ilknur
ilknur (üye)
Adana / Stüdyo Fotoğrafçısı

Uv Filtre Mi? Sky Light (1a) Mı?

Benim asıl amacım objektifi korumak ama yinede almışken başka işe yaramasındada sakınca yok

Ben netteki araştırmalarımda şu şekilde bir döküman hazırladım ama genede kararsız kaldım, sizlerden muhakkak bu filtrelerden kullanan yada daha içerikli bilgisi olan vardır, lütfen benimle kendi deneyiminizi ve bilgilerinizi paylaşın. Şimdiden teşekkürler

UV Filtreler
Mor ötesi ışınların (Ultra-Viyole) fazla olduğu yerlerde, özellikle yüksek dağlarda, deniz ve plaj manzaralarında, kar manzaralarında mor ötesi ışınlara engel olmak için kullanılan filtrelerdir.Bulanık fotoğraf çekimlerine engel olurlar. Poz değerlerine etkileri yoktur. Sky Light filtrelerin etkilerine benzeyen etkileri vardır. UV filtrelerin poz değerleri üzerinde bir etkileri yoktur. Yani poz değerlerini değiştirmek gerekmez. Bu nedenle objektiflerin çizilme ve tozlanmasına karşı koruyucu filtre olarak kullanılırlar.

Sky Light (1A) Filtreler
Renkli fotoğrafçılıkta bütün diğer filtrelerden, daha çok fazla kullanılan filtrelerdir. Çünkü mavi renk fazlalığını önlemek için gerekli olan filtrelerdir. Renkli filmin spektrumun mavi renk bandına karşı duyarlı olan en üst tabakasının mavi ışınlara ilave insan gözünün görmediği mor ötesi (Ultra-Viyole) ışınları da saptaması nedeniyle normal renkleri altında görünen bir çok açık hava manzaraları, renkli filmde, göründüğünden mavi şekilde görülür. Bunu önlemenin çok basit ve ucuz yolu objektif önünde sürekli bir SKY (1A) filtresi bulundurmaktır. Bu filtrenin rengi, çok açık pembe olması nedeniyle ikinci bir etkisi de konunun gölgede kalan kısımlarının ya da kapalı bulutlu günlerde konunun tamamının renk tonunu sıcaklaştırmasıdır. Bu suretle elde edilen sonuç bazı fotoğrafçıların tercihen kullandıkları sarımsı renkte olan UV filtreleriyle elde edilecek sonuçlardan daha hoş sonuçlar doğurabilir. SKY filtrelerinin poz değerleri üzerinde değişikliği gerektirecek bir etkileri yoktur. Konuların renk tonu üzerindeki etkileri ise fark edilemeyecek kadar azdır. Ayrıca dış etkenlere karşı objektifi koruması açısından da sürekli objektifin üzerinde durmasında fayda olan filtrelerdir.

Tarih: 22 Mart 2007, 15:39 - İp: 88.***.**2.6