.**9.88
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Lensim taa Hong Kong'tan geldi de bilen arkadaşların yanıtlamasının pek zor olmayacağını düşündüğüm 3-5 soruma yanıt gelemedi walla.. Güzelim lensim de filtresiz kaldı..

En azından fiyat farkı olmadığı göz önüne alındığında marka olarak B&W'yi mi Heliopan'ı mı tercih etmeli onun yanıtını alabilseydim.. Tabii filtre ile parasoleyin bir arada kullanılmasının mümkün olup olmadığını öğrenebilsem çok memnun olacaktım.. Neyse artık, bir bilene rastlamayı bekleyeceğiz sanırım..

#özgür' tarafından 20.11.2007 22:08:51 tarihinde düzenlendi.

 

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:07 - İp: 88.***.**3.179
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

B&W nin kalitesi en iyisi Hepimiz filtreleri koruma amaçlı kullanıyoruz.aslında resim çekerken filtreyi çıkarmak
gerekir UV veya Skylight filtre kullan.
Fazla para verme parana yazık iyileri Super Multi Coating
olanları pahalı ve iyidir birde ince camlı olanları tercih
et.Süper bir objektif alıyorsun SMC olmayan bir filtre
kullanıyorsun Obj. kalitesini bozmuş oluyorsun onun için
çekerken çıkar diyorum.
Objektifide sürekli silme kaplamasını bozarsın
Renkli çekerken 1A filtre kullan (skylight) eğer
filtre çıkarmak zor geliyorsa.

 

Tarih: 30 Kasım 2007, 00:09 - İp: 85.***.**9.132
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

selamlar özgür,
bu sıralarda ben de kaliteli bir lens siparişi veriyordum, o yüzden ben de araştırdım biraz.
şu linkte güzel bilgiler var inceleyebilirsin. sanırım yine bu forumda birisi vermişti:
http://www.baytan.org/prak/isifilt.html

ben araştırmalarım sonucunda en iyi iki markadan biri olduğu söylenen B&W marka sipariş ettim.
B&W 67mm UV (Ultra Violet) Haze Multi Coated (2C) Glass Filter #010
sipariş ettiğim lens de Canon 70-200 f/4 L IS
amerikadaki bir arkadaşım getiriyor ve amazon'dan bu filtreyi 50 dolara sipariş ettim.

kesinlikle dikkat etmemiz gereken, mümkünse çok çok iyi bir filtre kullanmamız.. sonuçta kaliteli çekelim diye iyi lens alıyoruz. senin aldığın lens de keskinliğiyle ünlü bir lens. bu kaliteli lenslerin önüne kalitesiz bir cam koyup camın arkasından çekim yapmaya hiç gerek yok.

ben lensim geldikten sonra hem filtreyle hem de filtresiz çekimler yapıp karşılaştırıp, arada önemli bir kalite kaybı doğuruyorsa mümkün olduğunca filtresiz çekmeye çalışacağım.

 

Tarih: 26 Kasım 2008, 16:03 - İp: 192.***.**4.219
exosphere
exosphere (üye)
İstanbul / Amatör

"SIGMA 62MM EX DG MULTI-COATED UV FİLTRE" almayı düşünüyorum, "Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6" lensine sahibim acaba bu uv filtre maksimum 62 mm mi?
Yani alıp rahatlıkla kullanabilir miyim?

 

Tarih: 17 Temmuz 2009, 13:08 - İp: 78.***.**0.78
suatgencer
suatgencer (üye)
İstanbul / Firma

Selamlar exosphere,

Bahsettiğiniz lensin çapı bildiğim kadarıyla 58mm. Bu nedenle 62mm çapında filtre ile uygun değildir. Lensiniz için 58mm çapında filtrelere bakmalısınız.

Suat Gençer
Reproset
suat-gencer(et)reproset.com.tr
0212 335 97 11
Sigma / Metz / Bushnell / Ricoh / Tasco / Lensbaby / Dicapac

 

Tarih: 17 Temmuz 2009, 18:09 - İp: 213.***.**7.138