krizalit17
krizalit17 (üye)
Çanakkale / Amatör

Uv Filtre

arkadaşlar uv filtre almayı düşünüyorum ancak tam olarak ne işe yaradığı konusunda bilgim yok. karşılaştırmalı resimlerle bu konuyu açıklayacak birisi var mı? ayrıca bu diyafram yani f değerinin fotoğraf üzerindeki etkisini anlayabilmiş değilim evet ışığı etkiliyor ama sadece bu mu cehaletim için özür diler değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 18 Temmuz 2006, 15:24 - İp: 85.***.**9.254
srknata
srknata (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Merhaba krizalit17
Uv Filtre genelde lensi koruma amacli kullanilir lensin cizilmesini onlemek amaci ile fakat Cekilen fotograflarinda renglerin doygunlugunu arttirdigi yaziyor ben rusyada oldugum icin sana bir rus sitesinden karsilastirmali fotograf linki vericegim bu linkte farki gorebilirsin
http://www.foto.ru/kenko_l41_uv_super_pro_wide_49mm.html

Gelelim soru 2
Alan derinligi dedigimiz bir kavram var umarim bunu biliyorsundur.bunuda etkiliyor..
Mesela sizin objektifiniz en fazla F/1.4 ve en az F/36 yi destekliyor...
sizin F/1.4 le cektiginiz bir fotografta fotograf makinesinin netledigi obje net cikar diger bolgeler ise flu bu derinlik hissi verir fotografa...
F/36 ile cekilmis bir karede bir objeyi netlese bile butun fotograf net cikar bu terz cekimler genelde tercih edilmez ama ben cok seviyorum. manzara cekerken yarar sagliyor.. iyi calismalar dilerim

Tarih: 18 Temmuz 2006, 16:39 - İp: 195.***.**6.178
  • 1